Komorowski wezwany do prokuratury ws. katastrofy smoleńskiej. O co chodzi?

Komorowski wezwany do prokuratury ws. katastrofy smoleńskiej

W dniu 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej pojawiała się wiadomość o tym, że Bronisław Komorowski został wezwany do prokuratury. Były prezydent ma pojawić się w prokuraturze w związku ze sprawą katastrofy smoleńskiej. Przesłuchanie ma się odbyć w czwartek, 12 kwietnia.

Jak zdradził w Polsat News były prezydent: – Do dzisiaj trwają straszne oskarżenia o zdradę, zamach, spisek przeciwko prezydentowi. Są do tej pory ścigani po prokuraturach politycy poprzedniej ekipy. Ja też się wybieram w najbliższym czasie do prokuratury, będę przesłuchiwany. To osobiście boli, ale jest dramatycznym dysonansem w stosunku do wspólnotowego przeżywania żałoby w pierwszych dniach.

Rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik przekazała TVN24, że postępowanie dotyczy niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych bezpośrednio po katastrofie w Smoleńsku.  Przesłuchanie byłego prezydenta ma się odbyć w czwartek a wezwanie na nie wystosowano 18 grudnia 2017 roku.

Śledztwo obejmuje m.in. ówczesnych prokuratorów Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie, którzy nie uczestniczyli na terenie Federacji Rosyjskiej w sekcjach ofiar katastrofy smoleńskiej ani nie wnioskowali o ich dopuszczenie do tych sekcji. Nie nakazali również przeprowadzenia sekcji bezpośrednio po przewiezieniu ciał ofiar do Polski. Jak tłumaczyła Bialik: – Brak sekcji ofiar katastrofy bezpośrednio po przewiezieniu ich ciał do Polski, wbrew art. 209 Kodeksu postępowania karnego, uniemożliwił wykrycie szeregu błędów związanych z identyfikacją ofiar (…) konieczne jest więc przesłuchanie szeregu świadków mających wiedzę na ten temat, w tym Bronisława Komorowskiego.

SE.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.