Padły MOCNE słowa amerykańskiego generała o Polsce! „Będzie epicentrum walki”

słowa amerykańskiego generała o Polsce

Aż 40 tysięcy żołnierzy z USA zostanie w przyszłym roku przerzuconych na ćwiczenia do Polski i państw Bałtyckich. – Polska będzie epicentrum ćwiczeń wiosną 2020 roku – zapowiedział w poniedziałek generał Sean Bernabe, zastępca szefa sztabu US Army w Europie.

Przerzut amerykańskich żołnierzy, uzbrojenia i sprzętu przez Atlantyk – drogą morską i lotniczą – odbędzie się w ramach manewrów “Defender-Europe 20”. Są one zaplanowane na kwiecień i maj, ale pierwsze transporty mają dotrzeć do Europy już w lutym.

W ramach tych manewrów Stany Zjednoczone zamierzają wysłać do Europy około 40 tysięcy żołnierzy.

Z Defenderem będzie powiązanych szereg mniejszych manewrów organizowanych zarówno przez Amerykanów (chodzi o siedem ćwiczeń prowadzonych regularnie co roku lub co dwa lata), jak i przez sojuszników i partnerów z Europy. Na tej liście jest także polskie manewry “Anakonda-20”.

– Polska będzie epicentrum ćwiczeń wiosną 2020 roku – powiedział w poniedziałek dziennikarzom generał brygady Sean Bernabe, który w dowództwie US Army w Europie jest zastępcą szefa sztabu.

W Polsce zaplanowano powiązane z “Defender-Europe 20” ćwiczenie “Allied Spirit”, w ramach którego na poligonie koło Drawska Pomorskiego forsowana będzie przeszkoda wodna. Za to zadanie ma odpowiadać amerykańska 1 Dywizja Kawalerii. Podczas tego epizodu przewidziano także udział lotnictwa z Czech i Stanów Zjednoczonych, a most pontonowy ma wybudować międzynarodowy oddział saperów, złożony głównie z żołnierzy z Niemiec i Wielkiej Brytanii.

– Podjęliśmy taką decyzję z tego powodu, że podczas “Anakondy-18” żołnierze Wojska Polskiego nie byli w stanie wybudować most pontonowy, a wcześniej trzeba było odwoływać loty i strzelania artyleryjskie – dodał generał brygady Sean Bernabe.

– Jednak po przeciwnej stronie, w roli wojsk przeciwnika ćwiczyć będzie 9 Brygada Kawalerii Pancernej z Braniewa, która jest najgorzej wyszkoloną i wyposażoną jednostką Wojska Polskiego. Dodatkowe siły uderzeniowe przeciwnika zapewni 12 Brygada Zmechanizowana ze Szczecina – powiedział Sean Bernabe.

Powiązane z Defenderem i zaplanowane między innymi w Polsce będą także przyszłoroczne ćwiczenia lotnicze “Astral Knight” i manewry “Saber Strike”. W tych drugich weźmie udział część amerykańskich żołnierzy z brygady pancernej, która na co dzień szkoli się na poligonie koło Żagania w południowo-zachodniej Polsce. Ich zadaniem będzie szybkie przemieszczenie się na Litwę przez tak zwany przesmyk suwalski. W ten sposób wojskowi nazywają granicę polsko-litewską, czyli jedyne lądowe połączenie państw bałtyckich z pozostałymi państwami NATO.

Amerykanie, którzy będą uczestniczyć w manewrach, to głównie żołnierze służby czynnej. Jednak do Europy przyjadą także żołnierze Gwardii Narodowej (około 7 tysięcy z 12 stanów) oraz niewielka grupa rezerwistów US Army (około 750).

Siły lądowe USA zamierzają zaangażować w ćwiczenie dowództwo dywizji, trzy brygady pancerne, brygadę artylerii oraz brygadę logistyczną. Do tego dojdą także lotnicy, marynarze i żołnierze piechoty morskiej, która w USA ma status osobnego rodzaju sił zbrojnych.

MARCIN SZYMAŃSKI

Więcej postów

33 Komentarze

 1. KOrporarmy jest wszedzie tam gdzie syjonisci wyczuja biznes w zlozach naturalnych, a POlska ma ogormne zloza chocby tytanu, miedzi, gazu czy siarki

  • zgadzam sie z Panem.my płacimy im za ich pobyt ,,a niemcy pozbyli sie wzodu na dupie jakim byla armia US…a jak przyjdzie cos do czegos to USArmy spieprzy pierwsza do niemic,,a Polska dostanie w dupe,,,i nich mi nikt nie pieprzy głupot ze to nie debilizm!!!

