Odmrażanie gospodarki. Co sądzą o niej Polacy? Sondaż

W Polsce od maja trwa stopniowe odmrażanie gospodarki. W nowym reżimie sanitarnym ponownie otwarto galerie handlowe i hotele. 18 maja wznowiona została działalność m.in. salonów fryzjerskich i restauracji. Według sondażu przeprowadzonego przez SW Research dla rp.pl wynika, że co trzeci Polak nie jest zadowolony z tempa przeprowadzanych zmian.

Wciąż zamknięte pozostają granice Polski – co uderza m.in. w  turystykę  . Zamknięte są również kina i teatry. Nie wznowiono również nauki w szkołach – od 25 maja ruszyć ma w nich jedynie opieka dla uczniów z klas I-III. Zakazana jest również organizacja imprez masowych.

Uczestników sondażu zapytano, jak oceniają tempo  odmrażania polskiej gospodarki   przez rząd. 35 proc. uczestników badania uważa, że tempo odmrażania gospodarki jest odpowiednie. Zdaniem 32,4 proc. gospodarka odmrażana jest zbyt wolno.

18,3 proc.ankietowanych jest zdania, że odmrażanie gospodarki jest zbyt szybkie. 14,3 proc. nie ma zdania w tej kwestii.

– Prędkość przywracania systemu gospodarczego do czasu przed epidemią jako właściwą częściej oceniają kobiety niż mężczyźni. Tempo za odpowiednie uważa blisko 40 proc. badanych w wieku od 35 do 49 lat i nieco wyższy odsetek respondentów z miast liczących od 200 tys. do 499 tys. mieszkańców. Rzadziej od pozostałych respondentów odpowiedź tę wybierały osoby o najniższych dochodach – mniej niż 30 proc. z nich – komentuje dla  “Rzeczpospolitej”   wyniki badania Wiktoria Maruszczak, Senior Project Manager w SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 19.05.-20.05.2020 r. Analizą objęto grupę 800 Internautów powyżej 18 roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18 roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

  Więcej w “Rzeczpospolitej”.  

Źródło: “Rzeczpospolita”

FAKT.PL

Więcej postów