10 min Andrzeja Dudy, które podbiły serca internautów

Andrzej Duda

Andrzej Duda cieszy się ogromną popularnością wśród twórców memów. Źródeł tego fenomenu z pewnością należy doszukiwać się w niepowtarzalnej mimice prezydenta, którą udaje się uchwycić fotoreporterom. Specjalnie dla was wybraliśmy najlepsze miny obecnej głowy państwa, które podbiły serca internautów i rozbawiły nas do łez.

Andrzej Duda już od 4 lat jest prezydentem naszego kraju. Internautom nie umknął fakt, że polityk ma niesamowitą mimikę twarzy, która wręcz idealnie nadaje się do stworzenia zabawnych memów. 

6 grudnia 2014 Andrzej Duda został oficjalnie zatwierdzony przez radę polityczną Prawa i Sprawiedliwości jako kandydat partii w wyborach prezydenckich w 2015 roku. W pierwszej turze wyborów przeprowadzonej 10 maja 2015 roku otrzymał 34,76% ważnych głosów. W drugiej turze 24 maja 2015 roku został wybrany na Prezydenta RP, zdobywając 51,55% ważnych głosów. 6 sierpnia 2015 roku objął urząd Prezydenta RP, składając przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym.

Od tamtej pory internauci nie pozostawiają na nim suchej nitki, bez przerwy komentując każdy jego występ i dopatrując się uważnie każdej, werbalnej i niewerbalnej potyczki, którą zgrabnie wykorzystują. Ogromną popularnością cieszą się memy z prezydentem w roli głównej, które w błyskawicznym tempie obiegają cały internet.

Mem jest gatunkiem wypowiedzi internetowej, komunikatem obrazkowym zbudowanym na podstawie schematu konstrukcyjnego, wykorzystujący elementy związane z kulturą i historią Internetu.

Nazwa mem wywodzi się z języka greckiego od mimesis, czyli „naśladować”. Termin ten został wprowadzony przez Richarda Dawkinsa, jednego z najsłynniejszych biologów na świecie. Słowo to padło w jego książce „Samolubny gen” i dotyczyło właśnie genetyki. Badacz wyjaśnia zjawisko memu jako informację genetyczną powielającą się poprzez naśladownictwo i podlegającą mutacjom.

Taką definicję szybko przejęli badacze kultury, by opisać najmniejszą możliwą informację kulturową, która bardzo szybko się rozprzestrzenia i ulega zmianom. Z punktu widzenia językoznawstwa mem rozumiany może być na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest ogólne określenie zabawnego obrazka z tekstem, występującego w przestrzeni internetu, jest to potoczne rozumienie pojęcia.

Z kolei w odniesieniu do metodologii językoznawczych mem rozumieć można również, jako gatunek wypowiedzi internetowej o określonych cechach konstrukcyjnych i kompozycyjnych. Za pierwotny wzór memu można uznać kompozycję tekstowo-ikoniczną, w której warstwa językowa, obraz i kompozycja są skonwencjonalizowane i mają określone schematy, na podstawie których budowane są poszczególne memy.

Tak zwany postmem jest połączeniem obrazu i tekstu, których zestawienie nie ma mieć żadnych symbolicznych odniesień. Stworzenie takiej kompozycji nie jest wbrew pozorom tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Wieloznaczność języka, możliwości różnej jego interpretacji sprawiają, że ciężko o znalezienie neutralnych sformułowań, które dodatkowo zilustrowane muszą być zdjęciem nieuruchamiającym dodatkowych sensów. W prototypowym memie chodziło o stworzenie jak najbardziej złożonej relacji między językiem a rzeczywistością. Postmem ma być najprostszą z możliwych konstrukcji.

Memy dzielą się na różne kategorie, dwie główne to memy złożone i proste, które rozgałęziają się na jeszcze mniejsze podkategorie. Wbrew pozorom chcąc zagłębić się w temat, może być trudno się w tym połapać.

„Ofiarą” mema może paść każdy, przeważnie jednak są to osoby rozpoznawalne, które cieszą się jakąś popularnością. Mimika twarzy naszego prezydenta zdecydowanie przypadła do gustu twórcom tej formy rozrywki w sieci i powstały już tysiące memów z jego wizerunkiem. Ciekawe co na to sam Andrzej Duda, może na bieżąco śledzi i również śmieje się sam z siebie.

PIKIO.PL

Więcej postów