USA. Pentagon zamraża inwestycje w Polsce za ok. 100 mln dol. Brakuje im na obietnice Donalda Trumpa

Pentagon podał listę inwestycji, które zostaną wstrzymane. Wśród nich jest pięć projektów z Polski, które były zaplanowane na przyszły rok. Pieniądze zostaną przeznaczone na sfinansowanie budowy muru na granicy USA i Meksyku.

Pełna lista wstrzymanych przez Pentagon decyzji liczy 127 pozycji. Ich łączna wartość wynosi 3,6 mld dolarów. Około połowa z nich była zaplanowana w USA. Pięć z zamrożonych projektów dotyczyło Polski. Ich łączna wartość to 96,4 mln dol. Miały powstać w ramach Europejskiej Inicjatywy Odstraszania. To program uruchomiony przez Stany Zjednoczone po aneksji Krymu przez Rosję.

Cztery inwestycje miały powstać bez wskazywania konkretnego miejsca. To projekty infrastrukturalne m.in. budowa torów kolejowych i stacji, składów amunicji czy koszar. Miały zostać zrealizowane od kwietnia do września 2020 r. Piąta inwestycja to infrastruktura do przechowywania paliwa na lotnisku w Powidzu, która miała powstać do listopada 2020 r. Jej wartość to 21 mln dolarów.

Proces anulowania projektów zaplanowanych w budżecie na 2019 r. rozpoczął się we wrześniu. Pieniądze z wstrzymanych projektów mają zostać przeznaczona na budowę ponad 280 km muru na granicy USA i Meksyku. To jedną z obietnic wyborczych Donalda Trumpa. Płot ma pomóc w walce z nielegalnymi imigrantami, którzy przedzierają się na terytorium Stanów Zjednoczonych z Ameryki Południowej i Środkowej.

Spory dotyczące finansowania muru doprowadziły do najdłuższego zawieszenia działań rządu USA w historii. Impas trwał 35 dni. Prezydent Stanów Zjednoczonych ogłosił wówczas stan wyjątkowy. Wtedy także doszło do wstrzymania pieniędzy przeznaczonych na inne projekty. Wówczas na ten cel przesunięto 6 mld dol.

POLSATNEWS.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!