Sojusznicze armie odwołują wspólne manewry. Powodem szybko rozprzestrzeniający się koronawirus

armie odwołują wspólne manewry

Wspólne wiosenne manewry wojsk Korei Południowej oraz Stanów Zjednoczonych zostaną przełożone na inny, nie ustalony jeszcze termin – poinformowano w Seulu wspólne dowództwo obydwu armii. Powodem odłożenia w czasie ćwiczeń jest rozprzestrzeniający się koronawirus.

Manewry miały zostać przeprowadzone w marcu, ale bardzo szybko rozprzestrzeniający się w Korei Południowej koronawirus zmusił wojskowych do ich odłożenia. – To nie była łatwa decyzja – oświadczyli amerykańscy i południowokoreańscy dowódcy. W Korei Południowej stacjonuje 28 500 żołnierzy USA.

Dowództwo amerykańskiego kontyngentu w Korei Południowej poinformowało w środę, że pozytywny wynik dał test, przeprowadzony u 23-letniego żołnierza USA, który został objęty kwarantanną w swoim miejscu zamieszkania poza bazą. Zakażony żołnierz służył w Camp Caroll niedaleko południowo-wschodniej części Daegu.

Władze w Seulu podały w czwartek rano, że w ciągu ostatniej doby liczba potwierdzonych przypadków infekcji w Korei Południowej wzrosła o 334 – do 1595. Wbrew wcześniejszym informacjom liczba ofiar śmiertelnych nie zmieniła się i wynosi 12.

Daegu i sąsiednie miasto Czeongdo określono jako „strefy zarządzania specjalnego”. Mer Daegu zaapelował do mieszkańców, by w miarę możliwości nie wychodzili na zewnątrz. Natomiast w Seulu władze zakazały demonstrowania w centrum miasta.

W środę wieczorem prezydent USA Donald Trump oświadczył, że ryzyko rozprzestrzenienia się koronawirusa w Stanach Zjednoczonych jest „bardzo niskie”.

Zapewnił, że Stany Zjednoczone są „bardzo dobrze przygotowane na wszystko, co niesie ze sobą zagrożenie związane z koronawirusem”. Trump poinformował, że zamierza przeznaczyć na walkę z nim „odpowiednie” środki i że działania rządu nadzorować będzie wiceprezydent Mike Pence.

Już w poniedziałek administracja prezydenta Trumpa zwróciła się do Kongresu o 2,5 mld dolarów na walkę z koronawirusem. Ponad 1 mld dol. ma być przeznaczonych na prace nad szczepionką zwalczającą ten patogen.

TVN24.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*