Jest już 5000 ZAKAŻONYCH! Szumowski: Zakazy również na święta! Koronawirus w Polsce

Koronawirus w Polsce. Aktualnie w całym kraju potwierdzono już 5000 przypadków zakażenia. Z powodu koronawirusa zmarło w Polsce 136 osób. Na ulicach polskich miast od kilku dni pojawiły się patrole policji, wojska i straży miejskiej. Czy będą kolejne ograniczenia przed Wielkanocą 2020 z powodu koronawirusa? Tego dowiemy się już w najbliższym czasie. Ile osób jest zakażonych koronawirusem w Polsce? Gdzie jest najgorzej? Jakie decyzje podjęto? Śledź naszą relację na żywo, a w niej – najnowsze doniesienia z kraju i ze świata.

Koronawirus w Polsce. Sytuacja jest coraz gorsza

Z każdym dniem Ministerstwo Zdrowia informuje o coraz większej ilości potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce. Obecnie potwierdzono 5000 zachorowań na COVID-19, z czego 136 okazało się śmiertelnych. Według ekspertów, najgorsze jest jednak dopiero przed nami. O tym, kiedy zakończy się epidemia koronawirusa w Polsce pisaliśmy m.in. tutaj.

Najbliższe kilka lub kilkanaście dni pokaże, jak radzimy sobie w najtrudniejszych sytuacjach jako państwo, ale i społeczeństwo. Zwłaszcza że zbliżają się święta wielkanocne, których tradycją są rodzinne spotkania. Z tych będziemy musieli jednak zrezygnować, w trosce o wspólne dobro. Kluczem do pokonania pandemii jest bowiem przerwanie transmisji wirusa, a to nie będzie możliwe w czasie tradycyjnego świętowania. 

Koronawirus w Polsce

Najwięcej zachorowań na koronawirusa w Polsce odnotowano na Mazowszu, gdzie liczba przypadków przekroczyła tysiąc. W niechlubnej czołówce regionów z największą liczbą zachorowań znalazły się województwa: śląskie, dolnośląskie, małopolskie, łódzkie i wielkopolskie. Z kolei najwięcej zgonów odnotowano na Śląsku, Mazowszu, Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce. 

Premier Mateusz Morawiecki przewiduje, że szczyt epidemii może nastąpić w maju lub czerwcu. Zapowiedział to w poniedziałek w Sejmie. Śledźcie naszą relację na żywo, a w niej najnowsze informacje dotyczące koronawirusa w Polsce i na świecie!

Liczba zakażonych przekroczyła 5 tys. osób. Są kolejne ofiary śmiertelne

Ministerstwo Zdrowia o godz. 10:00 poinformowało o 152 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych.

Potwierdzone przypadki dotyczą:

 • 29 osób z woj. wielkopolskiego,
 • 28 osób z woj. śląskiego,
 • 27 osób z zachodniopomorskiego,
 • 13 osób z woj. kujawsko-pomorskiego,
 • 12 osób z woj. dolnośląskiego,
 • 9 osób z woj. małopolskiego,
 • 7 osób z woj. lubelskiego,
 • 7 osób z woj. pomorskiego,
 • 6 osób z woj. opolskiego,
 • 5 osób z woj. warmińsko-mazurskiego,
 • 4 osób z woj. podlaskiego,
 • 3 osób z woj. świętokrzyskiego,
 • 2 osób z woj. podkarpackiego.

Jednocześnie z przykrością informujemy o śmierci siedmiu kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Są to: 84-letnia kobieta ze szpitala w Tychach, 59-letnia kobieta ze szpitala w Tomaszowie Lubelskim, 87-letnia kobieta ze szpitala w Kędzierzynie-Koźlu, 72-letni mężczyzna ze szpitala w Bolesławcu, 83-letnia i 80-letnia kobiety ze szpitala w Łańcucie – wszyscy mieli choroby współistniejące oraz 57-letni mężczyzna ze szpitala w Kędzierzynie-Koźlu – podało MZ.

