Drożyzna ATAKUJE młodych i emerytów

Polacy, robiąc codzienne zakupy, łapią się za głowę. Jeszcze nigdy produkty żywnościowe nie były tak drogie. Najbardziej podrożały masło, sery i schab. A eksperci prognozują, że to nie koniec!

W porównaniu z lipcem 2016 r. w ubiegłym miesiącu żywność była droższa średnio o prawie 5 proc. O 3,8 proc. podrożała od stycznia. Rekordy biło masło. Według GUS średnio za kostkę płacimy o połowę więcej niż przed rokiem! – Na polskim rynku tego tłuszczu jest zaś wyraźnie mniej, ponieważ spadła jego produkcja. Jest to związane m.in. z niezadowalającymi cenami, jakie mleczarnie uzyskiwały za ten produkt w ubiegłym roku – twierdzi Katarzyna Piszczatowska z Podlaskiego Związku Hodowców Bydła. W porównaniu z ubiegłym rokiem podrożały również mięso wieprzowe (o prawie 25 proc.) oraz sery (o prawie 20 proc.). Powód? Większy popyt na te artykuły, który wynika z lepszej sytuacji na rynku pracy. – Polacy lepiej zarabiają i więcej pieniędzy mogą przeznaczyć na zakup żywności. Widać wpływ programu „Rodzina 500 plus”. Gdy rośnie stopa życiowa, ludzie kupują np. więcej mięsa – podkreśla Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Jednak galopujące ceny już teraz mocno uderzają w portfele najuboższych Polaków. A na tym nie koniec. Według prognoz Ministerstwa Rozwoju ceny będą rosły przez cały 2017 r. Winne są m.in. wiosenne przymrozki, przez które będzie na rynku mniej owoców i warzyw. To nie są dobre prognozy dla mniej zasobnych Polaków – szczególnie młodych, którzy stają się samodzielni, i emerytów.

Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, ekspertka Konfederacji Lewiatan:

– Wzrost cen żywności jest szczególnie uciążliwy dla gospodarstw domowych, które mają niskie dochody: emeryci i ludzie młodzi. W ich koszyku zakupów żywność stanowi nawet 80 proc. Oby przez drożyznę w rodzinach o niskich dochodach wsparcie z programu „Rodzina 500 plus” nie straciło realnie na wartości.

Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki

– Polacy lepiej zarabiają i więcej pieniędzy mogą przeznaczyć na zakup żywności. Widać wpływ programu „Rodzina 500 plus”. Gdy rośnie stopa życiowa, ludzie kupują np. więcej mięsa. Efekt: ceny idą w górę.

SE.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*