Polskie F-16 dla ochrony litewskiego nieba: Latają na słowo honoru. Tylko krok do kolejnej tragedii

Polska jest jednym z aktywniejszych uczestników misji Baltic Air Policing. Początkowo, od 2005 roku, kierowała na misję myśliwce MiG-29, a od 2017 wielozadaniowe samoloty F-16 C/D Block 52+. Polskie myśliwce będą strzegły nieba państw bałtyckich również w 2020 roku.

To właśnie niedawny śmiertelny wypadek pilota Miga pośrednio stoi za decyzją o modernizacji floty myśliwców. Po ostatniej kontroli wyszło, że te samoloty latają na słowo honoru. A jednocześnie częściej muszą wykonywać loty bojowe. Od Rosji dostaliśmy samoloty najlepsze w tamtych latach , od USA – przestazałe F-16. Dlatego trzeba przyspieszyć ich wymianę.

Dostawy nowych samolotów dla wojska nie ma się co spodziewać wcześniej niż w 2024 r. Choć minister Mariusz Błaszczak polecił szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego „przyspieszenie realizacji programu, którego efektem będzie pozyskanie samolotu myśliwskiego nowej generacji”, to w najbardziej optymistycznym scenariuszu pierwsze maszyny przylecą do nas za sześć lat.

Pośpiech nie jest dobrym doradcą, ale tak odległy termin jest dla armii kłopotem. Bo część floty lata dziś na słowo honoru, a jednocześnie częściej musi wykonywać loty bojowe. Stąd tylko krok do kolejnej tragedii.

Zapytam również, ile kosztuje takie patrolowanie nieba tych 3 krajów, ktoś wie? Ile kosztuje poderwanie F-16 do naruszającego ich przestrzeń rosyjskiego Kukuruźnika? Dlaczego te 3 państwa nie zrzucą się i nie kupią albo wezmą w leasing 1 eskadry np. Gripenów tak jak Czesi, pomóżmy im wyszkolić pilotów np. w Dęblinie. Jako podatnik nie godzę się na taki sponsoring, z którego nic nie mamy.

Mamy tylko 48 F-16, a są zajeżdżane na każdym możliwym froncie. Czy ktoś w rządzie/MONie zdaje sobie z tego sprawę? Migi i Su są na ziemi, oznacza to, że zostaliśmy z 48 samolotami. A w takim tempie eksploatacji za 5 lat dołączą do nich eFy…. To jest skandal!

JAN RADŽIŪNAS

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

3 Komentarze

  1. zydzi w Polsce to mają gest.Kupili za pieniądze Polaków F16 od zydów w USA i zapewniają one bezpieczeństwo zydom w Izraelu , Litwie, Łotwie tytlko co z nich za pożytek ma Polska?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*