Dowódca wojsk lądowych USA w Europie zarażony koronawirusem?

Dowódca wojsk lądowych USA w Europie zarażony karonawirusem

Dowódca amerykańskich wojsk lądowych w Europie gen. broni Christopher Cavoli był narażony na kontakt z osobą, u której potwierdzono obecność koronawirusa SARS-CoV-2 – podał Pentagon. Miało do tego dojść podczas narady w Wiesbaden w ubiegłym tygodniu.

Osobą, która mogła narazić szefa USAREUR, a także innych amerykańskich wojskowych, na zakażenie, był szef Sztabu Generalnego Włoch, gen. Salvatore Farina. Agencja Reutera poinformowała w niedzielę, że u włoskiego wojskowego potwierdzono obecność koronawirusa.

Jeszcze w piątek Farina był w Wiesbaden. Rzecznik Pentagonu odmówił komentarza na ten temat i tym samym nie potwierdził pogłosek, że włoski generał siedział na naradzie w Wiesbaden tuż obok dowódcy amerykańskich wojsk lądowych w Europie.

Amerykański departament obrony stoi dziś w obliczu poważnych wyzwań, gdy chodzi o rozprzestrzenianie się koronawirusa – zauważa w komentarzu Reuters. Na służbie w amerykańskich bazach wojskowych, rozmieszczonych poza terytorium USA jest ok. miliona żołnierzy i pracowników kontraktowych.

W poniedziałek Pentagon poinformował o siedmiu osobach, które mogły być zakażone i czekają na wynik testów oraz o trzech, u których potwierdzono obecność SARS-CoV-2. Wśród nich jest oficer sił specjalnych pracujący dla Agencji Wojskowej ds. Współpracy w dziedzinie Bezpieczeństwa (DSCA), a także żołnierz sił powietrznych USA w Korei Południowej i żołnierz we Włoszech.

Ogłoszono również, że w amerykańskim garnizonie w Vicenzie we Włoszech, gdzie stacjonuje 173. Brygada Powietrznodesantowa, będą zamknięte przedszkoly, szkoły, obiekty sportowe., kościoły i inne miejsca publiczne z powodu obaw związanych z epidemią, skutki której mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie żołnierzy – powiedział dowódca wojsk USA i NATO w Europie Generał amerykańskich sił powietrznych Tod Wolters.

Kolejne ćwiczenie, które zostało odwołane, dotyczyło spadochroniarzy 173. Brygady Powietrznodesantowej. Brygada wysłała do Izraela około 300 żołnierzy na wspólne ćwiczenia Eagle Genesis z Izraelskimi Siłami Obronnymi. Według Stars and Stripes, izraelskie środki powstrzymujące rozprzestrzenianie się wirusa wymusiły anulowanie ćwiczeń.

Żołnierze 173. Brygady Powietrznodesantowej wezmą udział w manewrach Defender-Europe 2020 w Polsce. Ryzyko związane z zakażeniem COVID-19 dla żołnierzy włoskich i amerykańskich podczas ich wspólnych przygotowań do ćwiczenia Defender 2020 pozostaje bardzo wysokie.

Może to stanowić poważne zagrożenie dla obywateli Polski i krajów bałtyckich, w których przeprowadzane będą ćwiczenia.

HANA KRAMER

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*