Rząd otwiera granice dla pracowników transgranicznych

Rząd otwiera granice dla pracowników transgranicznych! To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy ze względu na rządowe obostrzenia nie mogli dojeżdżać do pracy, znajdujące się poza granicami Polski. Fakt nagłaśniał starania pracowników transgranicznych, a teraz widać tego efekty. Wszystko wskazuje na to, że już 4 maja przestanie obowiązywać 14-dniowa kwarantanna dla pracowników transgranicznych.

4 maja rząd otwiera granice dla pracowników transgranicznych oraz uczniów i studentów edukujących się poza granicami kraju. Tak wynika z projektu rozporządzenia ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, który pojawił się dziś na rządowych stronach.

„Od dnia 4 maja 2020 r. obowiązku, o którym mowa w § 2 ust. 2 (14-dniowa kwarantanna – przyp. red.), nie stosuje się w przypadku przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej: 1) w ramach wykonywania czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym przez osoby wykonujące te czynności w  tych państwach; 2) przez uczniów i studentów pobierających naukę w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym” – czytamy w rządowym projekcie.

Uściślono w nim, iż wymienione osoby, przekraczając granicę państwową muszą udokumentować Straży Granicznej wykonywanie czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych lub pobieranie nauki w państwie sąsiadującym. 

 Rząd otwiera granice dla pracowników transgranicznych – koniec dramtów? 

Fakt od samego początku opisywał problemy dotykające pracowników transgranicznych, których mocno dotknęły rządowe obostrzenia mające na celu zahamowanie epidemii koronawirusa. Dwutygodniowa kwarantanna, której poddawane były osoby przekraczające granice, uniemożliwiała wielu osobom normalne funkcjonowanie, nie mówiąc już o wykonywaniu swoich obowiązków zawodowych. 

Od 27 marca kwarantannie musieli się podać m.in. polscy pracownicy wracający z Czech. Wielu z nich, nie chcąc tracić pracy, wzięło zwolnienia lekarskie bądź opiekę nad dziećmi. Inni musieli wynająć mieszkania w Czechach, by uratować swoją pracę. Bezduszne przepisy, mające na celu zatrzymanie koronawirusa, rozdzieliły wiele rodzin. Wiele osób czuło się, jakby postawiono ich pod ścianą, gdyż po czeskiej stronie pracują jedyni żywiciele rodzin.

 Rząd otwiera granice dla pracowników transgranicznych. Wcześniej były protesty 

  Niedawno w Cieszynie i Chałupkach manifestowali pracownicy, którzy nie mogą podjąć pracy zaledwie kilka kilometrów dalej, po czeskiej stronie  . Jak widać, protesty te odniosły skutek – już 4 maja rząd ma otworzyć granice dla pracowników transgranicznych.

To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy ze względu na rządowe obostrzenia, nie mogli dojeżdżać do pracy, znajdujące się poza granicami Polski.

Fakt nagłaśniał starania pracowników transgranicznych, a teraz widać tego efekty.

Wszystko wskazuje na to, że już 4 maja przestanie obowiązywać 14-dniowa kwarantanna dla pracowników transgranicznych.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!