Oto szczegóły projektu PiS ws. wyborów korespondencyjnych

Sejm uchwalił w poniedziałek ustawę, zgodnie z którą wybory prezydenckie w 2020 r. zostaną przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Przepisy stanowią też, że w stanie epidemii, marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów, określonego wcześniej w postanowieniu. Oto szczegóły projektu.

Projekt PiS zakłada, że jeśli na terytorium Polski ogłoszono stan epidemii,  marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów , określonego w wydanym wcześniej postanowieniu; nowy termin musi odpowiadać terminom przeprowadzenia wyborów prezydenta określonym w konstytucji.

Podobny projekt był już w poniedziałek głosowany w Sejmie, ale nie udało się go przeforsować – tyle samo osób zagłosowało “za” i “przeciw”. Dlatego PiS w błyskawicznym tempie zmodyfikował ustawę. Za przyjęciem ustawy – z trzema poprawkami PiS – opowiedziało się 230 posłów, 226 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu.

 Co się znajduje w projekcie? 

W myśl projektowanych przepisów, w wyborach prezydenckich w 2020 r., art. 289 ustęp 1 Kodeksu wyborczego nie znajduje zastosowania. Przepis ten stanowi, że wybory prezydenckie “zarządza marszałek Sejmu nie wcześniej niż na 7 miesięcy i nie później niż na 6 miesięcy przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej i wyznacza ich datę na dzień wolny od pracy przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej”.

Projekt PiS zakłada, że jeśli na terytorium Polski ogłoszono stan epidemii,  marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów, określonego w wydanym wcześniej postanowieniu. Nowy termin wyborów prezydenta określony przez marszałka Sejmu musi odpowiadać terminom przeprowadzenia wyborów prezydenta określonym w konstytucji. 

Konstytucja stanowi, że wybory Prezydenta Rzeczypospolitej zarządza Marszałek Sejmu na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej. 100 dni przed upływem kadencji prezydenta wypada we wtorek 28 kwietnia 2020 r., 75 dni przed upływem kadencji to sobota 23 maja. Oznacza to, że wybory prezydenckie mogą odbyć się w jedną z niedziel maja: 3, 10, 17.

 Nowy projekt PiS zakłada, że wybory prezydenckie w 2020 r. zostaną przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego.  To samo rozwiązanie będzie miało zastosowanie w drugiej turze wyborów. Głosowanie będzie odbywać się bez przerwy od godziny 6 do godziny 20.  W tych godzinach wyborcy – samodzielnie lub za pośrednictwem innej osoby – będą musieli umieścić kopertę zwrotną (z kartą do głosowania oraz podpisanym oświadczeniem o osobistym i tajnym oddaniu głosu) w specjalnie przygotowanej do tego celu nadawczej skrzynce pocztowej na terenie gminy, w której widnieją w spisie wyborców. 

 Kara za niszczenie kart do głosowania 

Jedna z przyjętych poprawek zmniejsza katalog czynów podlegających karze pozbawienia wolności do lat 3.  Kara ta będzie grozić osobie, która kradnie kartę do głosowania lub oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Tej samej karze podlega osoba, która umieszcza w skrzynce pocztowej przygotowanej do umieszczenia koperty zwrotnej przerobioną lub podrobioną kartę do głosowania lub oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu. 

W pierwotnej wersji projektu kara do 3 lat pozbawienia wolności groziła także za: niszczenie, uszkadzanie, ukrywanie, przerabianie i podrabianie karty do głosowania.

Aby zagłosować, wyborcy w kraju nie będą musieli składać wniosków o skorzystanie z możliwości głosowania korespondencyjnego. Z kolei wyborcy przebywający za granicą, zamiar głosowania korespondencyjnego muszą zgłosić właściwemu konsulowi do 14 dnia przed dniem wyborów. Zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej.

Inna poprawka PiS zakłada, że do zamówień na usługi lub dostawy niezbędne do przeprowadzenia głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w 2020 r. nie stosuje się przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych.

