Amerykańskie media SZOKUJĄ: Warszawa uderza sankcjami w Turcję

Warszawa sankcji Turcja

Na konferencji prasowej wieńczącej szczyt NATO w Londynie sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg zachwalał rozmowę z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem. I zapewniał:

– Wszyscy sojusznicy zgadzają się na zaktualizowane plany obronne krajów bałtyckich i Polski. To pokazuje, że jesteśmy zgodni w tym, aby realizować cele merytoryczne, aby podejmować decyzje i posuwać ten Sojusz do przodu.

Minister obrony Mariusz Błaszczak podał również informację, że Turcja zgodziła się na przyjęcie planu, dzięki osobistej rozmowie Andrzeja Dudy z tureckim przywódcą.

Oświadczenie ministra spraw zagranicznych Turcji zimnym prysznicem dla NATO

W czasie wizyty w Rzymie szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu poinformował, że Turcja zablokuje ostateczną zgodę na plan NATO dotyczący obrony Polski i państw bałtyckich do czasu, aż sojusznicy zgodzą się uznać działające w Syrii kurdyjskie Ludowe Jednostki Samoobrony za terrorystów – donosi Reuters. Jednocześnie zaznaczył, że nie ma od niej ostatecznej zgody na jego przyjęcie.

Jak podaje Reuters, Cavusoglu powiedział, że „plan NATO nie zostanie opublikowany, dopóki turecki plan również nie zostanie opublikowany”.

Państwa bałtyckie i Polska mogą odpowiedzieć sankcjami

„Nie jest tajemnicą, że europejscy sojusznicy wspierają Kurdów i nigdy nie uznają kurdyjskich milicji w Syrii, z którymi walczy Turcja, za terrorystów. W związku z tą sytuacją i według rekomendacji Departamentu Stanu USA, MSZ Litwy, innych państw bałtyckich i Polski już pracują nad stworzeniem wspólnego projektu handlowo-gospodarczych sankcji wobec Turcji, aby zmusić prezydenta Erdogana do wykonania decyzji NATO” – powiedziała Diana Zarembienė, główny specjalista działu informowania społeczeństwa MSZ Litwy, cytowana przez delfi.

Chodzi o ograniczeniu działalności firm tureckich w Polsce i państwach bałtyckich i czasowym zakazie bądź ograniczeniu importu niektórych towarów z Turcji. Lista zakazanych towarów nie została jeszcze zdefiniowana. Dotyczy to sektora tekstylno-odzieżowego, materiałów budowlanych i sektora spożywczego.

Ustawa wprowadza też zakaz zatrudniania przez polskich pracodawców obywateli Turcji, zakaz organizacji przez polskie biura podróży wycieczek turystycznych i ograniczenie połączeń czarterowych z Turcją. Działające w Polsce tureckie linie lotnicze będą poddawane dodatkowym kontrolom.

Źródło: theduran.com

“Turkey drops block on defence plan for Baltic states and Poland. Warsaw hits with sanctions”

przetłumaczył Marcin Szymański

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

3 Komentarze

  1. Oj dudus ty chyba dokonca rozum tracisz. Sam pójdziesz na tą wojnę ani ja ani mój syn nie będzie tracił życia za takich jak ty. Mało że jesteś na krótkiej smyczy Kaczyńskiego to do tego doszła jeszcze krótsza Trampa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*