Tak Kaczyński chciałby przekupić Dudę? Usłyszy stanowcze „nie”

Są sprawy, którymi się nie handluje – tak prezydent Andrzej Duda (45 l.) miał w gronie współpracowników skomentować ostatnie medialne doniesienia. Czego one dotyczyły? Że w zamian za ustępstwa w kwestii wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa, Pałac Prezydencki miałby dostać możliwość obsadzenia stanowiska szefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych i wpływ na politykę zagraniczną.

Pierwszy o takiej możliwości wspomniał prezes PiS Jarosław Kaczyński (68 l.). Za nim komentowali to już kolejni politycy tej partii.

Otoczenie prezydenta podkreślało cały czas: ten warunek nie padł podczas rozmowy w cztery oczy Duda – Kaczyński. Ale poszło dalej, pojawiło się nawet nazwisko. Następcą obecnego szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego (60 l.) miałby zostać prof. Krzysztof Szczerski (44 l.), dziś szef gabinetu prezydenta. We wtorek zapewnił że nie zamierza zostać szefem MSZ. – Nie wybieram się do rządu pani premier Beaty Szydło – stwierdził Szczerski w radiu RMF.

Jarosławowi Kaczyńskiemu zależy w tej chwili na jednym: mieć takie zapisy w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa, które dadzą mu pewność obsadzenia jej bezpieczną większością „swoich” sędziów. To warunek konieczny, by partia wyszła z kolejnymi projektami: zmianami w ordynacji wyborczej, ustawą o dekoncentracji kapitału w mediach oraz zmianami w służbach specjalnych.

Dlatego stosuje wobec prezydenta metodę kija i marchewki. Kijem są ataki na jego ludzi i sugerowanie, że PiS może poprzeć w 2020 r. innego kandydata na prezydenta niż Andrzeja Dudę. Marchewką – oferta przejęcia przez prezydenta kontroli nad polityką zagraniczną kraju.

W Pałacu panuje jednak przekonanie, że to fikcja: Szczerski jako szef MSZ podlegałby przecież premier Szydło, a prezydent jeżdżący do Brukseli i tak musiałby prosić o stanowisko rządu i je w pełni respektować.

MAGDALENA RUBAJ

 

Więcej postów