Amerykanie napisali o „nazistowskiej Polsce”. OSTRA reakcja ambasadora RP

o nazistowskiej Polsce

W USA ma powstać film o Irenie Sendlerowej. Amerykańskie media napisały, że będzie to historia m.in. o „polskiej nazistowskiej okupacji”. Wywołało to natychmiastową reakcję polskiego ambasadora w Izraelu Marka Magierowskiego.

Irena Sendlerowa to polska działaczka, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, dama Orderu Orła Białego i Orderu Uśmiechu. Od początku okupacji niemieckiej zaangażowała się w niesienie pomocy Żydom. Zmarła w 2008 roku. Amerykańskie media poinformowały teraz, że filmową opowieść jej życia planuje pokazać studio Warner Brothers.

Deadline (dawniej Deadline Hollywood), a za nim magazyn „Forbes”, opisując ten wątek podkreśliły, że Irena Sendlerowa przeciwstawiła się „polskiej nazistowskiej okupacji”.

„Mam nadzieję, że to tylko ignorancja pisarza, a nie część scenariusza” – skomentował na Twitterze ambasador RP Marek Magierowski. Dodał, że doszło do „potwornego błędu” i poprosił środowiska żydowskie o pomoc w sprostowaniu tej informacji.

Po interwencji Magierowskiego Deadline doprecyzował to sformułowanie, pisząc, że Sendlerowa przeciwstawiała się „nazistowskiej niemieckiej okupacji Polski”, a „Forbes” usunął ten fragment tekstu.

„Dziękuję bardzo” – napisał w sieci ambasador RP.

WP WIADOMOŚCI

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*