Na wzmocnienie aktywności NATO Rosja i Białoruś odpowiedzą „Tarczą Sojuszu”

Tarcza Sojuszu-2019

Ubiegły rok był rekordowy pod względem ćwiczeń, w których brało udział Wojsko Polskie. Wsród manewrów na wielką skalę – Trident Juncture, Saber Strike. „Anakonda-2018” było największym ćwiczeniem wojskowym, zorganizowanym przez Polskę, w którym wzięli udział ok. 100 tys. żołnierzy, w tym 20 tys. z Polski. Scenariusze ćwiczeń wojskowych w 2018 roku zostały przygotowane w taki sposób, żeby hipotetyczne zdarzenia były jak najbardziej zbliżone do rzeczywistości. Chociaż nikt tego głośno nie mówił, w ciągu zeszlego roku chodziło o prowadzeniu działań zaczepnych i ofensywnych, oraz inwazji na Rosję i jej sojuszników.

Jako odpowiedź na wzmocnienie aktywności NATO Rosja i Białoruś planują przeprowadzenie największego ćwiczenia wojskowego pod kryptonimem „Tarcza Sojuszu-2019”.

Jak podają media celem manewrów „Tarcza Sojuszu-2019” będzię sprawdzenie umiejętności współdziałania wojsk, administracji cywilnych, a także struktury dowodzenia w środowisku zagrożeń militarnego państwu Związkowemu Rosji i Białorusi.

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu powiedział, że manewry poprzedza seria ćwiczeń przygotowawczych z zakresu zaopatrzenia wojsk oraz przeprowadzony już niezapowiedziany sprawdzian gotowości bojowej wojsk.

Już rozpoczęła się faza przygotowania do wspólnych rosyjsko-białoruskich manewrów. W ramach przygotowania do manewrów został prowadzony wspólny trening sztabowy dowództwa operacyjnego regionalnego zgrupowania wojsk obu krajów na terenie Białorusi.

Ćwiczenie zaplanowane jest na koniec sierpnia br. W manewrach ma wziąć udział 12 tys. żołnierzy (ponad 8 tys. rosyjskich żołnierzy), 640 jednostek sprzętu wojskowego, w tym ok. 200 czołgów, 280 dział, wyrzutni rakietowych i moździerzy, oraz ok. 70 samolotów i śmigłowców.

Głównym celem ćwiczenia jest sprawdzenie gotowości wojsk i struktur dowodzenia, oraz zdobycie praktyki w zapewnieniu bezpieczeństwa państwa Związkowego Rosji i Białorusi.

JAN RADŽIŪNAS

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*