Zgodnie z projektem,  operator pocztowy zobowiązany do świadczenia usług powszechnych zapewni – w terminie przypadającym od 7 dni do dnia przypadającego przez dniem wyborów – doręczenie pakietu wyborczego  bezpośrednio do oddawczej skrzynki pocztowej wyborcy na adres wskazany w spisie wyborców.

Dopisanie do spisu wyborców, jak mówią projektowane przepisy, następuje na wniosek wyborcy wniesiony do urzędu gminy najpóźniej w dniu wejścia w życie ustawy.

Projekt określa, że w skład pakietu wyborczego wchodzą:  koperta zwrotna, karta do głosowania, koperta na kartę do głosowania, instrukcja głosowania korespondencyjnego oraz oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania . W projekcie zastrzeżono jednak, że minister ds. aktywów państwowych może określić w rozporządzeniu dodatkowe elementy wchodzące w skład pakietu wyborczego, “mając na względzie zapewnienie wyborcom skutecznego prawa do głosowania”.

Projektowane przepisy delegują na ministra ds. aktywów państwowych obowiązek określenia w rozporządzeniu – po zasięgnięciu opinii Państwowej Komisji Wyborczej – wzoru karty do głosowania, w tym sposobu oznaczenia jej autentyczności, wzoru i rozmiaru koperty na pakiet wyborczy, koperty zwrotnej, koperty na kartę do głosowania, oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu oraz instrukcji głosowania korespondencyjnego, uwzględniając konieczność zapewnienia tajności głosowania oraz zwięzłości i komunikatywności instrukcji.

Koperty zwrotne są dostarczane przez operatora pocztowego do gminnej obwodowej komisji wyborczej w dniu wyborów sukcesywnie od rozpoczęcia głosowania do godziny 23.00.

Zgodnie z ustawą operator pocztowy obowiązany do świadczenia usług powszechnych w czasie wykonywania zadań, o których mowa w niniejszej ustawie, zwolniony jest z obowiązku świadczenia innych usług pocztowych.

 W kopercie tylko jedna karta do głosowania 

Właściwa gminna obwodowa komisja wyborcza weryfikuje dostarczone koperty zwrotne, w szczególności weryfikuje imię i nazwisko wyborcy oraz numer PESEL z danymi zawartymi w spisie wyborców.  Jeżeli w kopercie na kartę do głosowania znajduje się więcej niż jedna karta wyborcza, karty znajdujące się tej kopercie uznaje się za nieważne . Kartę do głosowania uznaje się za nieważną, jeżeli wskutek sprawdzenia oznaczenia zapewniającego autentyczność karty do głosowania, gminna obwodowa komisja wyborcza stwierdziła, że karta do głosowa nie jest autentyczna.

Koperty na kartę do głosowania wyjęte z kopert zwrotnych dostarczonych do gminnej obwodowej komisji wyborczej wrzucane są do urny wyborczej.  Kopert na kartę do głosowania nie otwiera się przed wrzuceniem do urny wyborczej. 

 Kiedy karta jest nieważna? 

Kartę uważa się za nieważną i nie bierze się jej pod uwagę jeżeli: w kopercie zwrotnej brak jest podpisanego oświadczenia wyborcy o osobistym i tajnym oddaniu głosu; na oświadczeniu o osobistym i tajnym oddaniu głosu wyborca nie wpisał swojego imienia i nazwiska lub numeru PESEL lub wpisał te dane nieczytelnie; koperta na kartę do głosowania nie jest zaklejona; wyborca, którego dane wpisane są na oświadczeniu nie widnieje w spisie wyborców przekazanym gminnej obwodowej komisji wyborczej; koperta zwrotna, do której dołączono oświadczenie z danymi tego wyborcy, została już wcześniej wrzucona do urny.

