Przykre wieści dla Dudy. Chodzi o piękną panią prezydent

Dla prezydenta Andrzeja Dudy (47 l.) to raczej przykra wiadomość. Prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović (51 l.), z którą tak dobrze się dogadywał, przegrała wybory w swoim kraju i musi ustąpić z urzędu. Pokonał ją kandydat socjaldemokratów Zoran Milanović.

Na przestrzeni ostatnich kilku lat Kolinda Grabar-Kitarović i Andrzej Duda spotykali się na oficjalnej stopie kilkakrotnie i widać było, że nadają na podobnych falach i jest pomiędzy nimi chemia. Na pewno sprawę ułatwiał fakt, że oboje łączy wspólnota konserwatywnych wartości i poglądów.

Polityków zbliżyła też propagowana przez prezydenta Dudę idea Trójmorza, czyli polityczno-gospodarczego sojuszu państw Europy Środkowo-Wschodniej, któremu przywódczyni Chorwacji z ochotą przyklasnęła. Kulminacyjnym punktem tej przyjaźni było wspólnie wystosowane zaproszenie dla prezydenta USA Donalda Trumpa na szczyt Trójmorza w Warszawie w lipcu 2017 roku, gdzie Andrzej Duda i Grabar-Kitarowić pełnili rolę współgospodarzy.

Niestety, teraz nadszedł koniec tej owocnej współpracy. Ostatnie wybory prezydenckie w Chorwacji, w których piękna polityk ubiegała się o reelekcję, nie poszły po jej myśli.

Już w pierwszej turze dwa tygodnie temu, w której rywalizowało 11 kandydatów, wywodząca się z rządzącej konserwatywnej Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (HDZ) Grabar-Kitarović musiała uznać wyższość kandydata Socjaldemokratycznej Partii Chorwacji (SDP) Zorana Milanovicia. Ona zdobyła 26,7 proc. głosów, jej rywal – 29,6 proc.

Teraz doszło do rozstrzygającej drugiej tury. Również tym razem zwyciężył Milanović z 52,7 proc. głosów. Urzędującą prezydent Chorwacji poparło  47,3 proc. wyborców.

Grabar Kitarivić pogratulowała zwycięstwa rywalowi i życzyła sukcesów w sprawowaniu urzędu. – To leży w interesie naszego kraju, który powinien zachować stabilizację – podkreśliła.

– Każdą partię będą odtąd traktował na równych warunkach. Będę współpracował z każdym, kto będzie piastował władzę wykonawczą. Nie będę wprowadzał podziałów między obywateli Chorwacji – powiedział Milnanović, który był premierem Chorwacji w latach 2011-2016.

Źródło: Fakt24, PAP

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!