 2. Precz z Amerykanami to dziady szukają wojny pieniędzy u siebie niech robią manewry nie mieli wojny na swoich ziemiach 300 lat a nas rozbili dwa razy dosyć tego i niech polska w końcu to zrozumi że oni tylko ida za kasa

 3. Polacy powinni zbojkotowac tak jak zrobili to ukraincy !! Nie poszli do wojska !! Niech Ci co wymyślają wojenki biją się sami bez nas i naszych rodzin ..

 4. Patrzcie jaki mocny, “sojusznik” który dyktuje warunki to już nie sojusznik a okupant, podobnie jak Węgry stały się sojusznikiem Hitlera,tym bardziej utwierdza mnie w przekonaniu że to okupant gdyż wojsko polskie zostało zepchnięte na margines jako słabo wyszkolone, w rzeczywistości są to manewry amerykańsko – niemiecko – brytyjskie, podejrzewam że Polacy zostają odrzuceni gdyż dowództwo jankeskie bierze pod uwagę możliwość buntu polskiego wojska, wewnątrz byłby kłopot a na zewnątrz łatwe do likwidacji dlatego biorą sprawy w swoje ręce. sprowadzenie okupanta to zdrada, pewni ci co ich sprowadzili czują się dumni z takiego obrotu sprawy

  • … gdy siegam myslami ‘wstecz’, wygonilismy okupanta Rosyjskiego ale oplacamy okupanta Amerykanskiego. Ilez mozna dokonac majac 2.5 billion dla swojego kraju I mieszkancow? Stracilismy niepodleglosc I nie mamy nic do powiedzenia. Ci co sa przy ‘korycie’ beda tymi pierwszymi ktorzy zdradza kraj I narod (napewno juz planuja emigracje na zachod). Ile bedzie Polski zniszczonej tymi manewrami nie mowiac o tym, ze podczas menewrow zdarzasie sie wypadki, wiec kosztem ‘polskiego zycia’ Ameryka sie bawi. A ile beda nas kosztowaly te manewry? Czy ktos moze na to odpowiedziec. Czekamy!’

 5. Przegonić tych podżegaczy wojennych z Polski … Kto to widział i słyszał by takich wrogów przyjmować w Polsce !!!!!!!!!!!!!!!!!! Precz z nimi i polskimi zwolennikami wojennymi ze wschodem , między innymi i kościół w Polsce dąży do wojny ze wschodem…. Precz ze zwolennikami III wojny światowej…!!!

 6. Chcą wkurwić Putina. Polska stanie się polem bitwy między USA a Rosją. Zimna wojna na polskiej ziemi. Będzie drugi Wietnam.

 7. Demontaż armii postępuje, zamiast pieniędzy na modernizację SZ , chcemy karmić Amerykanów. Może od razu przeprowadźmy demilitaryzację WP. To dywersja w najczystszej postaci. Co na to nasi “wodzowie”? Morda w kubeł i czekamy, ale na co? Wojsko stało się żałosną instytucją, wstyd mi za nią , nie wiem kiedy się odbuduje po tak srogiej porażce z egzaminu z demokracji.

 8. Cały polski parlament powinien być poddany profilaktycznie całkowitej likwidacji, a wszyscy zdrajcy ujawnieni i sądzeni zgodnie z naszą, POLSKĄ konstytucją z 1935r. Większość z nich już śmierdzi trupem i dobrze o tym wiedząc, zębami, pazurami i oszustwem starają się nie dopuścić do przejęcia zagrabionych stołków, przez czysto polskie organizacje. Tak panie Duda, Kaczyński, Morawiecki i wielu wielu innych. Tytułami stanowisk nie będę operował, ponieważ je sobie bezprawnie przywłaszczyliście i za to, oraz za całokształt poniesiecie w niedalekiej przyszłości konsekwencje.

 9. ,,Dziękuję” za ustawę 1066:(Polska,nie pragnie wojen-Polska,doświadczona wojnami, ,,dorosła” dożycia,szacunku,człowieka,przyrody-chce pokoju!!!

Komentowanie jest wyłączone.