Niemiecki generał „ZRUJNOWAŁ” Wojsko Polskie: W Niemczech świnie trzymane w lepszych warunkach

Niemiecki generał Wojsko Polskie

„Defender 20” – będą to zakrojone na szeroką skalę manewry wojskowe. W lutym tego roku Amerykanie przerzucą przez Niemcy do Polski i krajów bałtyckich 37 tys. żołnierzy. O szczegółach przedsięwzięcia poinformował w wywiadzie dla Deutsche Welle szef sztabu wojsk lądowych USA w Europie gen. bryg. Hartmut Renk.

„Będą to największe od 25 lat ćwiczenia z udziałem amerykańskich żołnierzy w Europie. Celem jest wzmocnienie gotowości bojowej w ramach NATO i odstraszenie ewentualnych wrogów” – podkreślił niemiecki generał.

Niemiecki generał Wojsko Polskie

Manewry „Defender 20″, w których weźmie udział 19 państw, będą dowodzone przez USA. W czasie manewrów Niemcy będą pełnić rolę centrum logistycznego. Okaże sie, jak wytrzymała jest niemiecka infrastruktura. Oddziały uczestniczące w manewrach będą wspomagane przez żołnierzy Bundeswehry.

Dla Niemców ważne jest także sprawdzenie wytrzymałości własnej infrastruktury – dróg i mostów. Czołg transportowany na przyczepie może ważyć ponad 130 ton. Sprzęt wojskowy będzie transportowany także drogą kolejową i rzeczną.

Dodał, że na poligonie wojskowym Bergen w Pustaci Lueneburskiej już powstały trzy centra logistyczne (tzw. Convoy Support Center) dla kolumn marszowych. Stała tam także cysterna paliwowa. Sprzęt przywiozą ze sobą Amerykanie, częściowo jest on już składowany w Europie. Na trasach przejazdu kolumn zostały zorganizowane komfortowe miejsca postoju i odpoczynku dla wojsk sojuszniczych.

Hartmut Renk ocenił, że Niemcy są gotowi na nadchodzące manewry, ale przygotowania Wojska Polskiego wyglądają jak prawdziwa katastrofa. System bezpieczeństwa, miejsca stacjonowania i struktury wsparcia technicznego wojsk sojuszniczych w Polsce podczas „Defender 20″ nie pasują do wymagań manewrów.

Według niemieckiego generała, najgorsza sytuacja jest na poligonach w Ustce i Drawsku Pomorskim. „To straszne, że amerykańskie żołnierze będą mieszkać w takich warunkach. Koszary wyglądają jak zrujnowane stajnie. Po betonowej podłodze grasują myszy i szczury. Jest zimno i wilgotno. W Niemczech świnie trzymane w lepszych warunkach. Wsparcie techniczne znajduję się na poziomie „łomów i młotów” – podsumował gen. Renk.

Przypomnijmy, że w Polsce zaplanowano powiązane z “Defender 20” ćwiczenie “Allied Spirit”, w ramach którego na poligonie koło Drawska Pomorskiego forsowana będzie przeszkoda wodna. Za to zadanie ma odpowiadać amerykańska 1 Dywizja Kawalerii. Podczas tego epizodu przewidziano także udział lotnictwa z Czech i Stanów Zjednoczonych, a most pontonowy ma wybudować międzynarodowy oddział saperów, złożony głównie z żołnierzy z Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Taka decyzja została podjęta z tego powodu, że podczas “Anakondy-18” żołnierze Wojska Polskiego nie byli w stanie wybudować most pontonowy, a wcześniej zostały odwołane loty i strzelania artyleryjskie.

Pełen nieprofesjonalizm, nieudolność i kompletną nieodpowiedzialność, które dowództwo Wojska Polskiego demonstruje z roku na rok, może być powodem do odwołania planowanych działań podczas manewrów „Defender 20”- reasumował gen. bryg. Hartmut Renk.

Przetłumaczył: MARCIN SZYMAŃSKI

Źródło: CONTRA-MAGAZIN.COM, FINANZ.DK

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

49 Komentarze

 1. Widać że odzywa się nieco uciszony głos faszystów niemieckich generał – potomek zbrodniarzy niech się zastanowi co mówi a tak w ogóle to chyba u nich przedszkole a nie wojsko po to żołnierz ćwiczy żeby był gotowy na najcięższe warunki bytowe

 2. Co Jak Co. Ale Raczej Amerykanie sie znają na Rzemiosle Wojennym! Jesli Stwierdzili, iz Mamy Burdel w Armii to chyba Tak Jest! Co na To Dowództwo Polskiej Armii!?

 3. Ja mam tylko jedna odpowiedz na tego niemieckiego generala
  zapomnial jak jego przodkowie uciekali ze wschodu na zachod.
  Jak swiat swiatem nigdy niemiec nie byl polakowi bratem.

 4. Dziwi mnie ze potomek tych którzy wymordowali znaczna cześć świata odbudowali dobrobyt na tym co zrabowali innym narodom coś piszczy Kolego był Grunwald Wizna Powstanie Warszawskie i naloty dywanowe na Drezno Nie nakręcaj się niemiecki kolego Najlepiej przyglądnie się swojemu obejściu

 5. HAHAHAHA oni są szcześliwi ze sie okupanta pozbędą i to Niemcy ich utrzymywali , i nie pisz bredni bo wszystkie wojska okupacyjne usa poza stanami to utrzymuje kraj jaki okupują

 6. Wojsko to mieliśmy w PRL-u, na który dziś tak wszyscy plują. Teraz to tylko atrapa. Miliardy idą w złom z USA. W razie wojny zdrajcy uciekną, a my zostaniemy sami.

