Polski Donbas: Nowa partia na Śląsku

Na Śląsku powstała nowa partia Ślonzoki Razem, która zadebiutuje w wyborach samorządowych już jesienią. Grupa przedstawiła swój manifest programowy i cele wyborcze. Chcą przede wszystkim, aby Śląsk odzyskał swoją autonomię.

Na oficjalnej stronie Ślonzoki Razem partia opublikowała manifest wyborczy oraz cele, które chcą spełnić, gdy dojdą do Sejmiku Śląskiego. Istotne dla nowej grupy jest zadbanie o sprawy: tożsamości i samookreślenia, historii i kultury, mowy śląskiej oraz edukacji regionalnej.

Jak podkreślają, dla nich najważniejszy jest Śląsk, jako odrębna od reszty Polski narodowość. Dlatego też liderzy chcą zjednoczenia wszystkich ziem górnośląskich w jedno województwo oraz uznania Dolnego Śląska za autonomiczny.

Na stornie Ślonzoki Razem czytamy – “współczesny Śląsk jest krainą, w której jej autochtoni są coraz bardziej obywatelami gorszej kategorii. Ani po polskiej ani po czeskiej stronie granicy nie szanuje się nas”. Partia zapowiada, że jest odpowiedzią na ten problem.

Członkowie nowej organizacji zadeklarowali, że nie uznają województwa śląskiego bez Opola, ale z Sosnowcem, Częstochową, Żywcem. Dlatego też chcą wesprzeć mieszkańców Częstochowy w przywróceniu woj. częstochowskiego.

Nowa partia na Śląsku została zarejestrowana pod koniec maja 2018 r. Tegoroczne wybory samorządowe będą dla nich debiutem. Jednak już wcześniej członkowie działali społecznie w kierunku podtrzymywania odrębności kulturowej.

Na poniedziałkowym spotkaniu w Katowicach manifest odczytał jeden z liderów partii – Dariusz Dyrda, który jest również redaktorem naczelnym miesięcznika “Slunski Cajtung”. W gazecie niejednokrotnie pojawiały się kontrowersyjne treści. W marcu tego roku miesięcznikowi zarzucono, że nazwał “hitlerowców”, “żołnierzami niezłomnymi”.

Prócz Dyrdy Ślonzoków Razem reprezentuje m.in. Leon Swaczyna oraz Jerzy Bogacki, prezes fundacji Silesia. Jak podali liderzy, partia obecnie zrzesza ok. 40 członków. Przedstawiciele organizacji opublikowali również pełną listę wyborczą. Jesienią wystartują w czterech okręgach wyborczych.

Wybory samorządowe na Śląsku

To kolejna nowa partia, która będzie reprezentować obóz Ślązaków. Wcześniej zarejestrowano Śląską Partię Regionalną. ŚR zapowiada, że będzie walczyć o najbardziej radykalne dla Ślązaków postulaty a ŚPR zapewniała, że pragnie skupić się na problemach gospodarczych województwa oraz na jego modernizacji.

SLONZOKIRAZEM.COM

Więcej postów

7 Komentarze

  1. To bardzo trafne określenie Polski Donbas może tak być kiedyś o tym pisałem najbardziej widoczne jest energetyczne podobieństwa do posiadania węgla .

  2. drugi RAŚ? płaci pewnie Merkel ale prawda jest taka że to Merkel rozwaliła kopalnie Śląska jako konkurencję nimieckich

  3. Widocznie zawsze byliśmy za silni i zwarci. Chyba nadchodzi czas zrobić to co “nato” zrobiło z Jugosławią. Rozpierduchę taką, że nigdy już się nie pozbieramy. Małym i słabym łatwiej rządzić

Komentowanie jest wyłączone.