KURIOZALNA decyzja Kościoła. Chrzty w Polsce muszą być powtórzone!

decyzja Kościoła

Chrzest to bardzo ważny sakrament w życiu każdego katolika. Również bierzmowanie jest wielkim duchowym przeżyciem dla dzieci, które uczęszczają na msze. Kościół wydał kuriozalną decyzję. Te sakramenty będą musiały być powtórzone. Chrzest oraz bierzmowanie do powtórzenia? Kto by pomyślał, że tak się w ogóle da. Kościół podjął decyzję i wiele osób będzie musiało jeszcze raz przystąpić do tych sakramentów. Wierni są wściekli, w końcu wydali już na to pieniądze, a ponownie będą musieli udać się do kościoła by przystąpić do chrztu i bierzmowania. Większość z nas pewnie zadaje sobie pytanie, jak to się stało, że chrzest czy bierzmowanie może być nieważne. Jak się okazuje, może tak być i to z kilku powodów. Do takiej sytuacji doszło w Łodzi. Wiele osób, które brały te sakramenty, będzie musiało je powtórzyć, gdyż kuria zdecydowała, że są one nieważne. Chodzi o osoby, które brały chrzest i bierzmowanie u Braci Mniejszych Miłosierdzia Bożego. Kuria stwierdziła, że księża z zakonu udzielali nieważnych sakramentów. Składa się na to kilka czynników. Przede wszystkim Zakon jest tylko stowarzyszeniem w myśl polskiego prawa. Wspólnota ta prowadzi jedną z kaplic w Łodzi, nie jest ona stowarzyszona w Polskiej Radzie Ekumenicznej.

Chrzest do powtórki

To według kurii jest powodem, że Bracia Mniejsi Miłosierdzia Bożego nie mogą dawać sakramentu chrztu i bierzmowania wiernym. Wszystkie te, które udzielili do tej pory, stały się nieważne i wierni będą musieli je powtórzyć: – Chrzest, który przyjmuje się w kościołach chrześcijańskich zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej uznawany jest za ważny w Kościele rzymskokatolickim – mówi ks. Paweł Kłys, rzecznik prasowy łódzkiej kurii i dodaje, że takiego prawa Zakon Braci nie posiada.

Przełożony wspólnoty ma zupełnie inne zdanie na ten temat. Ojciec Kazimierz Dorociński twierdzi, że ma takie samo prawo udzielać chrzest czy bierzmowanie, jak inni duchowni w Polsce, gdyż jest tylko jedne wersje sakramentu: – Jesteśmy księżmi, mamy święcenia. A chrzest jest jeden, nie można go powtarzać – podkreśla. Bracia udzielili ponad 150 chrztów i bierzmowań i to tylko w tym roku. Jeżeli ta decyzja dalej będzie podtrzymywana przez kurie, to bardzo wiele osób będzie musiało powtórzyć sakramenty. Wiąże się to nie tylko z poświęceniem czasu, ale również z dodatkowymi kosztami.

PIKIO.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

17 Komentarze

 1. To znaczy jezeli Tadzio Rydzyk nie podlega pod Polskiej Radzie Ekumenicznej to u niego jest nic niwazne nawet dyplomy ukonczenia szkoly.obciazyc kosztami dolozyc podatek plus kary z kodeksu karnoskarbowego karnego jak i cywilnego

 2. W razie zagrożenia u nowo nagrodzone dziecka chrztu może dokonać tak naprawdę ktokolwiek…. I jest ważny…. Więc co to za parodia? Za chwilę wszystko będzie nie ważne… Bo skoro chrzest nie ważny to jak można przyjąć pierwszą komunię? Skoro bierzmowanie nieważne to i sakrament ślubu nie ważny…

  ?

 3. To jest glupota !
  Ja, jako katolik mam prawo dokonac chrztu. Prawda ze w pewnych okolicznosciach ale takie prawo posiadam
  Mam rowniez prawo dawac Komunie Sw. , co czynilem przez ostatnie dwa lata.

 4. Oto uczciwa treść komunikatu. W radzie ekumenicznej podjęto kiedyś ustalenia dotyczące ważności chrztu i podobną decyzję za chwilę wydadzą wspólnoty protestanckie, które do niej należą.
  W związku z zapytaniami kierowanymi do nas, Kuria Metropolitalna Łódzka – po konsultacji z Zespołem ds. Kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną KEP – uprzejmie informuje, że istnieją poważne wątpliwości co do godziwości, a nawet ważności sakramentów: Chrztu św. i bierzmowania udzielanych we wspólnocie tzw. „Zakonu Braci Mniejszych Miłosierdzia Bożego” z siedzibą w Łodzi przy ul. Gdańskiej 143/1U. W związku z powyższym istnieje konieczności ich warunkowego powtórzenia.
  ks. dr Zbigniew Tracz
  Kanclerz Kurii

 5. przestancie ludzie, kazdy chrzest jest wazny, nawet ten z wody!
  mojego kuzyna ochrzcila moja babcia woda i ksiadz to uznal bo musi uznac!
  nie sluchajcie tych sprzedajnych debili!

 6. Hehehe… Ktoś inny zarobił a należy się im! 🙂 Ale jeśli sakrament chrztu był nie ważny to znaczy, że wszystkie kolejne przyjęte po nim sakramenty też… 🙂 Czyli jak ktoś brał sakrament śłubu a u nich był chrzszczony to ślub też jest nieważny. Bo, żeby był ważny trzeba być.. ochrzczonym?… 🙂

 7. Płaćcie frajerzy dwa razy za parę guseł nad wiaderkiem wody. Dawajcie z siebie dalej robić ostatnich debili na wasz własny koszt. Sądzicie, że to przenośnia, gdy nazywają was owieczkami, a siebie pasterzami?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*