Alarm! Rząd szykuje zamach na prawa pracowników, chodzi o urlopy

Masz zaległy urlop, lepiej go szybko wykorzystaj! Związkowcy alarmują, że rząd szykuje zamach na prawa pracownicze! Niewykorzystany urlop przepadnie! – Nie ma naszej zgody na niekorzystne zmiany dla pracowników! Teraz często jest tak, że pracownik chce iść na urlop, a pracodawca nie chce go udzielić, nie można więc dodatkowo karać go przepadkiem dni wolnych. Zupełnym bezsensem jest też pomysł, aby urlop na żądanie był planowany. To się kłóci z jego ideą – oburza się w rozmowie z nami Andrzej Radzikowski, wiceprzewodniczący OPZZ, który ma nadzieję, że związki zablokują złe zmiany dla pracowników. O co chodzi?

Przez półtora roku pracowała powołana przez minister pracy Elżbietę Rafalską (63 l.) specjalna Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy. Choć efekty jej prac zostały totalnie skrytykowane i większość z nich trafiła do zamrażarki, rząd z niektórych pomysłów komisji chce jednak skorzystać. Na początek bierze się za urlopy. Tak, jak postulowały związki zawodowe, wszyscy pracownicy będą mieli tyle samo – 26 dni wolnego. To zmiana korzystna dla młodych osób z niewielkim stażem pracy, które teraz odpoczywają tylko przez 20 dni w roku. Cena jej wprowadzenia będzie jednak wysoka!

Rząd chce, aby niewykorzystany urlop przepadał. Obecnie, jeśli pracownik nie wykorzysta dni wolnych w danym roku, może to zrobić do końca pierwszego kwartału, a nawet do 30 września kolejnego roku. W praktyce nawet jeśli w tym terminie nie nadrobi zaległości urlopowych, przechodzą one na rok następny. Wiele osób „kumuluje” więc dni wolne, aby mieć ich więcej w kolejnych latach, ale najczęściej nie idą na urlop, bo prosi ich o to pracodawca. Rząd chce tak znowelizować Kodeks pracy, aby urlop niewykorzystany do końca I kwartału następnego roku przepadał.

SE.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*