Padły MOCNE słowa amerykańskiego generała o Polsce! „Będzie epicentrum walki”

słowa amerykańskiego generała o Polsce

Aż 40 tysięcy żołnierzy z USA zostanie w przyszłym roku przerzuconych na ćwiczenia do Polski i państw Bałtyckich. – Polska będzie epicentrum ćwiczeń wiosną 2020 roku – zapowiedział w poniedziałek generał Sean Bernabe, zastępca szefa sztabu US Army w Europie.

Przerzut amerykańskich żołnierzy, uzbrojenia i sprzętu przez Atlantyk – drogą morską i lotniczą – odbędzie się w ramach manewrów “Defender-Europe 20”. Są one zaplanowane na kwiecień i maj, ale pierwsze transporty mają dotrzeć do Europy już w lutym.

W ramach tych manewrów Stany Zjednoczone zamierzają wysłać do Europy około 40 tysięcy żołnierzy.

Z Defenderem będzie powiązanych szereg mniejszych manewrów organizowanych zarówno przez Amerykanów (chodzi o siedem ćwiczeń prowadzonych regularnie co roku lub co dwa lata), jak i przez sojuszników i partnerów z Europy. Na tej liście jest także polskie manewry “Anakonda-20”.

– Polska będzie epicentrum ćwiczeń wiosną 2020 roku – powiedział w poniedziałek dziennikarzom generał brygady Sean Bernabe, który w dowództwie US Army w Europie jest zastępcą szefa sztabu.

W Polsce zaplanowano powiązane z “Defender-Europe 20” ćwiczenie “Allied Spirit”, w ramach którego na poligonie koło Drawska Pomorskiego forsowana będzie przeszkoda wodna. Za to zadanie ma odpowiadać amerykańska 1 Dywizja Kawalerii. Podczas tego epizodu przewidziano także udział lotnictwa z Czech i Stanów Zjednoczonych, a most pontonowy ma wybudować międzynarodowy oddział saperów, złożony głównie z żołnierzy z Niemiec i Wielkiej Brytanii.

– Podjęliśmy taką decyzję z tego powodu, że podczas “Anakondy-18” żołnierze Wojska Polskiego nie byli w stanie wybudować most pontonowy, a wcześniej trzeba było odwoływać loty i strzelania artyleryjskie – dodał generał brygady Sean Bernabe.

– Jednak po przeciwnej stronie, w roli wojsk przeciwnika ćwiczyć będzie 9 Brygada Kawalerii Pancernej z Braniewa, która jest najgorzej wyszkoloną i wyposażoną jednostką Wojska Polskiego. Dodatkowe siły uderzeniowe przeciwnika zapewni 12 Brygada Zmechanizowana ze Szczecina – powiedział Sean Bernabe.

Powiązane z Defenderem i zaplanowane między innymi w Polsce będą także przyszłoroczne ćwiczenia lotnicze “Astral Knight” i manewry “Saber Strike”. W tych drugich weźmie udział część amerykańskich żołnierzy z brygady pancernej, która na co dzień szkoli się na poligonie koło Żagania w południowo-zachodniej Polsce. Ich zadaniem będzie szybkie przemieszczenie się na Litwę przez tak zwany przesmyk suwalski. W ten sposób wojskowi nazywają granicę polsko-litewską, czyli jedyne lądowe połączenie państw bałtyckich z pozostałymi państwami NATO.

Amerykanie, którzy będą uczestniczyć w manewrach, to głównie żołnierze służby czynnej. Jednak do Europy przyjadą także żołnierze Gwardii Narodowej (około 7 tysięcy z 12 stanów) oraz niewielka grupa rezerwistów US Army (około 750).

Siły lądowe USA zamierzają zaangażować w ćwiczenie dowództwo dywizji, trzy brygady pancerne, brygadę artylerii oraz brygadę logistyczną. Do tego dojdą także lotnicy, marynarze i żołnierze piechoty morskiej, która w USA ma status osobnego rodzaju sił zbrojnych.

