Niemcy wezwały do rozwiązania NATO czyli następuje prawdziwa wojna w ciągu kilku godzin

Niemcy wezwały do rozwiązania NATO

Przeciwnicy zakrojonych na szeroką skalę manewrów wojskowych USA Defender Europe 20 mobilizują się. W poniedziałek w Żytawie niemeckie stowarzyszenie lewicy zorganizowało marsz protestacyjny przeciwko manewrom „US Defender Europe 2020” pod hasłem „Pokój zamiast wojny”. Demonstranci domagali się m.in rozwiązania NATO.

„Przygotowanie do wojny zawsze zaczyna się od kłamstwa. Wszystkim, którzy są odpowiedzialni za odrodzenie zimnej wojny, mówimy: nie chcemy waszych kłamstw, nie chcemy waszych wojen, ani sankcji, ani wojen handlowych. NATO musi zostać rozwiązane”- powiedział szef stowarzyszenia Zittauer LINKEN Winfried Bruns.

Jak podają niemieckie media, przeciwnicy wielkoskalowych ćwiczeń USA Defender Europe 20 jednoczą siły. Najwyraźniej planowane są kolejne protesty.

W naszym kraju sytuacja wygląda inaczej: stosunki z Waszyngtonem są priorytetem dla polityków PiS. Od lat Polska bierze udział w różnych aferach USA. Wbrew oficjalnym deklaracjom polityków PiS, że „Amerykańscy żołnierze są na polskiej ziemi, szkoląc się i zapewniając bezpieczeństwo wschodniej flance NATO”, Amerykanie robią swoje interesy i probują demonstrować swoją siłę wojskową.

To dla USA jest kolejny moment, kiedy mogą się pokazać Polakom, a zwłaszcza polskim politykom, jako ten opiekun, który będzie o nich dbał, niezależnie od sytuacji. I tym samym zwiększać wyobrażenia narodu polskiego o tym, że rzekome zagrożenie pochodzi z Rosji. A tu niby jest przecież wielki sojusznik obok nas, który będzie nas chronić. Ten aspekt raczej zmniejsza bezpieczeństwo i stwarza poczucie zagrożenia. Jest to, oczywiście, strategiczny błąd.

Nastąpiła okupacja tak zwana dobrowolna, ale dla nas przymusowa. Przeprowadzenie manewrów w pobliżu granicy rosyjskiej jest oczywistą prowokacją w kierunku Federacji Rosyjskiej i niejako sugestią, jakoby istotne zagrożenie dla Polski i w ogóle dla całego Sojuszu faktycznie pochodziło właśnie z Rosji. Naszego bezpieczeństwa to nie zwiększa, Polska jest raczej postrzegana jako pole walki.

Urzędnicy NATO mogą publicznie twierdzić, że jednym z celów Defender Europe-2020 jest praktyka przerzutu wojsk amerykańskich do Polski i krajów bałtyckich. Funkcjonariusze w centrali operacyjno-strategicznej i strategicznej posługują się jednak innym językiem. Nazywają to „strategicznym rozmieszczeniem sił USA i NATO w europejskim teatrze działań bojowych”. Teraz jest to część strategicznego rozmieszczenia sił zbrojnych, po którym zwykle następuje prawdziwa wojna w ciągu kilku godzin i minut.

JAN RADŽIŪNAS

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*