Koperty zwrotne niedostarczone do gminnej obwodowej komisji wyborczej do zakończenia głosowania przekazywane są właściwemu dyrektorowi delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

 Wyborca głosujący korespondencyjnie za granicą przesyła kopertę zwrotną do właściwego konsula na własny koszt.  Konsul przekazuje właściwej obwodowej komisji wyborczej, w godzinach głosowania, koperty zwrotne, które otrzymał do czasu zakończenia głosowania.

Zgodnie z projektem, w wyborach prezydenckich w 2020 r. w każdej gminie –  zamiast obwodowych komisji wyborczych – tworzy się gminną obwodową komisję wyborczą  właściwą dla wszystkich obwodów utworzonych na obszarze danej gminy. W Warszawie, gminną obwodową komisję wyborczą tworzy się odrębnie dla każdej dzielnicy.

 Jak będą wyglądać komisje wyborcze? 

W skład gminnej obwodowej komisji wyborczej wchodzić będzie: w gminach do 50 tys. mieszkańców – nie mniej niż 3 i nie więcej niż 9 osób; w gminach powyżej 50 tys. mieszkańców – 9 osób oraz po 9 osób na każde kolejne 50 tys. mieszkańców, nie więcej jednak niż 45 osób.

Natomiast w skład komisji wchodzi z urzędu, jako jej przewodniczący, osoba wskazana przez komisarza wyborczego. W szczególnie uzasadnionych przypadkach komisarz wyborczy, mając na względzie sprawność i skuteczność pracy komisji, może powołać w skład gminnej obwodowej komisji większą liczbę osób.

Siedzibę gminnej obwodowej komisji wyborczej określa komisarz wyborczy, najpóźniej w 3 dni po wejściu w życie ustawy.  Siedzibę gminnej obwodowej komisji wyborczej ustala się w lokalu wskazanym przez właściwego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta . W przypadku, gdy wójt, burmistrz lub prezydent miasta nie wskaże odpowiedniego lokalu w terminie 3 dni od wejścia w życie ustawy, komisarz wyborczy ustala siedzibę gminnej obwodowej komisji wyborczej w lokalu wskazanym przez właściwego wojewodę

Minister zdrowia w porozumieniu z ministrem spraw wewnętrznych i administracji określi w rozporządzeniu warunki, jakie musi spełniać lokal przeznaczony na siedzibę gminnej obwodowej komisji wyborczej oraz wykaz środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii COVID-19 dla członków komisji wyborczych.

Projekt mówi, że  minister ds. aktywów państwowych określi w rozporządzeniu szczegółowy tryb: doręczania pakietów wyborczych, odbierania kopert zwrotnych umieszczonych w specjalnie przygotowanych do tego celu skrzynkach pocztowych , dostarczania kopert zwrotnych do właściwych gminnych obwodowych komisji wyborczych oraz odbioru pakietów wyborczych lub kopert zwrotnych w przypadku umieszczenia ich w skrzynce na zwroty.

Ponadto, w myśl projektu, minister ds. aktywów państwowych określi w rozporządzeniu szczegółowy sposób i tryb dostarczania i odbioru pakietów wyborczych oraz kopert zwrotnych do i od wyborców podlegających w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, a także wyborców przebywających w zakładzie leczniczym, domu pomocy społecznej, zakładzie karnym i areszcie śledczym.

W Polsce jest stan epidemii, a po ulicy wielu polskich miast do policyjnych patroli dołączyła żandarmeria wojskowa, ale policja dalej musi działać w granicach wyznaczonego prawa. Dlatego warto wiedzieć, jakie są twoje prawa w kontakcie z policją, co może, a czego nie może policjant w Polsce. Tutaj znajdziesz niezbędne informacje na temat granic działań policji w trakcie epidemii koronawirusa.

Koronawirus w Polsce i na świecie. W Polsce potwierdzono zakażenie koronawirusem u przeszło 3,8 tys. osób, a 84 zmarło z powodu wirusa. Na świecie wzrasta liczba zachorowań, ale w niektórych państwach można zaobserwować zahamowanie tempa rozprzestrzeniania się koronawirusa. Sytuacja nie poprawia się w Stanach Zjednoczonych. Liczba zakażonych COVID-19 w USA przekroczyła już 300 tys. Do najciężej dotkniętego koronawirusem w Ameryce stanu Nowy Jork napłynęła pomoc z Chin.

