Ukraińcy zbulwersowani granicami II RP umieszczonymi na polskim pociągu [+foto]

Ukraińskie portale internetowe są oburzone dekoracjami umieszczonymi na pociągu relacji Rzeszów – Przemyśl, który dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę został przyozdobiony mapą II RP.

W sobotę 31 sierpnia, w dniu wizyty prezydenta Ukrainy w Polsce, w sieciach społecznościowych oraz na kilku ukraińskich stronach internetowych wielkie oburzenie wzbudziły dekoracje umieszczone na jednym z pociągów firmy POLREGIO. Informację na ten temat podały m.in. portale: vholos.com.ua, novynarnia.com, oraz prolviv.com

Na dekoracje umieszczone na polskim pociągu uwagę ukraińskich mediów zwrócił jeden z ukraińskich użytkowników Facebooka, szczerze oburzony faktem, że Lwów i Równe zostały przedstawione jako polskie miasta. „Zaiste, budzące zaufanie wspomnienia na pociągach osobowych w Polsce. Lwów ich, Równe ich, Wilno ich” – napisał niejaki Sasza Komjachow.

Расово-благонадійне ностальджи на електричках Польщі. Лвов їх, Рівно їх, Вільнюс їх)#подорожуйка

Geplaatst door Саша Ком'яхов op Zaterdag 31 augustus 2019

Wpis ten został natychmiast podchwycony przez szereg ukraińskich portali, między innymi przez powiązany z banderowską Swobodą portal vholos.com.ua.

Wbrew informacjom rozpowszechnianym przez część ukraińskich mediów. Pociąg POLREGIO nie został udekorowany w ten sposób akurat w dniu wizyty Zełeńskiego w Polsce, ale stało się to już prawie rok temu, bo w październiku 2018 r.

To nie pierwszy raz, gdy Ukraińcy głośno wyrażają swoje oburzenie z powodu polskiej pamięci o ziemiach odebranych Rzeczpospolitej na mocy traktatów jałtańskich. Do tej pory ich protesty skutkowały bardzo często ustępstwami strony polskiej. Było tak chociażby w przypadku usunięcia kresowych motywów z polskich paszportów dwa lata temu, czy w przypadku plakatów przedstawiających mapę II RP, których usunięcie (w październiku 2015 r.) na polskich urzędnikach wymusił mer Lwowa Andrij Sadowyj.

KRESY.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*