Zakończyły się wielkie ćwiczenia Rosji i Białorusi

We wrześniu Rosja wspólnie z Białorusią przeprowadziły duże ćwiczenia na poligonie Mulino w obwodzie niżnienowogrodzkim. W ćwiczeniach wzięło udział 12 tysięcy żołnierzy z Rosji i Białorusi, 950 jednostek sprzętu wojskowego oraz 70 samolotów i śmigłowców.

Rosyjskie jednostki pochodziły z Zachodniego Okręgu Wojskowego. Białoruskie ministerstwo obrony poinformowało zaś, że na ćwiczenia wysłało 4 000 żołnierzy, ponad 30 czołgów, 80 pojazdów opancerzonych, 50 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych oraz ok. 15 samolotów i śmigłowców. Pierwszy etap ćwiczeń trwał trzy dni – podczas niego siły rosyjskie i białoruskie prowadziły walkę z dywersantami i nielegalnymi grupami zbrojnymi. Przećwiczone też zostały działania podczas zmasowanych ataków rakietowych i lotniczych umownego przeciwnika. Drugi etap w całości koncentrował się na ćwiczeniu dowodzenia wojskami podczas działań obronnych i w trakcie stabilizowania się sytuacji w rejonie działań bojowych.

Ministerstwo obrony Rosji podało, że celem manewrów było podniesienie poziomu gotowości bojowej i organów dowodzenia regionalnego zgrupowania wojsk, połączone ze wspólnymi działaniami na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa. W Moskwie zapewniono, że ćwiczenia miały charakter obronny, a jednym z głównych celów była ochrona granicy przed inwazją przeciwnika. Główny akcent położony został na walkę z terrorystami i grupami zbrojnymi, uwalnianiu rejonów zamieszkanych przez ludzi i operacjach w tych rejonach. Resort obrony wykorzystał również doświadczeń zdobytych przez siły Rosji podczas operacji w Syrii.

Przygotowanie regionalnej grupy wojsk Rosji i Białorusi, która jest jej jedynym sojusznikiem na zachodzie, ma istotne znaczenie; w razie ataku państw trzecich obie armie będą działać wspólnie.

JAN RADŽIŪNAS

Więcej postów