Andrzej Duda i ułaskawienia. Polacy: koniec z tym przywilejem prezydenta!

W zeszłym tygodniu ujawniliśmy, że w 2019 roku prezydent Andrzej Duda ułaskawił 15 skazańców. Byli wśród nich również sprawcy tak ciężkich przestępstw, jak choćby rozboje. Postanowiliśmy zapytać Polaków, co sądzą o prawie łaski, które przysługuje w Polsce prezydentowi.

Andrzej Duda z całą pewnością, jako kolejny już prezydent, zasłużył na przydomek „Łaskawy”. Wprawdzie nie idzie w ilość, jak prezydenci Wałęsa i Kwaśniewski, których ułaskawienia liczono w tysiącach, no ale z tym drugim łączy go choćby to, że ułaskawił byłego partyjnego kolegę.

Tak jak Kwaśniewski odpuścił winy kompanowi z PZPR i SLD – Zbigniewowi Sobotce (miał też na koncie inne kontrowersyjne decyzje), tak przecież Andrzej Duda zastosował prawo łaski wobec Mariusza Kamińskiego z PiS.

Tylko w tym roku prezydent był łaskawy również wobec sprawców m.in. takich przestępstw jak: rozboje, stalking, kradzieże, prowadzenie po pijaku, czy groźby karalne. W poprzednich latach zdarzało mu się ułaskawić nawet zabójcę.

Postanowiliśmy zapytać Polaków, co myślą o takiej prerogatywie głowy państwa, która zdaje się mieć korzenie w bardzo odległych czasach. Okazuje się, że Polacy są przeciwni temu rozwiązaniu.

Aż 45 proc. badanych uważa, że prezydent Polski nie powinien mieć prawa ułaskawiania sprawców najcięższych przestępstw. Przeciwnego zdania jest 26 proc. respondentów, z tego zaledwie 7 proc. zdecydowanie popiera obecne uregulowania prawne.

A wy, jakie macie zdanie? Dajcie znać w komentarzach.

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*