Strajk nauczycieli. Dyrektorzy szkół pod presją MEN, pozbawieni pola manewru

Ministerstwo Edukacji Narodowej ostrzega dyrektorów, że nie mają prawa w poniedziałek zamknąć szkół i muszą wywiązać się z ustawowego obowiązku zapewnienie opieki dzieciom. Zadanie będzie jednak często niewykonalne z powodu nieobecności strajkujących nauczycieli.

O złapanych w pułapkę dyrektorach szkół i przedszkoli pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Złamanie prawa grozi im zarówno wtedy, gdy z powodu strajku zamkną szkołę, jak i wtedy, gdy wpuszczą do niej dzieci bez możliwości zapewnienia im opieki.

W polskim ustawodawstwie nie przewidziano sytuacji, w której dyrektor z powodu braków kadrowych ma prawo szkołę zamknąć. Tę lukę w przepisach wykorzystuje resort Anny Zalewskiej, wywierając na dyrektorach presję.

– Strajk nie jest powodem do odwołania zajęć w przedszkolu, w szkole ani zamknięcia tych placówek – mówi gazecie rzeczniczka prasowa MEN Anna Ostrowska.

Dodaje, że dyrektor przedszkola czy szkoły ma obowiązek zapewnić dzieciom „bezpieczne i higieniczne warunki pobytu na terenie placówki i nie zwalnia go z tego obowiązku przystąpienie nauczycieli do strajku”.

MEN żąda od dyrektorów nie tylko zapewnienia uczniom opieki, ale także realizacji wszystkich obowiązków, łącznie z realizacją tygodniowego rozkładem zajęć dydaktyczno-wychowawczych, praca świetlicy, a nawet z zapewnieniem posiłku.

Prawnicy przyznają, że przepisy nie przewidują zamykania szkół z powodu strajku, ale dyrektorzy w praktyce samodzielnie nie są w stanie zrealizować obowiązku opieki nad setkami uczniów.

– W przyszłości powinny znaleźć się rozwiązania prawne, które jasno precyzowałby, co mają robić organ prowadzący i dyrektor w czasie strajku – mówi „DGP” Robert Kamionowski, radca prawny, partner w Kancelarii Peter Nielsen & Partners Law Office.

– Obawiam się, że w poniedziałek z tego powodu czeka nas ogromny chaos – mówi prawnik.

Formalnie strajkującym pracownikom wynagrodzenie za czas strajku się nie należy. Część samorządów deklaruje jednak, że popiera nauczycieli i znajdzie pieniądze na to, żeby im zapłacić.

MONEY.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*