MARCIN SZYMAŃSKI

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

34 Komentarze

    • zgadzam sie z Panem.my płacimy im za ich pobyt ,,a niemcy pozbyli sie wzodu na dupie jakim byla armia US…a jak przyjdzie cos do czegos to USArmy spieprzy pierwsza do niemic,,a Polska dostanie w dupe,,,i nich mi nikt nie pieprzy głupot ze to nie debilizm!!!

  1. Precz z Amerykanami to dziady szukają wojny pieniędzy u siebie niech robią manewry nie mieli wojny na swoich ziemiach 300 lat a nas rozbili dwa razy dosyć tego i niech polska w końcu to zrozumi że oni tylko ida za kasa

  2. Patrzcie jaki mocny, „sojusznik” który dyktuje warunki to już nie sojusznik a okupant, podobnie jak Węgry stały się sojusznikiem Hitlera,tym bardziej utwierdza mnie w przekonaniu że to okupant gdyż wojsko polskie zostało zepchnięte na margines jako słabo wyszkolone, w rzeczywistości są to manewry amerykańsko – niemiecko – brytyjskie, podejrzewam że Polacy zostają odrzuceni gdyż dowództwo jankeskie bierze pod uwagę możliwość buntu polskiego wojska, wewnątrz byłby kłopot a na zewnątrz łatwe do likwidacji dlatego biorą sprawy w swoje ręce. sprowadzenie okupanta to zdrada, pewni ci co ich sprowadzili czują się dumni z takiego obrotu sprawy

    • … gdy siegam myslami ‚wstecz’, wygonilismy okupanta Rosyjskiego ale oplacamy okupanta Amerykanskiego. Ilez mozna dokonac majac 2.5 billion dla swojego kraju I mieszkancow? Stracilismy niepodleglosc I nie mamy nic do powiedzenia. Ci co sa przy ‚korycie’ beda tymi pierwszymi ktorzy zdradza kraj I narod (napewno juz planuja emigracje na zachod). Ile bedzie Polski zniszczonej tymi manewrami nie mowiac o tym, ze podczas menewrow zdarzasie sie wypadki, wiec kosztem ‚polskiego zycia’ Ameryka sie bawi. A ile beda nas kosztowaly te manewry? Czy ktos moze na to odpowiedziec. Czekamy!’

  3. Przegonić tych podżegaczy wojennych z Polski … Kto to widział i słyszał by takich wrogów przyjmować w Polsce !!!!!!!!!!!!!!!!!! Precz z nimi i polskimi zwolennikami wojennymi ze wschodem , między innymi i kościół w Polsce dąży do wojny ze wschodem…. Precz ze zwolennikami III wojny światowej…!!!

  4. Demontaż armii postępuje, zamiast pieniędzy na modernizację SZ , chcemy karmić Amerykanów. Może od razu przeprowadźmy demilitaryzację WP. To dywersja w najczystszej postaci. Co na to nasi „wodzowie”? Morda w kubeł i czekamy, ale na co? Wojsko stało się żałosną instytucją, wstyd mi za nią , nie wiem kiedy się odbuduje po tak srogiej porażce z egzaminu z demokracji.

  5. Cały polski parlament powinien być poddany profilaktycznie całkowitej likwidacji, a wszyscy zdrajcy ujawnieni i sądzeni zgodnie z naszą, POLSKĄ konstytucją z 1935r. Większość z nich już śmierdzi trupem i dobrze o tym wiedząc, zębami, pazurami i oszustwem starają się nie dopuścić do przejęcia zagrabionych stołków, przez czysto polskie organizacje. Tak panie Duda, Kaczyński, Morawiecki i wielu wielu innych. Tytułami stanowisk nie będę operował, ponieważ je sobie bezprawnie przywłaszczyliście i za to, oraz za całokształt poniesiecie w niedalekiej przyszłości konsekwencje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*