Ponad miesiąc temu potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce, teraz zakażonych jest ponad 4,5 tys. osób, ponad 110 zmarło. Lekarze skarżą się na brak sprzętu ochronnego i miejsc w szpitalach. Tymczasem rząd planuje wprowadzić nowe regulacje „szczegółowego zakresu oraz warunków udzielania świadczeń opieki zdrowotnej przysługujących najważniejszym osobom w państwie”. W myśl tych zmian prezydent, premier, marszałkowie oraz członkowie ich rodzin mogliby liczyć na natychmiastową, bez skierowania, wizytę lekarską. Wszystko z rządowych pieniędzy
Od kiedy w Polsce szaleje koronawirus, służba zdrowia ma olbrzymie kłopoty. Zamykane są koljne oddziały, brakuje rąk do pracy. Przykłady? – Obecnie w Szpitalu Praskim zamknięty jest blok operacyjny do czasu zakończenia dezynfekcji. W Grochowskim zamknięty jest III oddział wewnętrzny z powodu kwarantanny personelu. W Czerniakowskim, zamknięty oddział urologii i chirurgia – poinformował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Politycy nie muszą stać w kolejce
Tymczasem u premiera Mateusza Morawieckiego na biurku pojawił się nowy projekt, który umożliwi najważniejszym politykom dostanie się do lekarza bez skierowania czy czekania w kolejce.
Projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów pojawił się 5 marca i miałby obowiązywać od drugiego kwartału 2020 roku. Zapisy dotyczą najważniejszych osób w państwie, czyli prezydenta, marszałka sejmu, marszałka senatu, prezesa rady ministrów, ich małżonków oraz członków rodzin będących na ich utrzymaniu.
Autorzy projektu zwracają uwagę, że poprzednie regulacje nie były wystarczające. Politycy mogli wcześniej liczyć na pomoc medyczną w przypadku nagłego zachorowania, urazu, wypadku, zatrucia lub konieczności natychmiastowego leczenia w szpitalu.
Nowe przepisy
Nowe przepisy mówią o tym, że w przypadku nagłego zachorowania osoby uprawnione miałyby dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, leczenia szpitalnego, rehabilitacji leczniczej, leczenia stomatologicznego, ratownictwa medycznego i pomocy doraźnej.
„Świadczenia opieki zdrowotnej, o których mowa wyżej, będą udzielane osobom uprawnionym bez skierowania, w warunkach: ambulatoryjnych, domowych albo szpitalnych, w terminie uzgodnionym z osobą uprawnioną, a w przypadkach gdy będzie tego wymagał stan zdrowia osoby uprawnionej – niezwłocznie” – możemy przeczytać w rządowym projekcie.
Opieka polityków jest w całości finansowana z budżetu państwa, którym dysponuje MSWIA. Jest udzielana poza system ubezpieczeń zdrowotnych. MSWiA od lat płaci szpitalom za gotowość do świadczenia usług, opłaca dyżury lekarzy i zespołów ratowniczych oraz asystę karetek podczas podróży polityków. Dotyczy to przede wszystkim prezydenta.
Politycy, którzy chcieliby skorzystać ze świadczeń mają do dyspozycji Wojskowy Instytut Medyczny przy ul. Szaserów lub Centralny Szpital Kliniczny MSWiA przy ul. Wołoskiej w Warszawie.
Zobacz też:
W Polsce jest stan epidemii, a po ulicy wielu polskich miast do policyjnych patroli dołączyła żandarmeria wojskowa, ale policja dalej musi działać w granicach wyznaczonego prawa. Dlatego warto wiedzieć, jakie są twoje prawa w kontakcie z policją, co może, a czego nie może policjant w Polsce. Tutaj znajdziesz niezbędne informacje na temat granic działań policji w trakcie epidemii koronawirusa.
