Wicepremier Morawiecki nie wie, za ile żyją Polacy!

Kwota wolna od podatku wzrośnie do 8000 zł – zdecydował rząd. Ministerstwo Finansów twierdzi, że „korzyść odczuje zdecydowana większość emerytów i rencistów”. Z tego wniosek, że nadzorujący ten resort wicepremier Mateusz Morawiecki (48 l.) nie wie, za ile żyją Polacy! Bo ulgę odczuje niewielka część seniorów z najniższymi świadczeniami.

Kwota wolna od podatku wzrośnie do 8000 zł od 2018 r. By nie płacić w ogóle podatku PIT, dochody nie będą mogły być wyższe niż 667 zł miesięcznie (czyli 8 tys. zł rocznie). Osobom z dochodami od 667 zł do 1083 zł miesięcznie (13 tys. zł rocznie) kwota wolna od podatku będzie systematycznie zmniejszana. Przy dochodach powyżej 1083 zł – kwota wolna od podatku wyniesie tyle, co teraz, czyli 3091 zł rocznie. Resort finansów wyliczył, że dzięki temu niższe podatki zapłaci ok. 4 mln osób. – Korzyść z podwyższenia kwoty wolnej od podatku odczują w szczególności osoby uzyskujące najniższe dochody z pracy oraz zdecydowana większość emerytów i rencistów – twierdzą urzędnicy Morawieckiego. Panie wicepremierze, to może przypomnijmy. Minimalna pensja to 2000 zł brutto, czyli 1460 zł na rękę. Osoba z taką płacą z wyższej kwoty od podatku nie skorzysta. Bo zarabia za dużo. Podobnie jak osoby z najniższymi emeryturami (ta wynosi 854 zł netto) czy rentami (652 zł netto). Świadczenia do 700 zł miesięcznie dostaje 43 tys. emerytów i rencistów – to oni dzięki zmianie przepisów nie zapłacą podatków. 290 tys. seniorów zapłaci mniej niż teraz. Ale to i tak jedna dziesiąta wszystkich emerytów!

To jeszcze zmieni się w podatkach

  • Wynajmujesz? Zapłacisz wyższy podatek

Dziś stawka tego podatku to 8,5 proc. Jeśli dochody z najmu przekraczają 100 tys. zł rocznie, od nadwyżki ponad tę kwotę trzeba zapłacić 12,5 proc. podatku.

  • Większe odliczenie wydatków na rehabilitację

Podatnicy mający na utrzymaniu osoby niepełnosprawne teraz mogą obliczać od dochodu wydatki na rehabilitację niepełnosprawnego, jeśli jego dochód nie przekroczył 9120 zł rocznie. Teraz ten próg ma zostać podniesiony do 10 080 zł rocznie.

  • Zmiany dla twórców

Artyści i dziennikarze w większym zakresie będą mogli korzystać z 50 proc. kosztów uzyskania przychodów. Dziś przysługują one, jeśli roczny dochód nie przekracza 85 528 zł rocznie. Limit ten zostanie od 2019 r. podniesiony do ponad 160 tys. zł.

FAKT.PL

Więcej postów