Żydzi apelują do rządu. „Nie czujemy się w Polsce bezpiecznie”

– Ilość pogróżek i obelg, kierowanych pod adresem żydowskich instytucji i placówek, stale rośnie – piszą polscy Żydzi w oświadczeniu do polityków PiS. – Doceniamy to, że prezydent, premier i przywódca partii rządzącej potępili antysemityzm. Póki słowa nie przekształcą się w czyny, brzmieć będą jak deklaracja bezradności – dodają. To reakcja na rosnący kryzys wokół nowelizacji ustawy o IPN.

Przedstawiciele organizacji żydowskich wydali oświadczenie, w którym sprzeciwiają się narastającemu w kraju „klimatowi nietolerancji, ksenofobii i antysemityzmu”. Jak twierdzą twórcy oświadczenia, mowa nienawiści rozpowszechnia się w mediach, internecie jak również w wypowiedziach polityków i urzędników.

„Antysemityzm jest złem tu i teraz”

Oświadczenie głosi, że polscy Żydzi „w przeddzień 50. rocznicy marca 68 i 75. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim nie czują się dziś w Polsce bezpiecznie”.

„Jest rzeczą oczywistą, że obecne zagrożenia nie przypominają tych z przeszłości, i że inaczej niż w wielu innych krajach współczesnej Europ, nie przybierają też formy bezpośrednich napaści. Ale brak fizycznej przemocy nie wystarcza przecież, by sytuację uznać za normalną. Oczekujemy od władz publicznych, by nie tylko przyznały, iż antysemityzm jest złem, ale że jest złem tu i teraz, że zagraża w Polsce dziś, i że musi być napiętnowany i ścigany” – podkreślono w oświadczeniu.

Przedstawiciele organizacji żydowskich zaznaczyli, że „brak przeciwdziałania ze strony władz odbierany jest jako przyzwolenie” – zarówno przez sprawców, jak i przez tych, których „czyny sprawców są wymierzone”.

Autorzy oświadczenia zwracają uwagę, że ofiarami nienawiści padają również m.in. Romowie, muzułmanie, uchodźcy, osoby czarnoskóre czy mniejszości seksualne.

Polscy Żydzi przypominają, że „obecna fala antysemityzmu nastąpiła w związku ze sporem o wchodzącą właśnie w życie nowelizację ustawy o IPN. Jak ocenili w oświadczeniu, ustawa jest „źle napisana i szkodliwa dla swobody debaty historycznej”.

„Kolejna odsłona sporu o to, jaka Polska ma być”

Autorzy dokumentu podkreślili, że na przestrzeni ostatnich 30 lat zbudowano zbliżenie polsko-żydowskie „jakiego w dziejach naszej Ojczyzny dotąd nie było”.

– Nie pozwólmy, by dzieło to zostało zmarnowane. To nie przeszłość nam zagraża, lecz niechęć do uczciwego się z nią rozliczenia. To nie konflikt polsko-żydowski nam grozi, lecz kolejna odsłona sporu o to, jaka ta Polska, wspólna nam wszystkim, ma być. Pozostańmy uczciwi, odważni i solidarni. Nie dajmy się podzielić – dodali.

Oświadczenie podpisały 23 podmioty, w tym Związek Gmin wyznaniowych Żydowskich w RP i Naczelny Rabin Polski.

„Moralna ślepota”

W niedzielę Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP odnosząc się do wypowiedzi premiera Morawieckiego o „żydowskich sprawcach Holocaustu” oświadczył, że działali oni „pod najstraszliwszym przymusem” i „pod presją bezpośredniego terroru”, a „wymienianie ich jednym tchem” ze sprawcami Zagłady „polskimi, ukraińskimi, czy zbrodniarzami niemieckimi” to dowód moralnej ślepoty.

„Wzywamy premiera, i innych polityków, do powstrzymania się od dalszych nieprzemyślanych wypowiedzi, które stanowiąc zaprzeczenie prawdy historycznej, kompromitują ich osobiście oraz instytucjonalnie” – napisali polscy Żydzi.

Nowelizacja ustawy o IPN

Nowelizacja przewiduje, że „każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne – będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech”.

