Niemiecki kardynał zabrał głos ws. demokracji w Polsce. Zaapelował do UE

„Polska wniosła największy wkład w walkę z narodowym socjalizmem w Europie podczas II wojny światowej” – przypomniał kardynał Gerhard Ludwig Muller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Hierarcha podczas rozmowy z Radiem Nadzieja zwrócił się z apelem do władz Unii Europejskiej.

„Podziwiam ludzi, którzy wtedy podnieśli polską flagę i zaczęli powstanie przeciwko niemieckiej okupacji” – powiedział kardynał Gerhard Ludwig Muller w rozmowie z Radiem Nadzieja. Hierarcha przypomniał, że nie był to pierwszy zryw Polaków w obronie ojczyzny.

„Mimo tego, że w Powstaniu Warszawskim nie udało się pokonać okupanta i może z pozoru wydawać się, że była to walka bezsensowna, to jednak wpisuje się ona w kontynuację tych bohaterskich zrywów wolnościowych” – dodał. Zdaniem kardynała, wolność „jest wartością, która domaga się ofiary”.

Hierarcha wskazał również, że Polska w swojej historii wielokrotnie musiała walczyć o swoją wolność. W tym kontekście przypomniał czasy II wojny światowej. „Celem działania Trzeciej Rzeszy było zniszczenie polskiej tożsamości narodowej i eksterminacja narodu polskiego i sądzę, że to właśnie Polska, pośród wszystkich europejskich krajów, musiała najwięcej uczynić dla wolności i demokracji” – podkreślił.

„Polska wniosła największy wkład w walkę z narodowym socjalizmem w Europie podczas II wojny światowej” – dodał kardynał Muller. Przy okazji zwrócił uwagę na szerszy kontekst historyczny Powstania Warszawskiego.

„Powstanie Warszawskie było ukierunkowane przeciwko hitlerowskiemu okupantowi, ale trzeba pamiętać też, że za rzeką stali Sowieci. Celem jednych i drugich była zagłada polskiej tożsamości. Trzeba tu wspomnieć również o 20 tysiącach pomordowanych w Katyniu polskich obywateli. Taka totalitarna logika, zaprogramowana na zagładę, nie jest do zaakceptowania” – podkreślił hierarcha.

Demokracja i wolność w Polsce

Kardynał Muller nawiązał również do głośnej w ostatnim czasie dyskusji na temat stanu demokracji i wolności w Polsce. W tym kontekście niemiecki duchowny zwrócił się do przedstawicieli UE.

„Moim oczekiwaniem jest, aby przedstawiciele Unii Europejskiej w pełni respektowali polską demokrację i wolność. Polski naród przez setki lat za swoją wolność oddawał życie i cierpiał. Na Polskę trzeba spoglądać z perspektywy jej własnej historii i podziwiać za to, czego we własnej historii doświadczyła” – powiedział.

RADIO NADZIEJA

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!