W sumie liczba zakażonych koronawirusem wynosi już 5000, w tym 136 ofiar śmiertelnych.

Personel kliniki na kwarantannie. Mogło dojść do zakażenia

Siedliskiem koronawirusa w woj. podlaskim jest Bielsk Podlaski i powiat bielski. Jak ustalił portal Bielsk.eu, nowe potwierdzone przypadki koronawirusa to “wciąż głównie pracownicy i pacjenci szpitala” w Bielsku Podlaskim. Jeden z pacjentów tej placówki trafił do kliniki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Okazało się, że jest zainfekowany. W efekcie 16 pracowników USK znajduje się w kwarantannie, a klinika została zamknięta.

Szumowski: Zakazy również na święta. Będą ograniczenia!

Gdybyśmy zrezygnowali z obostrzeń na czas Świąt Wielkanocnych, mielibyśmy o 10-30 proc., a nawet o 50 proc. więcej zachorowań – ocenił w radiowej Trójce minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jak podaje PAP, minister w trakcie wywiadu poinformował, że w środę lub w czwartek będzie informacja ws. przedłużenia restrykcji. Jednocześnie Szumowski zaprzeczył, jakoby miały to być nowe ograniczenia. – Obecne kończą się w Wielką Sobotę i będziemy komunikowali dzisiaj lub jutro, co dalej, jakie te dalsze obostrzenia będą – mówił.

Kolejni pacjenci pokonali koronawirusa

Na Pomorzu dowiedzieliśmy się o 10 kolejnych osobach z koronawirusem oraz o wyzdrowieniu 2 pacjentów z tego województwa. W sumie wirusa SARS-CoV-2 pokonało już 4 zakażonych. W tym regionie wskutek COVID-19 nikt do tej pory nie stracił życia. Jak prezentują się szczegółowe statystyki dla Pomorza? Znajdziecie je w linku poniżej.

Ważne polecenie dla szpitali. Wojewoda zabiera głos

Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz wprowadził w szpitalach samorządowych i państwowych na terenie województwa nowe procedury ochrony zdrowia i życia ludzi. – Polecenie wojewody wynika z konieczności minimalizowania ryzyka zakażeń wirusem SARS-CoV-2 w szpitalach – przekazuje rzecznik prasowy. Chodzi m.in. o wydzielenie strefy dla osób z podejrzeniem COVID-19 bez objawów oraz strefy dla osób z podejrzeniem COVID-19 prezentujących objawy infekcji oraz wdrożenie algorytmu postępowania.

Dobre wieści. Jest pierwsze wyzdrowienie w Świętokrzyskiem

Świetne wiadomości napłynęły z powiatu pińczowskiego! Pierwsza osoba w woj. świętokrzyskim została wyleczona z choroby COVID-19. Na całym Ponidziu potwierdzono do tej pory 11 przypadków zakażenia koronawirusem.

Do drzwi mieszkań może zapukać wojsko. O co chodzi?

Do stolicy Warmii i Mazur dotarło prawie ćwierć miliona maseczek! Zaopatrzony w sprzęt ochronny zostanie nie tylko Olsztyn, ale i okoliczne gminy. Wszystko w ramach akcji “Maseczki dla Polski”. Z uwagi na to, że rozprowadzenie masek wśród mieszkańców to trudne logistycznie zadanie, zostaną w nie zaangażowane Wojska Obrony Terytorialnej. Ważne więc, by otwierać drzwi, gdy zapuka do nich wojsko.

Miał koronawirusa, o niczym nie powiedział lekarzom. Szpitale apelują o odpowiedzialność!

Mimo akcji informacyjnej #NieKłamMedyka rozpowszechnionej przez szpitale w całej Polsce, nadal zdarza się, że pacjenci nie mówią prawdy o swoich objawach i potencjalnych kontaktach z osobą zakażoną. Taka sytuacja przytrafiła się w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu, gdzie na SOR z niedzieli na poniedziałek (5/6 kwietnia) trafił pacjent. Mimo wyraźnych objawów zakażenia, pacjent o niczym nie powiedział medykom, a wyniki jego testów wykazały, że ma koronawirusa! Miało z nim kontakt wielu pracowników placówki.

