„Newsweek”: Szydło może stracić stanowisko. „Beata jest posprzątana, jej już nie ma”

Na stanowisku premiera może dojść do zmian – informuje „Newsweek”. Premier Beatę Szydło miałby zastąpić prezes PiS Jarosław Kaczyński. Szefowa rządu wcześniej zaprzeczała, że odejdzie ze stanowiska.
Premier Beata Szydło wkrótce może stracić stanowisko – podaje „Newsweek”. „Beata jest posprzątana, już jej nie ma” – mówi w rozmowie z tygodnikiem polityk z otoczenia prezydenta Dudy. Rozmówcy tygodnika twierdzą, że Szydło jest „zmęczona, psychicznie i fizycznie”. W Prawie i Sprawiedliwości mówi się o dwóch scenariuszach. Pierwszy z nich zakłada wniosek grupy posłów PiS o konstruktywne wotum nieufności i zaproponowanie na miejsce Szydło kandydatury prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego. Ten wariant wydaje się jednak mało prawdopodobny.
Według drugiego scenariusza Szydło miałaby sama złożyć dymisję. To, jak podaje „Newsweek”, z punktu widzenia Kaczyńskiego mogłoby być ryzykowne. Prezydent Andrzej Duda, powierzając misję tworzenia nowego rządu, mógłby stawiać warunki dotyczące obsady. Beacie Szydło w zamian miałby zostać zaproponowany m.in. start w eurowyborach w 2019 r. i stanowisko wiceszefowej europarlamentu.
Szydło: Nie jestem zmęczona
Politycy PiS wielokrotnie zaprzeczali informacjom o planowanym odejściu premier Beaty Szydło ze stanowiska. Te spekulacje pojawiają się już od dłuższego czasu. Sama Szydło w niedawnym wywiadzie dla TV Republika zaprzeczała, że poda się do dymisji. – Nie jestem zmęczona i nie jestem wypalona – podkreśliła.
Również zdaniem publicystów informacje o dymisji Szydło nie wydają się obecnie prawdopodobne.
– Nie widzę powodu, by dymisjonować Beatę Szydło. To najmocniejsze ogniowo obozu PiS – mówiła w TOK FM Kamila Baranowska z „Do Rzeczy”. O możliwym zastąpieniu Beaty Szydło przez Jarosława Kaczyńskiego informuje „Rz”.
Według informacji „Rzeczpospolitej”, przebudowa rządu odbędzie się jesienią. Poza wymianą kilku ministrów brana jest pod uwagę dymisja Beaty Szydło. Miałby ją zastąpić sam Jarosław Kaczyński.
Pozycję premier miała znacząco osłabić spóźniona reakcja na nawałnice, jakie przetoczyły się nad Wielkopolską i Pomorzem 10 dni temu.
Ustalenia „Rzeczpospolitej” nie przekonały komentatorów „Poranka Radia TOK FM”. – Nie widzę powodu, by odwoływać Beatę Szydło. Zaraz po nawałnicach, w sobotę z urlopu wzięła udział w wideokonferencji. Nie było więc tak, że zupełnie znikła – komentowała Kamila Baranowska.
Zdaniem dziennikarki tygodnika „Do Rzeczy”, nie ma żadnych politycznych ani „marketingowo-wizerunkowych”, by zdymisjonować szefową rządu.
– Beata Szydło jest najmocniejszym ogniwem obozu PiS. Cieszy się bardzo dobrymi wynikami sondażowymi. Z punktu widzenia elektoratu, zupełnie niezrozumiałe byłyby zastępowaniem jej właśnie teraz Jarosławem Kaczyńskim- uważa Baranowska.
Premier tak zła, że aż dobra. Dla partii
O tym, że premier zachowa stanowisko przekonany jest też Paweł Wroński. Choć dziennikarz „Gazety Wyborczej” nie wyklucza, że do wymiany ministrów dojdzie.
– Szydło jest bardzo dobrze sformatowanym premierem – jest słabym szefem rządu, nie panuje nad Radą Ministrów. Ale ona odpowiada wyobrażeniem elektoratu PiS na temat tego, jak ma wyglądać premier. Że to ma być człowiek z ludu, ma słuchać Polaków. Ona została tak sprawnie ulepiona, że PiS nie chciałby formować nowego polityka w podobny sposób – ocenił w „Poranku Radia TOK FM”.
Sławomir Sierakowski, przy okazji dyskusji o dymisji Beaty Szydło, przypomniał popularne przed laty w polskiej polityce określenie „premier-zderzak”.
– Taki premier miał pracować pewien czas, by przyjąć krytykę, przetrzymać jakiś rodzaj naporu politycznego. A potem się go wymieniało. Prawo i Sprawiedliwość można porównać do wozu terenowego. I taki „zderzak” jak Beata Szydło trwa i trwa, może w niego uderzać wszystko a i tak przetrwa. Nie ma powodu, by była zmiana – mówił w TOK FM twórca „Krytyki Politycznej”.
Beata Szydło od miesięcy plasuje się w trójce polityków, do którego Polacy mają największe zaufanie. W lipcowym badaniu CBOS, liderem zaufania był prezydentDuda. Drugie miejsce zajęła premier Szydło, a trzecie – Paweł Kukiz.
WIADOMOSCI.GAZETA.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

7 Komentarze

  1. A odkąd to ktokolwiek moze uwierzyć w to co pisze Newsweek??? Please..skoro p.premier mówi ze nie zamierza rezygnować to znaczy że nie zamierza i koniec. A wam Obywatele gorszego sortu III RP jeśli wam się wydaje że kiedykolwiek wrócicie do władzy, zapomnijcie o tym im szybciej tym lepiej, jesteście skończeni raz na zawsze, już nigdy my naród polski nie damy się nabrać na rządy bandytów i złodziei, hołoty najgorszego sortu., koniec

    • No wlaśnie ja to samo potwierdzam. Pani Premier Beata Szydlo to jest najlepszy Premier jakiego kiedykolwiek miala Polska. A wam opozycjo za..ana życzę żeby was szlak trafil jak najszybciej żebyscie znikneli z tej sceny na zawsze wy bydlaki i chamy .

  2. Newsweek jak moli byli pracodawcy pisze pod zlecenia osób z PO. Dlatego odszedłem z tych prac choć można było tam zarobić więcej niż gdzie indziej ale trzeba było pisać zgodnie z tym co sobie życzy góra.

  3. Konopny ekstrakt konopny dowiedzione właściwości CBD w blokowaniu i rozprzestrzenianiu się komórek rakowych , w leczeniu Parkinsona , alzheimera , depresji i stanów lekowych , astmie , cukrzycy , reumatyzmie , bólach oraż napadach migrenowych więcej w Konopnej Farmacji w Poznaniu na ul. Ratajczaka 33 lub w naszym sklepie online na http://www.konopiafarmacja.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*