Smog kosztuje cię rocznie nawet 800 Euro

Nawet 800 euro rocznie każdego z nas może kosztować walka ze smogiem. W skali kraju to już 30 mld euro wynika z wyliczeń zleconych przez minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigę Emilewicz . To mocny argument w sporze pomiędzy resortem przedsiębiorczości i ministerstwem energii o jakościowe limity dla sprzedawanego w Polsce węgla.

Smog to jedno z najpoważniejszych wyzwań stojących obecnie przed polskim rządem. Jednak zamiast walczyć o jak najszybsze wdrożenie konkretnych rozwiązań, resorty walczą… ze sobą. Minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz i minister energii Krzysztof Tchórzewski nie mogą dojść do porozumienia w sprawie limitów jakości dla węgla, którym Polacy ogrzewają swoje domy.

Limity jakościowe węgla

Obecna propozycja rozporządzenia dotyczącego wilgotności paliwa, zawartości w nim popiołów i siarki dopuszcza sprzedaż węgla o zasiarczeniu na poziomie 1,8 proc. Wzbudziła sprzeciw wielu instytucji walczących o poprawę jakości powietrza, którzy uważają, że w polskich piecach będzie można palić bardzo zanieczyszczonym węglem. Podobnego zdania jest minister Emilewicz, która nie tylko chce obniżenia maksymalnej dopuszczalnej zawartości siarki, ale także postuluje wprowadzenie kolejnych parametrów jakościowych i zmianę podziału węgla. To jednak poskutkowałoby koniecznością całkowitej przebudowy rozporządzenia, nad którym resort energii pracuje już od kilku miesięcy. Minister Tchórzewski wyjaśniał w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, że obecnie ustalone normy uwzględniają możliwości zakupu węgla przez osoby najmniej zamożne. Co więcej, rozporządzenie eliminuje z rynku najgorszy typ paliwa, czyli muły węglowe i flotokoncentraty.

Minister Emilewicz przestawiła w poniedziałek mocny argument za koniecznością bardziej restrykcyjnej klasyfikacji węgla sprzedawanego w Polsce. Resort przedsiębiorczości zlecił przygotowanie raportu o kosztach związanych ze smogiem Łukaszowi Adamkiewiczowi, członkowi rady nadzorczej Fundacji #13. Według wyliczeń zewnętrzne koszty zewnętrzne (np. walka z chorobami czy straty wynikające ze zwolnień lekarskich) oscylują pomiędzy 12,8 a 30 mld euro, czyli od 300 do 800 euro w przeliczeniu na jednego mieszkańca Polski.

Spór pomiędzy resortami sprawia, że prace nad rozporządzeniem się przeciągają. Istnieje ryzyko, że nowe limity nie zostaną wprowadzone przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.

Dofinansowanie do wymiany pieców

W ramach walki ze smogiem rząd uruchomił program „Czyste powietrze” skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych. Od września będzie można składać wnioski o dofinansowane w wysokości nawet 53 tys. zł na wymianę pieców i termomodernizację budynków. Rząd w latach 2018-2029 chce przeznaczyć w sumie 103 mld zł, w tym 63,3 mld zł na finansowanie w formie dotacji i 39,7 mld zł na pożyczki zwrotne. Według szacunków zostanie zmodernizowanych ok. 3 mln domów w Polsce.

Wysokość dotacji lub pożyczki będzie uzależniona od kwoty miesięcznego dochodu netto na osobę w gospodarstwie domowym. Przykładowo przy dochodzie na poziomie poniżej 600 zł netto na osobę można uzyskać nawet 90 proc. dofinansowania. Wraz z wnioskiem należy przedstawić m.in. oświadczenie o dochodach, dokumenty potwierdzające prawo własności nieruchomości czy fotografie przedstawiające obecny stan budynku i urządzeń ciepłowniczych.

„RZECZPOSPOLITA”

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*