SENSACYJNY sondaż! Większy PROBLEM dla Berlina to USA, a nie Rosja

Francja jest dla większości Niemców najważniejszym partnerem w polityce międzynarodowej, USA znalazły się na drugim miejscu – wynika z sondażu opublikowanego we wtorek przez Fundację Koerbera. USA są dla Niemców większym wyzwaniem niż Korea Północna. Na Francję, jako najważniejszego lub drugiego pod względem znaczenia partnera Niemiec, wskazało 63 proc. uczestników ankiety, natomiast 43 proc. wymieniło USA. Rok temu oba kraje otrzymały po 60 proc. głosów.

Polska daleko

Kolejne miejsca zajęły: Rosja (11 proc.), Chiny (7 proc.), Wielka Brytania (6 proc.) i Włochy (3 proc.). Po 2 proc. uczestników sondażu wskazało Polskę i Turcję jako najważniejszego lub drugiego pod względem znaczenia partnera Niemiec.

Oddalanie się Niemców od USA jest szczególnie widoczne w polityce obronnej. 88 proc. zapytanych uważa, że pierwszeństwo powinna mieć współpraca między państwami europejskimi, a tylko 9 proc. jest zdania, że priorytetem powinien być sojusz z USA.

USA wyzwaniem

Z sondażu wynika, że Niemcy uważają relacje z USA za większe wyzwanie dla polityki zagranicznej ich kraju niż stosunki z Rosją czy konflikt z Koreą Północną. USA uznało za największy niemiecki problem 19 proc. ankietowanych, natomiast Koreę Północną – 10 proc., a Rosję – 8 proc. Na miejscu pierwszym wśród największych wyzwań znalazł się kryzys migracyjny – 26 proc.

ŹRÓDŁO: PAP

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*