Wszystkie obietnice ministra Macierewicza. Co z nich zostało?

Organizacja Air Show w 2017 roku nie była jedyną obietnicą Antoniego Macierewicza w trakcie ubiegłorocznej wizyty w Radomiu. Sprawdzamy, co z realizacją pozostałych.

Minister obrony narodowej przyjechał do Fabryki Broni „Łucznik” w Radomiu 14 października 2016 roku. Głównym celem jego wizyty było uhonorowanie bohaterów Radomskiego Czerwca 1976, którzy pracowali w Łuczniku. Każda z osób dostała po 2,5 tys. zł, a wielu protestujących przed ponad 40 laty nie kryło wzruszenia, bo było to pierwsze wsparcie finansowe za udział w wydarzeniach Czerwca 1976.

Co obiecał minister

Ale przy okazji Antoni Macierewicz obiecał wiele inwestycji dla Radomia. Przede wszystkim było to zapewnienie o organizacji Air Show 2017 w Radomiu, ale nie tylko. Zapowiedział też budowę siedziby Polskiej Grupy Zbrojeniowej w Radomiu (dziś PGZ wynajmuje pomieszczenia) i współfinansowanie przebudowy pasa startowego Portu Lotniczego „Radom”.

– Rozmawiamy z posłami z Radomszczyzny i mam nadzieję, że zaangażujemy się w radomskie lotnisko, które przecież musi być też wykorzystywane na cele związane z obronnością. Jeżeli będzie przychylność posłów, jeżeli będzie przychylność samorządu, miasta, to takie zaangażowanie ze strony Ministerstwa Obrony Narodowej jest gwarantowane – mówił Antoni Macierewicz.

Miasto wyklęte niech ma lotnisko

Szef MON przekonywał, że inwestycje należą się Radomiowi, bo po Czerwcu 1976 miasto zostało „skazane na bycie na marginesie, było miastem wyklętym”.

Wtedy Dorota Rajkowska, prezes PLR, mówiła, że spółka prowadzi rozmowy z Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych w tej sprawie.

Dziś mówi, że po zapowiedzi Macierewicza temat ucichł. – Nie mamy żadnych informacji na temat ewentualnego współudziału strony wojskowej w przebudowie pasa – mówi Rajkowska.

I jak dowiadujemy się w Ministerstwie Obrony Narodowej, finansowej pomocy dla tej inwestycji nie będzie. W odpowiedzi na nasze pytania czytamy, że planowane przez Port Lotniczy Radom inwestycje dotyczą dostosowania lotniskowej infrastruktury do potrzeb ruchu cywilnego. „Obecnie resort obrony narodowej nie przewiduje współfinansowania tych inwestycji, albowiem parametry istniejącej infrastruktury lotniskowej lotniska współużytkowanego Radom-Sadków spełniają wymogi eksploatacyjne wojskowych statków powietrznych w zakresie szkolenia lotniczego” – czytamy w przesłanej przez ministerstwo odpowiedzi z zaznaczeniem, że MON nie wyklucza wspólnych z PLR inwestycji w przyszłości, ale tylko „w przypadku zintensyfikowania nowych potrzeb obronnych w ramach programowania rozwoju Sił Zbrojnych RP”.

…i siedziba PGZ

– Tu będzie budowana nowa siedziba Polskiej Grupy Zbrojeniowej, tu będą nowe miejsca pracy – zapowiadał minister.

Co więc z budową biurowca dla PGZ? Po wizycie szefa MON w urzędzie miejskim odbyły się spotkania na temat ewentualnej lokalizacji. – Ostatnie było 30 grudnia, była też wizja w terenie – mówi Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia.

Po tym terminie PGZ z miastem już się nie kontaktowała. Pytania o budowę siedziby zadaliśmy w PGZ w ubiegłą środę, do poniedziałku nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

TOMASZ DYBALSKI

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*