Francuscy żołnierze razem z bronią pancerną dołączą do batalionu NATO na Litwie

Od lipca tego roku wojska francuskie dołączają do wielonarodowego batalionu NATO na Litwie – poinformował w środę portal Military Leak. W sumie Francja rozlokuje na Litwie 300 żołnierzy na sześciomiesięczną misję.

Jak poinformował w środę portal  Military Leak  , do wielonarodowego batalionu NATO na Litwie dołączą francuscy żołnierze. W sumie Francja rozlokuje na Litwie 300 żołnierzy na sześciomiesięczną rotację.

Zwiększona obecność NATO w krajach bałtyckich i w Polsce została ustanowiona w 2017 roku w odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainie. Jednostka na Litwie jest kierowana przez Niemcy i przyjmuje około 1200 żołnierzy z ośmiu sojuszników NATO. Batalion trenuje razem z siłami państwa-gospodarza i bierze udział w ćwiczeniach międzynarodowych.

Zobacz też:  Litwa chce kupić śmigłowce Black Hawk. Jest zgoda Departamentu Stanu  

Powrót wojsk francuskich na Litwę w lipcu ma formę rozmieszczenia 5 czołgów Leclerc, 14 opancerzonych pojazdów bojowych piechoty VBCI i 5 pojazdów opancerzonych VAB.

Czołg Leclerc to główny czołg bojowy zbudowany przez firmę GIAT (obecnie Nexter) z Francji. Został nazwany na cześć generała Philippe’a Leclerc de Hauteclocque. Leclerc służy w armii francuskiej i armii Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W produkcji jest od 1991 roku, a wszedł do służby francuskiej w 1992 roku, zastępując AMX 30 jako główny pojazd pancerny w kraju.

VBCI to francuski pojazd bojowy piechoty zaprojektowany w celu zastąpienia AMX-10P. Wszedł do czynnej służby w armii francuskiej w 2008 roku, a do 2010 roku zamówiono 630 pojazdów. Kombinacja kół 8 × 8 została zaprojektowana tak, aby VBCI był wygodniejszy i mniej kosztowny niż pojazd gąsienicowy, zapewniając jednocześnie wystarczającą mobilność, aby wesprzeć czołgi Leclerc.

Kołowy transporter opancerzony VAB został wprowadzony do produkcji w 1974 roku stając się podstawowym transporterem opancerzonym armii francuskiej. Produkowany był w dwóch wersjach, które różniły się układem jezdnym: wersja czterokołowa (4 x 4) i sześciokołowa (6 x 6). Przystosowany jest do przewozu 10 żołnierzy.

Zobacz też:  Francja wycofuje się misji morskiej NATO po incydencie z udziałem Turków  

Po zablokowaniu przez Turcję wprowadzenia nowych planów obrony, która targowała się o wsparcie dla jej bieżącej operacji w północnej Syrii, NATO dało zielone światło dla nowego planu dla krajów bałtyckich i Polski nazwanego „Eagle Defender”. Coraz ostrzejsza rywalizacja między Francją a Turcją w sprawie konfliktu w Libii i Syrii znacznie komplikuje stosunki między tymi członkami NATO.

Zobacz też:  Francja przeciw tureckiej interwencji w Libii  

Kresy.pl/Military Leak

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*