Generał ZASKAKUJE: „Ewakuacja żołnierzy z Iraku nie jest możliwa. Nie zależy od decyzji Pana Prezydenta”

Ewakuacja żołnierzy z Iraku

Posłowie Lewicy złożyli na ręce marszałka Sejmu projekt uchwały, która mówi o wycofaniu polskich wojsk z Iraku. Apelują też do polskiego rządu o zaangażowanie się w wysiłki dyplomatów, mające powstrzymać wybuch kolejnej wojny na Bliskim Wschodzie.

O projekcie uchwały Lewica poinformowała na swoich kontach w mediach społecznościowych. – Nie mamy wątpliwości, że w interesie Polski i świata jest deeskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie, pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Iranem. Nasze zdanie podziela wiele sił międzynarodowych, wiele państw europejskich, ale także wiele sił w samych Stanach Zjednoczonych – mówił Maciej Konieczny z partii Razem.

Zapytaliśmy o tym gen. dyw. Tomasza Piotrowskiego, Dowódcę Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

– Pomysł wycofania polskich wojsk z Iraku jest bardzo dobry i mądry! Ale, niestety, nie zależy od decyzji dowództwa Wojska Polskiego i Pana Prezydenta – poinformował generał dywizji Tomasz Piotrowski,

Chodzi o to, że misja Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku została 27 grudnia 2017 roku postanowieniem prezydenta przedłużona do 30 czerwca 2020 roku. Takie postanowienie głowa państwa wydaje co pół roku, według wskazówek prezydenta USA. Poprzednie zostało wydane 27 czerwca 2019 roku.

– Zgodnie z nim „Polski Kontyngent Wojskowy w Republice Iraku, Jordańskim Królestwie Haszymidzkim, Państwie Katar oraz Państwie Kuwejt jest podporządkowany operacyjnie dowódcy Dowództwa Centralnego Stanów Zjednoczonych Ameryki w zakresie prowadzenia działań w operacji Inhernet Resolve oraz Naczelnemu Dowódcy Sił Sojuszniczych Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Europie w zakresie realizacji zadań w Misji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Republice Iraku – dodał Tomasz Piotrowski.

– Jesteśmy bardzo uzależnieni od USA, w obecnej chwili nie mamy żadnej woli politycznej, żeby samodzielnie podjąć jakiekolwiek działania w tej sprawie. Na razie ewakuacja żołnierzy z Iraku nie jest możliwa. Jesteśmy tam w ramach koalicji – oświadczył Tomasz Piotrowski.

W niedzielę prezydent Andrzej Duda w TVP1 zapewnił, że oddziały zostaną wycofane z tego kraju, jeżeli władze nie będą chciały polskiej obecności i BĘDZIE ZGODA SOJUSZNIKÓW z NATO.

NA PODSTAWIE: WYBORCZA.PL / WPROST.PL

Więcej postów

25 Komentarze

 1. „Chodzi o to, że misja Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku została 27 grudnia 2017 roku postanowieniem prezydenta przedłużona do 30 czerwca 2020 roku. Takie postanowienie głowa państwa wydaje co pół roku, według wskazówek prezydenta USA. Poprzednie zostało wydane 27 czerwca 2019 roku.” – to jesteśmy państwem niezależnym i samorządnym czy nie ?

 2. USA na prośbę Izraela dokonuje ataku terrorystycznego na generała niepodległego państwa na terenie innego niepodległego państwa, po czym m.in. nasze wojska zostały wyproszone. Nasz sojusznik używa metod agresji. To nie jest rejon działania NATO, to nie jest nasz interes mieszać się w cudze wojny i napadanie na kraj który nam nie zagraża.

 3. Mój ojciec pracował jako cywilny oficer w USNS i powiedział mi kiedyś „pamiętaj, Amerykanie jeszcze nigdy nie dotrzymali danego słowa. Eech…..nie Chce mi się tłumaczyć tak prostych rzeczy.

 4. Zgody nigdy mogą nie otrzymac.
  Ale jedno pytanie.
  Co w Azji robi NATO, sojusz atlantycki .
  Ma bronic europy..
  Gdyby ameryka semicka byla zagrozona na Antarktydzie, to.I tam by nas wyslali,bronic europy..
  A, zapomnialem ….mamy dowodcow, prezydenta….sorry. mielismy miec. ? No chyba mielismy.
  Ale to kukielki, glupa palą.
  Stroszą piora..
  Posmiewisko tylko z takiej wladzy I sromota

 5. Nie czytał….tego co drobnym drukiem a że podpisywał na stojąco ….to są efekty ….wychodzą na wierzch !!!Poddajność i ciągle na kolanach niezłomny prezydent!

 6. Hahaha najlepsze co dziś widziałem 🙂 Prezydent czyli zwierzchnik sił zbrojnych nie ma żadnego wpływu na wycofanie swoich wojsk. Zapomniałem przecież zwierzchnikiem polskiego prezydenta jest prezydent [email protected]

 7. Jesteśmy bardzo uzależnieni od USA, w obecnej chwili nie mamy żadnej woli politycznej, żeby samodzielnie podjąć jakiekolwiek działania w tej sprawie. Na razie ewakuacja żołnierzy z Iraku nie jest możliwa.

 8. prawda jest taka że Polska od zawsze płaci za pobyt swoich żołnierzy w Afganistanie i Iraku a i tak wypełniają rozkazy amerykanów, gdy tymczasem USA płaci Turcji i wpływu żad

 9. Tych polskich politykow ktorzy wysylaja i wysylali tych zolnierzy powinno sie powiesic na pierwszym drzewie. Te ryje kwasniewskiego,millera,sikorskiego ,macierewicza,blaszczaka na nie patrzec nie mozna.

Komentowanie jest wyłączone.