Już 25 proc. Polski jest zagrożone epidemią ASF. Załamani rolnicy bez litości dla rządu. „Wątroba mi się przewraca”

Ostatnie dni non stop przynoszą wieści o kolejnych ogniskach ASF. Rekordowe – ponad 9 tys. trzody chlewnej do zabicia.

Hodowcy siedzą jak na beczce prochu. – Rząd nic nie robi. Nic! Wszystkie jego działania to pozory! – rolnik ze wschodniej Polski aż się gotuje w rozmowie. Przez cztery lata rząd PiS nie poradził sobie z tym problemem. – Już 25 proc. terytorium Polski jest zagrożone tą epidemią – alarmuje poseł PSL.

Główny Inspektorat Weterynarii w ostatnich dniach co chwila informuje o wykryciu kolejnych ognisk afrykańskiego pomoru świń. Jedno z ostatnich stwierdzono w gospodarstwie w gminie Budry w powiecie węgorzewskim, gdzie utrzymywano 2428 świń.

Wcześniej ognisko wykryto w gminie Ciechanów (180 świń), tuż przed nim w gminie Wohyń na Lubelszczyźnie (103). A przed nim dosłownie padł rekord. 9435 świń – tyle znajdowało się w gospodarstwie w gminie Srokowo w województwie warmińsko-mazurskim. I tyle trzeba zabić.

I jeszcze gmina Głowaczów w województwie mazowieckim. Giżycko. Kock i Izbica w województwie lubelskim. To wszystko ogniska z lipca. W tym roku wykryto ich już 33. Mniej niż w ubiegłym roku, gdy było 67. Ale więcej, jeśli chodzi o liczbę zwierząt do likwidacji. Widać też, że wirus dotyka większe hodowle. I że dotarł do Mazowsza. „Chore świnie po raz pierwszy po lewej stronie Wisły” – alarmuje „Wyborcza”.

https://twitter.com/Bart_Wielinski/status/1156206739202740226?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1156206739202740226&ref_url=https%3A%2F%2Fnatemat.pl%2F280303%2Ckolejne-ogniska-asf-tysiace-swin-do-zabicia-rolnicy-rzad-nic-nie-robi

Odwołane imprezy

– Przepłakaliśmy parę dni. Przed nami opłaty, kredyty, żniwa. Zabezpieczaliśmy się według przepisów, tak ja trzeba. I skąd się to bierze? Włosy dęba stają, skąd się to mogło wziąć? Bardzo to dotyka wszystkich rolników. Nawet na zdrowiu się to odbija, bo człowiek na okrągło o tym myśli, spać nie może – słyszę w jednym z gospodarstw dotkniętych ASF. Proszą, by nie podawać nazwy. Nie wiedzą, co będzie dalej. – Dramat – podsumowuje tylko nasz rozmówca.

Z powodu ASF odwoływane są lokalne imprezy. W gminie Bełżec, gdzie też stwierdzono ognisko, nie odbędzie się doroczny Jarmark św. Wawrzyńca, planowany na pierwszy weekend sierpnia.

W powiecie radzyńskim, który znalazł się w tzw. niebieskiej strefie, czyli obszarze zagrożenia, nie odbył się Przegląd Piosenki ludowej „ŚWIERŻOWISKO”.

„My już od pięciu lat mamy ASF na karku”

Minister rolnictwa przyznał właśnie, że występowanie ASF w dużych gospodarstwach wzbudza niepokój. – Choroba nie ustępuje, upały i aktywność zwierząt, które są wektorami, dają się we znaki – mówił. Uspokajał rolników, że informuje premiera i ministrów o problemach.

– My nie jesteśmy w stanie nic więcej zrobić w zakresie bioasekuracji. Niektórych gospodarstw nie da się uszczelnić ze względu na strukturę budynków – usłyszeliśmy. Kilka dni wcześniej spotkał się z powiatowymi lekarzami weterynarii. – ASF to plaga, z którą musimy prowadzić skuteczną walkę. Leśniczy, myśliwi i lekarze weterynarii muszą współpracować ze sobą w kwestii zarządzania populacją dzików – mówił do nich.

Tyle że ta walka już tyle trwa. Na mapach Głównego Inspektoratu Weterynarii widać, jak wirus się rozprzestrzenia:

I w niektórych rolnikach aż się gotuje z emocji. – My już od pięciu lat mamy ASF na karku. Nauczyliśmy się z nim żyć. Tak jak żyje się z rakiem – mówi nam jeden z nich. Gdy w jego okolicy, na Lubelszczyźnie, ognisko pojawiło się pierwszy raz, on również je odczuł, choć u niego trzoda była zdrowa. Znalazł się w strefie ochronnej, niebieskiej. Mówi, że przez kilka miesięcy jego gospodarstwo, jak inne w okolicy, było zablokowane. Nic w tym czasie z trzodą nie można było zrobić.

– Nikogo to nie obchodziło. Świnie padały. Każdy miał to w nosie. Ja przez trzy tygodnie nie spałem. Wylądowałem w szpitalu. Całe moje życie, olbrzymie kredyty, które wziąłem na tę hodowlę, by rozwijać gospodarstwo, wszystko stanęło pod znakiem zapytania – opowiada.

