Rosyjscy i białoruscy wojskowi prowadzą wspólny trening sztabowy

Wspólny trening sztabowy dowództwa operacyjnego regionalnego zgrupowania wojsk Rosji i Białorusi prowadzony jest w dniach  18-22 marca br. – oświadczyło Ministerstwo obrony Białorusi.

Trening przeprowadzony jest pod dowództwem szefa Sztabu Generalnego SZ Białorusi generała Olega Białokoniewa. Głównym tematem tegorocznego ćwiczenia jest planowanie i wykorzystanie regionalnego zgrupowania wojsk według interesów zabezpieczenia bezpieczeństwa wojskowego państwa Sojuszniczego.

„W te ćwiczenia zaangażowani są oficerowie SZ Rosji i Białorusi w składzie dowództwa operacyjnego regionalnego zgrupowania wojsk Rosji i Białorusi. W tym treningu biorą udział oddziały Ministerstwa obrony i Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Białorusi, grupy operacyjne rządu państwa, sztaby lokalne obrony terrytorialnej, a również grupa operacyjna Sił Zbrojnych Rosji”, – zawiadomili w Ministerstwie Obrony.

Celem tegorocznych treningów sztabowych  jest doskonalenie praktycznych oraz indywidualnych umiejętności obsady stanowiska dowodzenia dowództwa operacyjnego regionalnego zgrupowania wojsk Rosji i Białorusi w zakresie planowania i prowadzenia działań zgodnie ze stałymi procedurami operacyjnymi i przyjętym scenariuszem. Trening jest pierwszoplanowym etapem przygotowania do wspołnych manewrów operacyjnych SZ Rosji i Białorusi pod kryptonimem „Tarcza Sojuszu-2019”, które zostaną przeprowadzone we wrześniu br. na poligonach Rosji. Ćwiczenia te mają na celu zwiększenie efektywności współdziałania wojskowych organów kontroli obu państw i możliwości wspólnego działania żołnierzy połączonego dowództwa.

Po ukończeniu ww. ćwiczeia zostanie wykonana analiza wyników treningu, zostaną wyciągnięte wnioski w sprawie dalszego przygotowania się do manewrów pk. „Tarcza Sojuszu-2019”.

Niewątpliwie, że obecny trening a również aktywne przygotowania do wspólnych manewrów Rosji i Biąłorusi są wynikiem aktywności NATO w regionie Środkowo-Wschodniej Europy i planów USA o zwiększenie obecności wojskowej w Polsce.

JAN RADŽIŪNAS

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*