ZDRADA! Niemcy i Francuzi nie chcą bronić Polski. Spada poparcie dla NATO

nie chcą bronić Polski

Takie wyniki sondażu publikuje dziś amerykański instytut badawczy Pew Research Center. Niektóre dane z tego sondażu podał w nocy z niedzieli na poniedziałek serwis Politico.

Z sondażu wynika, że o ok. 20 pkt proc. spadło w ciągu dekady poparcie dla Sojuszu Północnoatlantyckiego wśród Francuzów i Niemców. 43 proc. Niemców i jedynie 51 proc. Francuzów myśli o NATO negatywnie. Najniższe poparcie dla NATO wśród członków Sojuszu, w których przeprowadzono badanie, jest w Turcji (21 proc.)

Jeszcze gorsze wyniki przyniosło pytanie o to, czy NATO powinno pomóc swojemu członkowi zaatakowanemu. „Tak” odpowiedziało jedynie 34 proc. Niemców i 41 proc. Francuzów.

Pew zapytało również mieszkańców krajów NATO o to, czy uważają, że poza granicami ich kraju leżą jakieś terytoria, które powinny zostać przyłączone do ich ojczyzny. „Tak” odpowiedziało aż 67 proc. Węgrów i 60 proc. Greków, a także m.in. 30 proc. Niemców.

Co myślą o NATO w USA?

Poglądy Amerykanów na NATO różnią się w zależności od preferencji politycznych. Zazwyczaj Demokraci częściej mają pozytywną opinię o NATO niż Republikanie. Tak było też w 2019 roku – 61 proc. Demokratów miało pozytywne zdanie na temat Sojuszu, wśród Republikanów odsetek takich opinii wyniósł 45 proc.

W prawie każdym badanym kraju większość społeczeństwa popiera raczej bliskie związki z USA niż z Rosją, z wyjątkiem Bułgarii i Słowacji. W wielu krajach, w których przeprowadzono ankietę, respondenci wskazywali, że ważne są bliskie relacje zarówno z USA, jak i Rosją.

W większości badanych krajów NATO istnieje szerokie poparcie dla użycia siły wojskowej do utrzymania porządku na świecie. Tak uważa 57 proc. badanych w 16 krajach członkowskich. Przeciwnego zdania było 36 proc.

Zaufanie spada

Badanie Pew Research Center zostało przeprowadzone w 19 krajach: 16 państwach członkowskich NATO, a także Szwecji, Rosji i na Ukrainie. Ankieta została przeprowadzona wśród 21 tys. 29 osób w okresie od 13 maja do 12 sierpnia 2019 r.

„Financial Times”, opierając się na danych z tego raportu, zwrócił uwagę, że w latach 2017-2019 spadło o co najmniej 10 pkt proc. zaufanie do Sojuszu Północnoatlantyckiego w USA i w części europejskich krajów NATO. Pogorszyło się też jego pozytywne postrzeganie.

ŹRÓDŁO: ONET.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

15 Komentarze

 1. Przemek Łapa USA nie gwarantuje nikomu bezpieczeństwa, wpierd… się tam gdzie ma interes i głęboko w dupie ma Polskę. Historia juz nie raz pokazała jak USA pomaga państwom a potem rozpierdala to państwo rakietami. A polaczki duraczki patrzą w nich jak w święty obraz. Zamiast utrzymywać kontakt z sąsiadami z za miedzy gdzie jest łatwo utrzymać wymiane handlową to lize dupe Żydów z Usa

 2. Mirosław Popielarski A czy ktos liczyl na to ze Okupant Niemiecki bedzie bronil Polske ?! przed samym soba i ich wspolnikiem Rosja !!? Tylko klancy polityczni moga mowic to do Polakow ..ze NATO zabezpuecza Polske ..przed ….wlasnie przed kim ?! przed Rosja nie…bo nikt nie bedzie ginal za Polske…a Niemcy legalnie moga wtedy wjechac tysiacem czolgow…i mowic ..to samo co Ruscy ..1939…my tylko zabezpueczamy nasze ziemie …wschodnie …..!! Stadem baranow steruje sie rownie latwo..jak Polakami….nie znajacymi historii …

 3. Janek Torebko Biorąc pod uwagę jak nasz rząd chciał uczyć Francuzów jeść widelcem , wyrażał arogancje i butę wobec Unii Europejskiej to czego możemy się spodziewać? .

  • a dziwisz się machanie szabelką przed nosem i obrażanie to tak jest i nie chodzi tu że mamy być ulegli ale jakaś kultura w zachowaniu musi być. To tak jakbyś mieszkał na osiedlu i nie rozmawiał z sąsiadami i okazywał im pogardę nos lepszy to jak ci będzie złodziej meble wynosił to sąsiedzi bedo tylko z okien patrzeć

 4. Dariusz Altus Polski żołnierz zawsze walczył dla innych ale żaden inny żołnierz innego państwa nie walczył za Polskę i tak jest od wieków a najgorsze jest to że nawet nam za to nigdy nie podziękowano dlatego powinniśmy mieć silną armię i liczyć tylko na siebie no ale to tylko marzenie pozdrawiam

 5. Osłabienie naszego wojska jest im na rękę nie ma wojska nie ma zagrożeń nie ma kto bronić kraju zawodowe wojsko pomyłka powinna być zasadniczą służba rok nie defilady ale szkolenie że strzelania taktyki walki nożem, ataki na wartowników aby zaatakować zaplecze.

 6. Byłem kiedyś w wojsku, składałem przysięgę no i co z tego… Jak patrzę na ten nasz chory naród, polityków i zwykłych ludzi którzy tylko się między sobą tylko kłucą i patrzą tylko jak zrobić aby drugiego człowieka wydymać to nawet procy do ręki bym nie wziął aby walczyć za nasz kraj.

 7. A dlaczego mają odpowiadać za polityczną głupotę polskiego rządu.

  Co prawda to NATO (czytaj Amerykanie) sprowokowali Rosjan w Ukrainie, a nas wystawili na odstrzał.

  Wiedzieli przecież doskonale, że na terenie Ukrainy znajduje się jedna z najważniejszych baz wojskowych Rosjan i że z tego względu nie będą oni bierni.

  Ale Ruscy wbrew temu co u nas prasa na ten temat pisze a idioci powtarzają, przy przejęciu Krymu nie złamała żadnego prawa międzynarodowego.

  Odbyły się już dwa procesy przed europejskim i mnrod. trybunałem i w oby przypadkach stwierdzono właśnie to.

  Ale w żadnej polskiej gazecie tego nie znajdziecie, nawet poza granicami Polski się o tym nie mówi w głównych mediach.

  Europa jest przygotowywana mentalnie na wojnę z Rosją, ale cenę tego poniesie prawdopodobnie wyłącznie Polska i to na własne życzenie.

  Jestśmy owieczkami prowadzonymi na rzeź.

  Amerykańscy stratedzy doskonale znają antyrosyjskie resentymenty wiekszości Polaków i wykorzystują to bez litości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*