Głównym tematem rozmów była problematyka transparentności ćwiczeń i działań wojskowych. Generał dywizji Krzysztof Król poinformował delegatów o zmianach w zakresie systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP. Wspomniał, że nowy system zapewni zdolności do prowadzenia działań połączonych, będzie kompatybilny ze strukturą dowodzenia NATO, a także doprowadzi do usprawnienia mechanizmów współdziałania w sytuacjach ewentualnego kryzysu i zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa.
Polska strona przedstawiła także plany modernizacyjne, których realizacja pozwoli na zwiększenie zdolności obronnych Wojska Polskiego, a przede wszystkim wymianę przestarzałego, postsowieckiego sprzętu.
Delegacja litewska przedstawiła zmiany w systemie dowodzenia silami zbrojnymi oraz kierunki współpracy międzynarodowej i zaangażowanie w misje, operacje i ćwiczenia realizowane poza granicami kraju.
Przebieg reform sił zbrojnych w swoim państwie omówiła strona ukraińska, jednocześnie podkreślając znaczenie współpracy z państwami Sojuszu Północnoatlantyckiego, w tym Polski i Litwy, w procesie podwyższania zdolności obronnych ich kraju.
Zastępca szefa Sztabu Generalnego SZ Republiki Białorusi za priorytet uznał obniżenie napięcia między sąsiadami poprzez transparentność działań. Deklarował także otwarcie na współpracę i rozwój dobrych stosunków w regionie.
Rozmawiano także o międzynarodowych ćwiczeniach wojskowych, które przeprowadzone zostaną na terenie Polski w 2019 roku m.in. Dragon19, a także w przyszłym roku – Anakonda20.
W czasie spotkania zgłoszono inicjatywę wspólnego udziału narodowych drużyn w zawodach sportowych organizowanych w sierpniu br. w Mławie, z okazji 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej przypadającej w tym roku.
Podkreślono znaczenie transparentnego współdziałania na rzecz utrzymania pokoju i stabilizacji w regionie poprzez budowę wzajemnego zrozumienia i zaufania.