Ogromna tragedia w Pisarzowicach pod Krapkowicami (woj. opolskie). W wypadku samochodowym zginęła tam młoda dziewczyna, a dwie inne osoby jadące razem z nią autem zostały ciężko ranne. Cały czas trwa ustalanie przyczyn tego wypadku.

Szokująca relacja z Nowego Jorku. Jak wynika z najnowszych statystyk liczba ofiar śmiertelnych wzrosła tam od piątku o 630 osób i sięga 3565. Jak informują nowojorskie media, w całym stanie wirus zabił więcej osób niż ataki z 11 września 2001 roku. Tylko w tym tygodniu w szpitalu na nowojorskim Brooklynie zmarło pięć razy więcej pacjentów niż w ubiegłym. Brakuje sprzętu oraz kombinezonów. “Walczymy, jak możemy. Inaczej grozi nam śmierć “- mówi w rozmowie z “New York Times” dr James Gasparino z brooklynskiego szpitala.

Biedronka i Lidl ogłosiły, że w związku z tymi zmianami wprowadza zmiany w godzinach otwarcia swoich sklepów. Już od 2 kwietnia w Biedronce zakupy można robić od 6 do 24. Podobne zmiany w swoich sklepach wprowadził także Lidl. W sklepach Biedronki jeszcze większe zmiany pojawią się przed świętami Wielkanocnymi! Czy dzięki temu uda się wszystkim zrobić zakupy?

Mieszkająca w Nowym Jorku polska pulmonolog dr Iwona Rawinis porównała w rozmowie z PAP rozprzestrzenianie się koronawirusa do rozpędzonego pociągu, którego nie daje się zatrzymać. Zwraca też uwagę na błędy popełniane przez Amerykanów – osoby z objawami zakażenia koronawirusem sami zgłaszają się do szpitali, a personel medyczny nie jest odpowiednio chroniony przed zarażeniem.

Królowa Elżbieta II i książę Karol mają widoczny problem. Na ich dłoniach zauważono niepokojące objawy choroby. Rzecznik Pałacu Buckingham odmówił jednak komentarza w tej sprawie. Brytyjscy dziennikarze zastanawiają się, czy członkowie rodziny królewskiej nie borykają się z poważnych schorzeniem, którego nie wolno zlekceważyć.

Epidemia koronawirusa najprawdopodobniej nie powstrzyma PiS przed zorganizowaniem wyborów prezydenckich 10 maja. Te być może odbędą się korespondencyjnie. Minister zdrowia Łukasz Szumowski w wywiadzie dla Magazynu TVN24 przyznał, że wybory korespondencyjne byłyby dobrym rozwiązaniem. Wyraźnie zaznaczył jednak, że nie mówi o tym, kiedy te wybory mają się odbyć.

Wirus SARS-CoV-2 narodził się najprawdopodobniej na mięsnym targu (zwanym też mokrym) w chińskiej aglomeracji Wuhan. To tu miał zmutować, pokonując międzygatunkową barierę (dotąd ten rodzaj koronawirusa nie zagrażał człowiekowi). Epidemiolodzy od lat przestrzegali, że w takich miejscach panują idealne warunki do rozwoju epidemii. Tymczasem Chińczycy ponownie otwierają popularne bazary, gdzie na co dzień handluje się w jednym miejscu mięsem setek gatunków zwierząt.

Po pierwsze jedzenie można poświęcić samemu w domu! Episkopat wydał specjalne wytyczne na ten temat. Księża w dokumencie wskazują, jak katolicy powinni obchodzić tegoroczną Wielkanoc w stanie epidemii. Prezentujemy najważniejsze punkty tego pisma , a także przykładowy tekst błogosławieństwa, którego trzeba udzielić przed świątecznym śniadaniem!

FAKT.PL

Więcej postów