USA wykreśliły Chiny z listy walutowych manipulatorów

Jednym z głównych zarzutów władz USA wobec Chin od lat było oskarżanie Pekinu o sztuczne zaniżanie kursu juana w celu wsparcia chińskich eksporterów.

Informację o skreśleniu Chin z amerykańskiej listy manipulatorów walutowych podała w poniedziałek wieczorem chińska agencja Xinhua, amerykańska Reuters i rosyjska RIA Nowosti. Znalazła się ona w raporcie Departamentu Skarbu USA. W dokumencie napisano, że Chiny podjęły kroki na rzecz „powstrzymania się od konkurencyjnej dewaluacji” własnej waluty.

Amerykański resort finansów uznał także, że silne podstawy chińskiej gospodarki i polityka prowadzona przez władze ChRL będą sprzyjać aprecjacji chińskiej waluty.

W raporcie Departamentu Skarbu sformułowano natomiast ostrzeżenia wobec Tajlandii oraz władz na Tajwanie, że mogą one zostać wpisane na tę listę walutowych manipulatorów z której zostały właśnie wykreślone Chiny.

Reuters podkreśla, że raport został upubliczniony, a decyzja ws. Chin podjęta tuż przed wizytą w USA chińskiej delegacji, która w środę ma podpisać wstępne porozumienie handlowe. Ma ono zakończyć wojną handlową trwającą między dwoma mocarstwami od 2018 r.

Konflikt między USA i Chinami w sprawie handlu rozpoczął się od  nałożenia w 2018 r. wysokich ceł na chińską stal i aluminium przez administrację Donalda Trumpa  .    Chiny szybko odpowiedziały cłami odwetowymi  . W ciągu kolejnych miesięcy obie strony nakładały kolejne cła, które podważyły opłacalność eksportu dóbr o wartości setek miliardów dolarów.    Spowodowało to znaczny spadek chińskiego eksportu  .    Amerykanie grożą Chińczykom uderzeniem na polu finansowym poprzez usunięcie chińskich spółek z największej światowej giełdy na Wall Street  . Pod koniec roku  Chiny i USA osiągnęły porozumienie   w sprawie wycofania się z wojny handlowej.

KRESY.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*