„25 proc. Polski zagrożone epidemią”

Poseł PSL Piotr Zgorzelski oskarżył właśnie rząd, że nie radzi sobie z rozprzestrzenianiem ASF. Przypomniał, że gdy PiS obejmował władzę, ognisk było znacznie mniej, a teraz dotarły do województwa mazowieckiego.

ytn

– Już 25 proc. terytorium Polski jest zagrożone tą epidemią. Nie chcę nawet myśleć o tym, co się stanie, gdy ta choroba dotrze do Wielkopolski, która stanowi zagłębie trzody chlewnej – mówił, cytowany przez agropolska.pl.

„Będziemy skazani na import mięsa, co będzie tragedią dla polskiego rolnictwa, a także dla poszczególnych gospodarstw, (…) które przez zaniechania i zaniedbania rządów PiS stracą majątek swojego życia”.

„Wystarczy jedno ognisko, by zablokować pół powiatu”

ASF pojawia się w mediach najczęściej w postaci suchych komunikatów o kolejnych ogniskach. Ale to dramat bardzo wielu ludzi.

Weterynarz ze wschodniej Polski, również prosi o anonimowość: – Wystarczy jedno ognisko, by zablokować pół powiatu. Jeśli powiat znajdzie się w strefie niebieskiej, cały ruch obrotu zwierzętami jest zatrzymany. I to jest najgorsze. Nie można zwierząt przewieźć, nie ma żadnego ruchu, nic. Przez jedno ognisko, które dotyka np. 20 świń, mogą być zablokowani ludzie, którzy mają po kilka tysięcy sztuk trzody i nie mogą nic zrobić. Oni mają najgorzej.

Co taka blokada oznacza w praktyce? – Wszystko jest w miarę w porządku, gdy ma się zwierzęta, które w tym czasie spokojnie rosną i potem można je sprzedać. Problem pojawia się, gdy są maciory i w tym czasie rodzą się prosięta. Nic nie można z nimi zrobić, robi się ciasno. Drugi problem, gdy ktoś szykuje zwierzęta do sprzedaży i dzień przed został zablokowany. Świnie mają po 120 kg, w ciągu trzech tygodni robi się 150 kg. A stoją na miejscu, gdzie powinna być trzoda do 120. To jest dopiero Armagedon. I nikt się nie przejmuje – wyjaśnia rolnik.

Weterynarz: – Były przypadki, że tuczniki musiały stać do 180 kg, bo nie można było ich przewozić. To była gehenna i dla ludzi, i dla świń. I nikt na to nie patrzył.

Podwyżki dla weterynarzy

Niedawno w Polsce odbył się protest weterynarzy, którzy domagali się podwyżek. Mówili, że czują się lekceważeni. Poseł Zgorzelski też wspomniał, że „masowo odchodzą z lecznic państwowych ze względu na bardzo niskie wynagrodzenie”. I po prostu brakuje lekarzy.

Kilka dni temu minister rolnictwa ogłosił, że dostaną podwyżki. – Podjąłem decyzję, aby już od 1 sierpnia istotnie podnieść wynagrodzenia pracowników Inspekcji Weterynaryjnej, o 630 zł miesięcznie na jednego statystycznego pracownika – zapowiedział. Ale czy to pomoże?

Wśród rolników słychać, że rząd nic nie robi. Takie mają odczucia. Oni by chcieli, by to wreszcie się skończyło. – Wszystkie rozwiązania są doraźne i nieprzemyślane. Byle jak najmniejszym kosztem obciążania budżetu – ocenia jeden z rolników. Podaje przykład.

– W ubiegłym roku była możliwość złożenia wniosku o refundację kosztów związanych z bioasekuracją. Chodziło głównie o środki dezynfekcyjne, żeby próbować ograniczać ryzyko dojścia wirusa do zwierząt. Złożyłem wniosek na 700 zł. Sprawa ciągnęła się kilka miesięcy. Mi się nawet nie chce o tym mówić. Mi się wątroba przewraca, jak ich słucham, gdy co pół roku powtarzają, że panują nad ASF – mówi wzburzony.

Weterynarz: – Działania, które rząd prowadzi polegają na tym, że potwierdza się obecność wirusa w chlewni i wybija się stado. I na tym ma polegać zwalczanie?

Oczywiście rolnicy dostają odszkodowania. – Rząd zdaje sobie sprawę z tego, że ASF jest poważnym problemem dla polskiego rolnictwa i polskiej gospodarki, dlatego robi wszystko, by go zwalczyć – mówił PAP wiceszef sejmowej komisji rolnictwa Robert Telus z PiS.

Ale co z tego, skoro rolnicy boją się, że ASF może pojawić się znowu? – My mamy świadomość, że ASF będzie, tylko pytanie gdzie. Czy u mnie? Czy gdzieś obok? – odpowiada rolnik.

Pytam jednego, czy nie lepiej zlikwidować hodowlę. Nawet nie chce o tym myśleć. Za dużo w nią zainwestował. Postawił budynki. Kupił maszyny. No i ma kredyty do spłacenia. – Jak tak dalej będzie, to z producentów trzody zrobi się dziadów. Ale nasze państwo pomoże, będziemy żyć. Tylko po co było studiować? Brać kredyty? Wystarczy skończyć podstawówkę, iść pod sklep i dalej ma się te same świadczenia, prawda? – rzuca z ironią.

KATARZYNA ZUCHOWICZ

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*