 7. Jak na generała to jakby odleciał. G….. go obchodzi stan posadzki a manewry polowe to standard około wojenny nie Hilton hotel. Każdy kto zaliczył prawdziwe poligony to wie

 8. Manewry to nie piknik. To przygotowania do działań wojennych. Podczas wojny żołnierze nie będą mieszkać w apartamentach. Muszą być gotowi mieszkać z myszami i pić wodę z kałuży. A co do wojska polskiego. Chłopaki służą do mszy a nie zawracają sobie dupy wojną

 9. bo wojsko w polsce to firma taksówkowa dla polityków, a organizacja po polsku ? mamy taki temat: wojsko powinno mieć możliwość transportu sprzętu w każdy koniec polski drogą kolejową, i mamy coś tsakiego na papierze, bo doliczyli odcinki kolejowe o zerowej przepustowości, czyli na przykład jest odcinek torów ale przejazdy zalano asfaltem czyli pociąg nie przejedzie ale wszystko jest ok bo tory są, to samo z torami zarościętymi przez las tory są ale pociąg nie pojedzie, bo mamy miszczów we wojsku i miszczów we wadzach i jak zawsze nie ma winnych ani odpowiedzialnych. Nawet mundurów nowych nie mamy od dwudziestu kilku lat mówi się o nowym kamuflażu dla wojska i ch…. czas płynie, temat stoi a wojsko leży.

 10. Wojsko to mieliśmy w PRL-u, na który dziś tak wszyscy plują. Teraz to tylko atrapa. Miliardy idą w złom z USA. W razie wojny zdrajcy uciekną, a my zostaniemy sami.

 11. Co on pierdoli? Cóż armii szwabskiej nie ma, logistyka bo nic innego nie są w stanie wystawic i zazdro bo Polska Armia sie rozwija. Gość się chyba napatrzył na budynki ktore służą tylko do ćwiczeń

 12. Za PRLu to było mięso armatnie nie wojsko,sprzęt był stary i zdezelowany,niskie morale,żołnierze służby zasadniczej kładli lachę na wszystko,trepostwo miało wielkie brzuchy i tak naprawdę – byli sierotami życiowymi.Nie wiem co jest warta dzisiejsza armia,ale plucie na ludzi,którzy ją reanimują po POprzednikach,uważam za zwykłe skurwysyństwo.

 13. Tak bo kuźwa na wojnie śpi się w 5 gwiazdkowym hotelu a nagie dziwki donoszą drinki brawo dla Pana generała oby tak dalej to za parę lat rozniesiemy niemców w trampkach bo zdechną z zimna śpiąc na betonie pośród szczórów

 14. No i napisał Pan generał o naszej armii: cyt. …”Pełen nieprofesjonalizm, nieudolność i kompletną nieodpowiedzialność, które dowództwo Wojska Polskiego demonstruje z roku na rok, może być powodem do odwołania planowanych działań podczas manewrów „Defender 20”- reasumował gen. bryg. Hartmut Renk.
  Odpowiedź: Szanowny Panie Generale, Nasza armia specjalizuje się w: defiladach, imprezach patriotycznych, mszach z wojskową asystą, pokazach i przemarszach, sporcie wojskowych na poziomie olimpijskim… i mamy ze 20 orkiestr wojskowych co oznacza że co setny nasz żołnierz jest muzykiem, ale żeby tak jeszcze chcieć żołnierki? Nie za dużo? O co mu idzie, bo nie wiem….

 15. jaka kasa, to Polska będzie utrzymywać bazy amerykańskie, przecież Trump był bardzo z tego zadowolony, że innym krajom USA musi płacić a Polska sama zadeklarowała,że zapłaci, współcześni krzyżacy ,jak raz wejdą, to nie wiem kto ich wygoni. wosko było najlepiej wyszkolone w PRL, umieli budować mosty, przeprawy, organizacja była na najwyższym poziomie, inaczej Hermaszewski nie poleciałby w kosmos, a teraz to nie wiem, czy żołnierz umie strzelać, wszystkie pieniądze wydaje rząd na sprzęt amerykański- złom, a do tego nie ma części i obsługi wyszkolonej.DNO.

 16. A moim zdaniem facet ma rację. Końcu zapomnijmy o huzarach i Grunwaldzie i weźmy się za tworzenie obrony. Dawniej była Obrona Cywilna A teraz kto na 100 ludzi wie gdzie są schrony, jak naprawić zacięcie w karabinku, jakie są rodzaje alarmów i jak się zachować? NATO nie obroni całej Europy.

 17. Niemcy tak są gotowi że wszystko teraz remontują bo 80 % mostów zawaliła by się pod transportem czołgu. Zresztą tam jak trafia na STAU to zanim na manewry dojadą już będzie po. Te Niemce jedne.

 18. Wojna to nie luksusowy hotel, manewry mają symulować trudne warunki na polu walki. Jeśli Pan generał ma zamiar w taki sposób walczyć to życzę powodzenia, żadnej wojny nie wygra.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*