W Łodzi powstał mural upamiętniający ukraińskie ludobójstwo na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej

Na jednej z kamienic w Łodzi powstał mural upamiętniający Polaków zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1939-1947. Katarzyna Sokołowska z Fundacji Wołyń Pamiętamy mówi, że to pierwsze tego rodzaju upamiętnienie, ale nie ostatnie.

Mural upamiętniający Polaków zamordowanych przez Ukraińców na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1939-1947 powstał w Łodzi, na froncie kamienicy przy ul. Rzgowskiej. Był tworzony w nocy z czwartku na piątek, prace zakończono w dziś nad ranem.

Na wysokości pierwszego piętra kamienicy, między oknami wykonano portrety czterech osób, Polek i Polaków, znanych ofiar ukraińskiego ludobójstwa. Są to: Zygmunt Rumel – ppor. AK i poeta, pełnomocnik Delegata Rządu RP na Wołyń, Sługa Boży o. Ludwik Wrodarczyk – administrator parafii św. Jana Chrzciciela w Okopach, męczennik, Halina Chrzanowska – młoda Polska z miejscowości Kuty, uprowadzona, zgwałcona i powieszona przez ukraińskich nacjonalistów i Czesława Chrzanowska – 2-letnia dziewczynka z miejscowości Kuty, zamordowana w łóżeczku przez OUN-UPA. Na ścianie zamieszono też napis: „Ukraińskie ludobójstwo na Polakach w latach 1939-1947. Wołyń i Małopolska Wschodnia”.

Jak poinformowała nas Katarzyna Sokołowska, szefowa Fundacji Wołyń Pamiętamy, inicjatorka i organizatorka tej i innych akcji na rzecz upamiętniania ofiar ukraińskiego ludobójstwa, mural powstał dzięki zgodzie właściciela kamienicy, Dariusza Ziemby, działacza Ruchu Narodowego. Środki na wykonaniu muralu pochodziły od kilkudziesięciu osób, które wpłaciły środki pieniężne  na powstanie tego „pomnika” pamięci.

„To co powinni robić rządzący naszą Ojczyzną robią zwykli ludzie, którym na sercu leży pamięć i prawda dla naszych kresowych męczenników!” – zaznacza szefowa Fundacji. Dodaje, że jest to pierwsze tego rodzaju upamiętnienie, ale nie ostatnie.

„My nie zgadzamy się na upamiętnienia naszych pomordowanych Rodaków na cmentarzach czy w miejscach mało uczęszczanych! Takie upamiętnienia mają być w miejscach publicznych, tym bardziej że państwo polskie nie wprowadziło do tej pory jeszcze informacji o tym ludobójstwie do podręczników szkolnych” – podkreśla Sokołowska. „W obliczu nieciekawej polityki rządzących w stosunku do Ukrainy, musimy zrobić wszystko aby pamięć o Ofiarach ukraińskiego ludobójstwa przetrwała w narodzie polskim na wieki! Tak nam dopomóż Bóg!”

Zobacz też:  IPN zaprezentował Bazę Ofiar Zbrodni Wołyńskiej [ VIDEO]  

Katarzyna Sokołowska z Fundacji „Wołyń Pamiętamy” to organizatorka  szeroko zakrojonej kampanii mobilnej, informującej o ukraińskim ludobójstwie na Polakach na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej  . Zasadniczym elementem akcji był regularny przejazd samochodu z dwustronnym billboardem informującym o ukraińskim ludobójstwie na obywatelach II RP w latach 1939 do 1947 na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Odbyły się one m.in. w Przemyślu,  w Warszawie   i  we Wrocławiu  . Ponadto, wcześniej z jej inicjatywy w różnych miejscach w Polsce umieszczane były wielkoformatowe plakaty, upamiętniające ludobójstwo na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, analogiczne do tych, które były pokazywane podczas akcji mobilnych. We wrześniu 2018 roku  informowaliśmy   o wielkim billboardzie umieszczonym przy autostradzie A4. Środki zebrano w ramach internetowej zrzutki. Później uruchomiono akcję zbierania środków na kolejne billboardy.  Niedługo potem kolejny billboard został zainstalowany miejscowości Dźwierzuty pod Olsztynem  , a z zebranej w ramach zbiórki kwoty sfinansowano kolejne akcje, m.in.  w Opolu i we Wrocławiu  .

Przypomnijmy, że warszawskie społeczne uroczystości 77. rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu rozpoczną się 11 lipca 2020 o godzinie 13:00 Mszą Świętą – „Niedokończone Msze Kresowe”, w intencji ofiar ludobójstwa na Kresach. Po mszy, ok 14:00 odbędzie się ulicami Pragi i Śródmieścia marsz pamięci poświęcony ofiarom ludobójstwa. Marsz zakończy się przed Tablicą Wołyńską umieszczoną na fasadzie Domu Polonii przy Krakowskim Przedmieściu 64.

PRZECZYTAJ:  Stowarzyszenie Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego organizuje społeczne obchody 77 rocznicy krwawej niedzieli na Wołyniu 

FAKT.PL

Więcej postów