Większość Ukraińców pracujących w Polsce jest gotowych wyjechać do Niemiec

Ukraińcom podobają się warunki pracy w Polsce, ale większość z nich wyjechałaby do pracy w Niemczech, gdyby miała taką możliwość – wynika wynika z najnowszego raportu „Postawy obywateli Ukrainy wobec polskiego rynku pracy” przygotowanego przez Work Service.

Gazeta „Dziennik”, która w środę opisała wyniki badania, zauważyła, że aż 79 proc. badanych Ukraińców było zadowolonych z pracy w Polsce. Jeszcze więcej, bo 85 proc. oceniało, że dobrze im się pracuje z Polakami. Nic zatem dziwnego, że ponad 3/4 badanych wyrażało chęć pozostania w Polsce na 2-3 lata, a 84 proc. poleciłoby pracę w Polsce swoim bliskim i znajomym. Jednak gdyby Niemcy zmieniły swoją politykę i otworzyły swój rynek pracy dla Ukraińców, aż 59 proc. z nich wyemigrowałoby z Polski za Odrę. Tylko 6 proc. badanych nie brało takiej możliwości pod uwagę.

Ukraińskich imigrantów zarobkowych zapytano także o powody, dla których przyjechali do Polski. Dla 3/4 ankietowanych głównym powodem emigracji były wyższe niż na Ukrainie zarobki. 37 proc. skusił przede wszystkim wyższy standard życia a 22 proc. zmusił do wyjazdu brak pracy na Ukrainie. Tylko jeden na dziesięciu ankietowanych wybrał Polskę ze względu na większe bezpieczeństwo.

Przypomnijmy, że według sondażu przeprowadzonego w kwietniu br. na Ukrainie Polska była najczęściej wymieniana jako kraj docelowy emigracji. Do naszego kraju chciałoby wyjechać 36 procent Ukraińców planujących emigrację. W następnej kolejności znajdują się Czechy i Niemcy (12 i 11 proc.), Rosja (7 proc.), Stany Zjednoczone (6 proc.), Włochy (5 proc.) i Francja (2 proc.).

DZIENNIK

 

 

Więcej postów