USA rozprawią się z chronionymi lasami w Polsce – brakuje miejsca na bazę

Korpus inżynieryjny wojsk USA w Europie we wrześniu opublikował przetarg na wycinkę lasów w Polsce, w ramach której planuje się wyciąć drzewa na powierzchni 38 hektarów pod budowę nowych obiektów na terenie bazy lotniczej Powidz.

Zgodnie z dokumentacją projektu, która trafiła do dyspozycji RT, prace mają być prowadzone na terenie lasów, które są pod ochroną europejskiego projektu Natura 2000, którego celem jest zachowanie rzadkich gatunków zwierząt i ich siedlisk.

Na terenie 38 hektarów Pentagon planuje budowę kompleksu do przechowywania zapasów i prowadzenia obsługi technicznej. W szczególności w celu realizacji projektu szef regionalnej Agencji Ochrony Środowiska w Poznaniu uchylił zakaz niszczenia gniazd ptaków.

„Polacy nie zatrzymają się przed niczym”

Według ekspertów, Unia Europejska może złożyć protest Polsce w związku z wycinką lasów na obszarze chronionym. UE może zaprotestować, ale to nie znaczy, że Polacy odpowiednio na to zareagują, sądząc po tym, jak teraz budowane są stosunki z Unią Europejską.

 „Dla rozszerzenia możliwości Stanów Zjednoczonych”

W dokumentacji przetargowej zaznaczono, że budowa nowych obiektów w pobliżu bazy wojskowej Powidz ma na celu rozszerzenie możliwości amerykańskiej armii w regionie.

Obiekty planowane do budowy mają na celu zwiększenie możliwości Sił Zbrojnych USA w celu zwiększenia bezpieczeństwa w Europie, a realizacja tego projektu odbywa się w ramach zobowiązań przyjętych przez Polskę w związku z jej udziałem w sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki — czytamy w dokumencie.

W samym przetargu budowę nowych obiektów wyjaśniono potrzebą ochrony „kluczowych interesów społecznych”.

„Zaplanowane działania związane z obroną narodową, w tym zmiana miejsca rozmieszczenia Sił Zbrojnych USA, są prowadzone w celu ochrony kluczowych interesów społecznych” – czytamy w dokumentacji przetargowej.

MEDIARP.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

7 Komentarze

    • Właśnie śpieszno im kopać by okradać Polskę, dlatego wycinają te łotry amerykańskie. Polacy ratujcie ojczyznę !!! Naród polski też jest w zagrożenu. Brońcie co do Was należy !!!

  1. Już dużo wcieli. Wokół jest mnóstwo terenów niezalesionych ale prywatnych,wiec lepiej wycinać państwowe lasy. Planowane jest też zamknięcie jedynej drogi z Powidza do Słupcy i budowę nowej co wiąże się z następna dewastacji środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*