Rzeczniczka Departamentu Stanu USA: Uważnie przyglądamy się sytuacji w Polsce. Jesteśmy zaniepokojeni

Departament Stanu USA z uwagą przygląda się sytuacji w Polsce – informuje korespondent RMF FM w Stanach Zjednoczonych Paweł Żuchowski. W taki sposób podczas codziennej konferencji prasowej wypowiedziała się rzeczniczka amerykańskiej dyplomacji Heather Nauert.

Jesteśmy zaniepokojeni dążeniem polskiego rządu do przyjmowania ustaw, które zdają się ograniczać władzę sądowniczą. Bardzo uważnie przyglądamy się tej sytuacji. Kontynuujemy rozmowy na wysokim szczeblu z przedstawicielami polskiego rządu i wyrażamy nasze zaniepokojenie z tego powodu – oświadczyła Heather Nauert.

W czwartek Sejm uchwalił nową ustawę o Sądzie Najwyższym, która przewiduje m.in. możliwość przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku. Za ustawą głosowało 235 posłów, przeciw było 192, a 23 wstrzymało się od głosu.

Prace nad projektem autorstwa Prawa i Sprawiedliwości tego samego dnia po godzinie 20 rozpoczęła senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, która już w piątkową noc zaopiniowała pozytywnie przyjęcie ustawy o SN bez poprawek.

W czwartek wieczorem przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie odbyła się manifestacja przeciwko reformie sądownictwa, która po dwóch godzinach przeniosła się przed Sejm i Sąd Najwyższy. Protesty odbyły się także w wielu innych miastach w całej Polsce.

PAWEŁ ŻUCHOWSKI

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

1 Komentarz

Komentowanie jest wyłączone.