Eurostat: Polska LIDEREM w UE pod względem wydawania pozwoleń na pobyt imigrantom spoza UE

Polska LIDEREM w UE

W 2017 roku Polska wydała najwięcej pierwszych dokumentów pobytowych cudzoziemcom spoza Unii Europejskiej ze wszystkich krajów członkowskich UE – podał Eurostat. Nasz kraj był zarazem absolutnym liderem pod względem wydawania pozwoleń na pobyt Ukraińcom.

Według opublikowanych w tym tygodniu danych Eurostatu za 2017 roku, dotyczących wydawania pierwszych dokumentów pobytowych (First residence permits) wydanych przez państwa członkowie Unii Europejskiej migrantom spoza UE, w wymienionym roku wydano łącznie 3,1 mln tego rodzaju pozwoleń na pobyt. Dotyczy to pozwoleń pozwalających obcokrajowcom spoza UE na pozostanie w którymś z państw członkowskich na okres przynajmniej 3 miesięcy.

Ogólnie, najwięcej z nich dotyczyło obywateli Ukrainy (662 tys.; 21 proc.), a największy udział w wydawaniu pozwoleń dla Ukraińców miała Polska. Zajmujący drugie miejsce w zestawieniu Eurostatu Syryjczycy stanowili pod tym względem 7 proc.

Co więcej, Polska była unijnym liderem pod względem wydawania pozwoleń na pobyt dla cudzoziemców spoza UE. Wydała ich w 2017 roku ponad 683 tys., czyli 21,7 proc. całości w ramach Unii. Dla porównania, drugie w tym zestawieniu Niemcy wydały niespełna 535,5 tys. pozwoleń (17 proc. całości), a Wielka Brytania 517 tys. (16.4 proc.).

88 proc. Ukraińców, którzy otrzymali w 2017 roku swoje pierwsze dokumenty pobytowe w Unii Europejskiej, dostali je w Polsce. Według Eurostatu, było to niespełna 585,5 tys. pozwoleń. W przypadku Czech, które pod tym względem zajmują drugie miejsce w UE, dla Ukraińców wydano niecałe 19 tys. pierwszych zezwoleń na pobyt. W przypadku Węgier było to 7,8 tys. pozwoleń, Włoch 7,6 tys., a Niemiec 6,6 tys.

Poza Ukraińcami, najwięcej pierwszych pozwoleń na pobyt w Polsce otrzymali Białorusini (42,7 tys.), a także Mołdawianie (7,8 tys.), obywatele Indii (6,2 tys.) i Turcji (6 tys.).

Najwięcej pierwszych dokumentów pobytowych dla Syryjczyków wydali Niemcy (63 proc.). Należy zaznaczyć, że w tej grupie pewna część osób faktycznie mogła nie pochodzić z Syrii, lecz zostali za takich uznani na podstawie posiadanych przez nich dokumentów. Z kolei w przypadku obcokrajowców z Chin, USA i Indii, najczęściej chodziło o pobyt w Wielkiej Brytanii.

Międzynarodowa Organizacja ds. migracji przy ONZ zaznacza, że Ukraina „jest jednym z najbardziej dotkniętych migracją krajów w Europie”. Szacuje się, że ukraińska diaspora ogółem liczy nawet 20 mln osób, a 1,36 mln to przesiedleńcy wewnętrzni, zmuszeni do zmiany miejsca zamieszkania z powodu konfliktu w Donbasie.

Jak informowaliśmy, w Polsce już 400 tys. cudzoziemców posiada ważne zezwolenia na pobyt, z czego połowa to Ukraińcy. W ciągu 2 lat liczba ta wzrosła o 100 tys. Większość obcokrajowców posiada zezwolenia na pobyt czasowy związany z pracą.

EC.EUROPA.EU / KRESY.PL

Więcej postów