Polskie ministerstwo obrony chce zbroić ukraińską armię

Polskie ministerstwo obrony będzie miał jedno z największych stanowisk wystawienniczych na targach obronnych Arms & Security w Kijowie.

Polscy przedsiębiorcy wskazują, że wystawa może w znaczący sposób wpłynąć na kształt współpracy obronnej między Polską a Ukrainą.

Liczymy na przełom w zbrojeniowym biznesie, odejście od doraźnych transakcji na rzecz długofalowej współpracy, określenie jasnych reguł i ścieżek finansowania najbardziej zaawansowanych programów i wspólnych przedsięwzięć – tłumaczy Sławomir Kułakowski, szef Polskiej Izby Producentów na rzecz Obronności Kraju.

Do tej pory, działania eksportowe w kierunku Ukrainy polskiego państwowego przemysłu były bardzo niewielkie. Spóźniony start, a teraz częste zmiany kadrowe i brak ciągłości w działaniach PGZ na specyficznym ukraińskim rynku, już od lat uniemożliwiają przyspieszenie ekspansji – tłumaczą cytowani przez „Rzeczpospolitą” analitycy i eksperci w dziedzinie eksportu uzbrojenia. Zauważają jednak, że przyczółki współpracy istnieją.

Efektywne współdziałanie w dziedzinie nowych technologii między polskimi i ukraińskimi firmami rozpoczęło się już kilka lat temu. Dotyczy rozwoju artyleryjskiej amunicji precyzyjnego rażenia i systemów naprowadzania głowic bojowych, a także polskiej optoelektroniki do pojazdów pancernych – tłumaczy Andrzej Kiński, szef pisma „Wojsko i Technika”. Możliwości wymiany wiedzy w strategicznych obszarach są znacznie większe i wciąż niewykorzystane. To np. systemy rakietowe i kosmiczne – dodał.

Sławomir Kułakowski podkreśla, że ukraińska armia najbardziej potrzebuje nowoczesnych systemów łączności i optoelektroniki do bojowej obserwacji i rozpoznania. Dodaje jednak, że postępy w tej dziedzinie są wciąż słabe. Zauważa, że Ukraina nie ma pieniędzy na broń nowej generacji. Brakuje także systemu finansowania importu zbrojeniowego.

Brak takich rozwiązań blokuje polskie ministerstwo obrony, a także handlowców PGZ. Ekspercie wskazują, że nie zmieni tego podpisana w tym roku podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach umowa o strategicznej współpracy narodowych koncernów zbrojeniowych PGZ i Ukroboronprom.

RP.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*