Rosyjskie myśliwce Su-30SM już wkrótce na Białorusi?

W ramach kontraktu zawartego między Federacją Rosyjską a Białorusią, do 2020 roku na Białoruś trafi 12 myśliwców Su-30 SM. Pierwsze maszyny pojawią się już w przyszłym roku, poinformował podczas salonu lotniczego MAKS-2017  szef Federalnej Służby Współpracy Wojskowo-Technicznej Dmitrij Szugajew, donosi „Interfax”.

„Dostawy będą realizowane w ramach umowy między Federacją Rosyjską i Białorusią w sprawie rozwoju współpracy wojskowo-technicznej z 10 grudnia 2009 roku” – powiedział szef FSWWT.

Umowa na dostawę Su-30cm została podpisana w maju 2017 r. O nadchodzącej wymianie rodziny MiG-29 na samoloty Su-30 SM poinformował w październiku 2015 roku dowódca Sił Powietrznych i Obrony Powietrznej Białorusi generał Oleg Dwigalew.

Obecnie białoruskie lotnictwo eksploatuje 37 samolotów typu MiG-29 (modeli 9-13) i MiG-29UB, z których 12 własnymi siłami zmodernizowano do modelu MiG 29BM, wyposażając je o broń precyzyjną.

Rosyjskie Su-30SM są maszynami wielozadaniowymi, zdolnymi zarówno do działań myśliwskich, jak też atakowania celów naziemnych i nawodnych szeroką gamą uzbrojenia najnowszej generacji o łącznej masie sięgającej 8 ton. Mogą być tankowane w locie, zarówno w dzień, jak i w nocy, przy prędkościach 500-600 km/h. Dzięki możliwości uzupełniania paliwa w locie, samoloty Su-30SM zyskują niemal nieograniczony zasięg operacyjny.

AB

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

1 Komentarz

  1. A paliaki kupiły sobie baaaardzo leciwe jaszczomby a teraz planuja jeszcze KUPIĆ wylatne eFy z Israelii …. ha ha ha ha A płacą tyle za jednego eFa co biełorusy za eskadrę Su-30 ha ha ha ha

Komentowanie jest wyłączone.