Lekcje online także w przyszłym roku? Niewykluczone!

Nauka zdalna – od kilku tygodni mamy w Polsce taką rzeczywistość. Kiedy dzieci i młodzież wrócą do szkół? To będzie zależeć od rozwoju pandemii koronawirusa. Władze Poznania nie wykluczają, że nauka zdalna będzie kontynuowana nawet w nowym roku szkolnym 2020/21! Czy inne miasta w Polsce również rozważą taką opcję? Niewykluczone.

Wzrost liczby zgonów i zakażonych w Wielkopolsce

Według najnowszych statystyk dotyczących województwa wielkopolskiego, drastycznie wzrosła liczba zgonów i osób poddanych izolacji lub kwarantannie. 5274 osoby są objęte nadzorem epidemiologicznym, 170 osób jest hospitalizowanych, a 15458 osób jest poddanych izolacji lub kwarantannie. Łącznie w woj. wielkopolskim zmarły 22 osoby, a wirusem z Chin zakaziło się 349 osób.

Galerie świecą pustkami. To bardzo rzadki widok

Galeria Krakowska jest pusta, jak nigdy dotąd. To oczywiście efekt panującej epidemii koronawirusa i zamknięcia sklepów. Miejsce, przez które normalnie przewijają się codziennie tysiące ludzi, dziś jest opustoszałe. Epidemia odmieniła to miejsce nie do poznania. Jak wygląda teraz? Mamy galerię zdjęć. Znajdziecie ją w poniższym linku!

USA: Prawie 2 tys. zgonów w dobę. To najtragiczniejszy bilans ofiar

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, w ciągu ostatnich 24 godzin w USA zmarło 1939 osób zakażonych koronawirusem. To dane na podstawie najnowszego bilansu, prowadzonego przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Była to najtragiczniejsza doba epidemii w USA. Bilans ofiar śmiertelnych wzrósł w tym kraju do 12722.

Ukradł wódkę i krzyczał, że ma koronawirusa

Ewakuacja, panika i strach w oczach klientów – to wszystko za sprawą jednego mężczyzny, który postanowił ukraść ze sklepu w Bytomiu (woj. śląskie) dwie butelki wódki. Gdy został złapany przez ochroniarza, zaczął krzyczeć, że ma koronawirusa. Okazało się, że kłamał, chcąc uniknąć kary. – W dzisiejszych czasach każdy może być chory – tłumaczył się przed policjantami.

 Pojechał do pracy mimo kwarantanny. Czeka go surowa kara

Mieszkaniec gminy Rybno (pow. działdowski) w warmińsko-mazurskim zlekceważył kwarantannę, której został poddany i poszedł sobie, jak gdyby nigdy nic, do pracy. Policjanci podczas kontroli nie zastali go w domu i znaleźli dopiero na placu budowy – w innej miejscowości, oddalonej o kilkanaście kilometrów od miejsca zamieszkania! Teraz mężczyznę czeka surowa kara.

se.pl

Więcej postów

4 Komentarze

 1. czy pilicha i wojsko wyleczy polaków a minister zapowiedział na początku że jestwśny bespieczni mamy wszystko to niech odpowie czemu te liczby zachorowań rosną kĺamca z Morawieckim może i do nich koronowirus dotrze oby tak było

 2. a co do zakażeń koronawirusem, to na całym świecie zwykłe mydło w kostce wraca do łask. To jest najtańsza metoda, żeby się nie zarazić. Tylko że nie można myć rąk dwie sekundy tak jak statystyczny Polak 🙂 Znalazłem na youtubie fajny film który prosto pokazuje jak właśnie powinno się myć ręce https://youtu.be/0xfzKqyx4oU

Komentowanie jest wyłączone.