NEWSWEEK.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

2 Komentarze

 1. Kto musi zapłacić podatek od nieruchomości?
  Kwota podatków od nieruchomości jest ustalana przez daną gminę. Jednak podatki od nieruchomości płacimy tylko wówczas, gdy gmina wyda decyzję o wysokości opłat. Przyjrzyjmy się podatkowi od nieruchomości i ustalmy, ile może on Do 15 marca na konta gmin trzeba przekazać pierwszą ratę podatku od nieruchomości. Dotyczy to zarówno właścicieli gruntów, budynków, budowli, mieszkań i garaży, jak i użytkowników wieczystych gruntów (za wyjątkiem rolników, którzy płacą przeważnie daninę w postaci podatku rolnego). Można szacować, że ponad 9,2 mln osób musi zapłacić podatek od nieruchomości jedynie z tytułu posiadania mieszkań. Zgodnie, bowiem z danymi GUS w Polsce jest 13,4 mln mieszkań, z czego 69%, zgodnie ze statystykami Eurostatu zamieszkują właściciele. Warto zauważyć, że właściciel przeciętnego mieszkania może być zobowiązany do zapłacenia podatku od nieruchomości z kilku tytułów. Istnieje kilka rodzaju podatku od nieruchomości:
  1. Podatek naliczany od powierzchni lokalu mieszkalnego,
  2. Podatek od powierzchni gruntu i części wspólnych budynku, w których posiada się udział, jako właściciel mieszkania,
  3. Podatek od powierzchni miejsca postojowego w garażu podziemnym, (jeśli posiada się udział w hali garażowej, jako odrębnej nieruchomości),
  4. Podatek od powierzchni gruntu i części wspólnych budynku, w których posiada się udział, jako współwłaściciel hali garażowej. Wszyscy Polacy a czy Żydzi płacą, co tak upominają się o swoją własność przecież to jest wszystko w Polsce i wszystkie nieruchomości znajdują się na ziemiach Polskich czy tylko wybiórczo to robi rząd tak jak Kaczyński podzieli Polaków na dobrych i złych. Tak rząd może robi z tym płaceniem, że Polacy muszą płacić a Żyd tylko upomina się o własność a opłaceniu to niema mowy. Chyba, dlatego że Polski rząd robi tylko prezenty tak jak 500+ to i Żyd nie musi płacić, bo Polski rząd sobie poradzi, podwyżka za wywóz śmieci, paliwa i różne media. Chronić pasożytów a własny naród niszczyć, bo są zastraszeni przez Żydów Polski rząd i my Polacy takich bronić. Jak był Antysemityzm przeciw Żydom w Internetach to dojdzie do czynów tak będziemy traktować Żydów jak Polskiego turystę w Izraelu Żyd? I żaden rząd nie zatrzyma tego w Polsce. Żydzi muszą się wynieść z Polski, bo inaczej będzie dobry Żyd, ale martwy i to krótkim czasie się zacznie w Polsce i wreszcie będą nas szanować jak nie szanują Polskiego rządu. I wszystko dostaniecie jak dalej będziecie w Polsce to, co wam się należy. A wystarczy żeby, chociaż jeden polak zginął w Polsce przez Żyda To będziesz miał drugi Holokaust Żydzie. Jak nie opuści ziem Polskich? Żegnam i nie życzę ci powodzenia tylko wojny z nami i nie pomoże ci rząd tylko większa nienawiść stworzą.

 2. Ustawa, IPN nie zmieniła stosunków do Żydów i nie było antysemityzm. To, że się boicie to trzeba podziękować Trampowi za ustawę 447 z Izraelem i okradanie Polski. Polacy się boją, że za parę lat znowu Izrael z Ameryką wymyślą coś innego żeby zniszczyć Polskę najpierw emerytury płacić Żydom Amerykańskim, co powinni płacić Niemcy oni stworzyli im Życie a polska płaci. A teraz okraś chcą jakąś ustawą pospatkowa. Mieszkacie dalej w Polsce a co za parę lat wymyślą Amerykanie z Izraelem żeby, co jeszcze będzie się należeć Żydom Polskim. To niech najlepiej wyjadą z Polski Żydzi i Polacy nie będą mieli z wami problemów i dlatego nie Polak to stworzył tylko Ameryka i Tramp z Izraelem stworzyli antysemityzm. Bo mieszkaliście w Polsce i mieliście swoje szkoły, Kościoły i nawet cmentarze, o które rząd polski dbał. Ale pazerność Amerykanów i Izraela przekroczyła granice i dlatego Polacy nie chcą Żydów w Polsce a był kraj dla was przyjazny i mogłeś powiedzieć, że jesteś Żydem i żadnego Polaka to nie obchodziło a teraz powiedz, że jesteś Żydem to strach wymówić z waszych słów. Jestem Polakiem i w 1966 roku u mnie w mieszkaniu mieszkał Żyd i nawet mile mi się z tym człowiekiem rozmawiało, bo ciekawe rzeczy opowiadał. A dziś coście zemnie zrobili Amerykanie z Izraelem, że jak bym spotkał Żyda to go powinienem przyjąć po przyjacielsku a tak bym go zabił i wyrzucił z kraju i teraz możecie mnie nazwać antysemita i Żydzi Polscy, do kogo możecie mieć pretensje do Polaków czy do Ameryki i Izraela na czele z Trampem. To oni z tworzyli taką sytuacje. Tylko patrzeć jak dojdzie do wojny, bo nikt nie odda za darmo swego, co się do tego przysłużyli Niemcy, Rosjanie a na końcu Ameryka z Izraelem. To macie, komu teraz podziękować Polscy Żydzi, że jest taka sytuacja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*