Koronawirus w Polsce i na świecie. W Polsce potwierdzono zakażenie koronawirusem u przeszło 3,8 tys. osób, a 84 zmarło z powodu wirusa. Na świecie wzrasta liczba zachorowań, ale w niektórych państwach można zaobserwować zahamowanie tempa rozprzestrzeniania się koronawirusa. Sytuacja nie poprawia się w Stanach Zjednoczonych. Liczba zakażonych COVID-19 w USA przekroczyła już 300 tys. Do najciężej dotkniętego koronawirusem w Ameryce stanu Nowy Jork napłynęła pomoc z Chin.
Ogromna tragedia w Pisarzowicach pod Krapkowicami (woj. opolskie). W wypadku samochodowym zginęła tam młoda dziewczyna, a dwie inne osoby jadące razem z nią autem zostały ciężko ranne. Cały czas trwa ustalanie przyczyn tego wypadku.
Szokująca relacja z Nowego Jorku. Jak wynika z najnowszych statystyk liczba ofiar śmiertelnych wzrosła tam od piątku o 630 osób i sięga 3565. Jak informują nowojorskie media, w całym stanie wirus zabił więcej osób niż ataki z 11 września 2001 roku. Tylko w tym tygodniu w szpitalu na nowojorskim Brooklynie zmarło pięć razy więcej pacjentów niż w ubiegłym. Brakuje sprzętu oraz kombinezonów. „Walczymy, jak możemy. Inaczej grozi nam śmierć „- mówi w rozmowie z „New York Times” dr James Gasparino z brooklynskiego szpitala.
Biedronka i Lidl ogłosiły, że w związku z tymi zmianami wprowadza zmiany w godzinach otwarcia swoich sklepów. Już od 2 kwietnia w Biedronce zakupy można robić od 6 do 24. Podobne zmiany w swoich sklepach wprowadził także Lidl. W sklepach Biedronki jeszcze większe zmiany pojawią się przed świętami Wielkanocnymi! Czy dzięki temu uda się wszystkim zrobić zakupy?
Mieszkająca w Nowym Jorku polska pulmonolog dr Iwona Rawinis porównała w rozmowie z PAP rozprzestrzenianie się koronawirusa do rozpędzonego pociągu, którego nie daje się zatrzymać. Zwraca też uwagę na błędy popełniane przez Amerykanów – osoby z objawami zakażenia koronawirusem sami zgłaszają się do szpitali, a personel medyczny nie jest odpowiednio chroniony przed zarażeniem.
Królowa Elżbieta II i książę Karol mają widoczny problem. Na ich dłoniach zauważono niepokojące objawy choroby. Rzecznik Pałacu Buckingham odmówił jednak komentarza w tej sprawie. Brytyjscy dziennikarze zastanawiają się, czy członkowie rodziny królewskiej nie borykają się z poważnych schorzeniem, którego nie wolno zlekceważyć.
Epidemia koronawirusa najprawdopodobniej nie powstrzyma PiS przed zorganizowaniem wyborów prezydenckich 10 maja. Te być może odbędą się korespondencyjnie. Minister zdrowia Łukasz Szumowski w wywiadzie dla Magazynu TVN24 przyznał, że wybory korespondencyjne byłyby dobrym rozwiązaniem. Wyraźnie zaznaczył jednak, że nie mówi o tym, kiedy te wybory mają się odbyć.
Wirus SARS-CoV-2 narodził się najprawdopodobniej na mięsnym targu (zwanym też mokrym) w chińskiej aglomeracji Wuhan. To tu miał zmutować, pokonując międzygatunkową barierę (dotąd ten rodzaj koronawirusa nie zagrażał człowiekowi). Epidemiolodzy od lat przestrzegali, że w takich miejscach panują idealne warunki do rozwoju epidemii. Tymczasem Chińczycy ponownie otwierają popularne bazary, gdzie na co dzień handluje się w jednym miejscu mięsem setek gatunków zwierząt.
Po pierwsze jedzenie można poświęcić samemu w domu! Episkopat wydał specjalne wytyczne na ten temat. Księża w dokumencie wskazują, jak katolicy powinni obchodzić tegoroczną Wielkanoc w stanie epidemii. Prezentujemy najważniejsze punkty tego pisma , a także przykładowy tekst błogosławieństwa, którego trzeba udzielić przed świątecznym śniadaniem!