Sondaż: większość Polaków chce zwołania Rady Bezpieczeństwa Narodowego

Sondażownia SW Research zapytała Polaków, czy w związku z sytuacją na Bliskich Wschodzie prezydent Andrzej Duda powinien zwołać Radę Bezpieczeństwa Narodowego? Respondenci w większości twierdzą, że tak – informuje „Rzeczpospolita”.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego to konstytucyjny organ doradczy prezydenta, w obradach, którego zwyczajowo biorą udział przedstawiciele partii opozycyjnych, a do RBN można też zapraszać byłych premierów i prezydentów. Opozycja domaga się zwołania RBN od czasu wypowiedzi Władimira Putina na temat roli Polski w przededniu II wojny światowej.

Prezydent Duda, w związku z napiętą sytuacją na Bliskim Wschodzie,  po zabiciu przez USA irańskiego generała Kasema Sulejmaniego  , zwołał 7 stycznia Radę Gabinetową – organ konstytucyjny zwoływany przez prezydenta Rzeczypospolitej w celu omówienia spraw ważnych dla interesu państwa. Rada Gabinetowa jest jednak instytucją służącą koordynacji polityki między prezydentem a rządem – są to de facto obrady rządu pod przewodnictwem prezydenta (rząd obradujący w takim trybie nie ma jednak kompetencji Rady Ministrów) –  pisze „Rzeczpospolita”.  

Tymczasem opozycja od czasu grudniowych wypowiedzi Władimira Putina, który obarczał II RP współodpowiedzialnością za wybuch II wojny światowej m.in. w związku z zajęciem przez Polskę czeskiego Zaolzia po konferencji w Monachium, na której Wielka Brytania i Francja zgodziły się na rozbiór Czechosłowacji przez III Rzeszę, domaga się zwołania RBN. Żądania zwołania Rady zintensyfikowały się po zabiciu gen. Sulejmaniego oraz – będącym jego następstwem – ataku rakietowym Iranu na bazy w Iraku, w których stacjonują amerykańscy żołnierze.

Zwołania RBN domaga się Lewica, PSL, o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego apelowała też kandydatka PO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska i kandydat PSL na prezydenta, lider tego ugrupowania Władysław Kosiniak Kamysz.

A jakie zdanie w tej sprawie mają Polacy. W sondażu SW Research zapytano ankietowanych „czy w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie prezydent Andrzej Duda powinien zwołać posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego z udziałem polityków opozycji?”.

Na tak zadane pytanie 57,8 proc. ankietowanych odpowiedziało „Tak”. Przeciw zwołaniu RBN opowiedziało się 19,3 proc. respondentów. Zdania w tej sprawie nie ma 22,9 ankietowanych.

– Powołanie Rady za słuszne uważa mniej niż połowa osób do 24 roku życia podczas gdy wśród najstarszych badanych jest to ponad 60 proc.. Z tym pomysłem zgadza się też najczęściej ponad 60 proc. respondentów z wyższym wykształceniem. Rozwiązanie takie popiera 2 na 3 osoby zarabiające powyżej 5000 zł i podobny odsetek mieszkańców miast liczących od 100 tys. do 199 tys. mieszkańców – komentuje wyniki badania Piotr Zimolzak z SW Research.

WIADOMOSCI.ONET.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!